۵ مرداد ۱۳۹۶ - 250 بار خوانده شده

خوشفکری اینجاست!

اغراق نکرده ام اگر می گویم. در نمایشگاه الکامپ امسال و در سالن الکام استارز بیش از ۵۰ نفر از دوستانی که با آنان افتخار آشنایی داشته و نداشته ام از من سراغ «خوشفکری» را گرفتند و از اینکه مانند گذشته فعالیت نمی کند گله مند بودند و همه من و تیم خوشفکری را به فعالیت بیشتر ترغیب می کردند.

دوستی گفت خوشفکری watchdog فضای استارتاپی ایران بود. جالب اینکه خیلی ها نام خانوادگی من را فراموش کرده بودند و من را آقای خوشفکری صدا می زدند. فکر می کنم شاید به این دلیل است که هدفم از ابتدای راه اندازی خوشفکری ایجاد یک برند معتبر و قابل اعتماد بود تا ساختن برند شخصی خودم. چرا که اعتقاد دارم انسان باید چیزی را بسازد که از خودش فرا تر برود و بزرگتر شود، و پس از مرگش؛ ادامه پیدا کند. تصمیم گیری درباره اینکه چه اندازه در این کار موفق شده ام را موکول می کنم به بعد.

خوشفکری به عنوان یک رسانه ی اینترنتی بدون حضور خوانندگان و شنوندگانش ارزشی نداشته و ندارد و خوشحالم که طرفدارانی از آن دست دارد که دلشان برایش تنگ شده است.

در این مدت که خوشفکری کم کار بود، و آن هم به دلیل تمرکز من بر روی راه اندازی و مدیریت شتابدهنده تک بوده، در فضای کارآفرینی نوآورانه ایران اتفاقات زیادی افتاد. تغییرات گوناگونی دیده شد و کسب و کارهای نوینی آمدند و برخی شکست خوردند و برخی ماندند و تعدادی هم کاری کردند که کسب و کارهای سنتی را از راه به در شدند. شتابدهنده ها و مراکز رشد متعددی از بخش خصوصی و دولتی سر از خاک برآوردند و تعدادی صندوق سرمایه گذاری جسورانه مجوز گرفتند، سرمایه هایی آمد و رفت، و مثل همیشه دولت طرح های مختلفی را نوشت و اجرا کرد و اجرا نکرد، و مجادله درباره ی روش درست حمایت نهادهای حکومتی و دولت از صحنه کارآفرینی کشور بی نتیجه مانده است.

به جهت مشغولیت ۲ ساله ام بر روی موضوع شتابدهی استارتاپ ها و تعامل و ارتباط دور و نزدیک با ۱۰۰ها تیم استارتاپی و ۱۰ها سرمایه گذار و شریک و همکار و دوست و دشمن داخلی و خارجی، موارد بسیاری را آموخته ام، آموخته های قبلی ام را محک زده ام و بسیاری از آموخته ی قبلی را از یاد برده ام.

بنابراین تلاش خواهم کرد تا ازین به بعد آنچه آموخته ام را به تدریج در خوشفکری بنویسم و با شما در میان بگذارم و مانند همیشه از همفکری های شما بهره مند گردم.

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه در راه اجرای ایده خود، به سرعت، برای آن مدل کسب و کار مناسب بسازید؟

برای اطمینان از موفقیت و برتری ایده هایتان، قبل از شروع هر کاری، برای آن باید مدل کسب و کار مناسب طراحی کنید.

همین حالا شروع کنید

عجالتا این را بگویم که در طی این ۲ سال به طور کلی به این نتیجه رسیده ام که ما هنوز در ایران «اکوسیستم کارآفرینی» ایجاد نشده است. این را از خود من بشنوید که یکی از مروجین این طرز فکر از ۴ سال پیش بوده ام که باید چنین چیزی داشته باشیم تا اقتصاد دانش بنیان و نوآوری محور کشور به نتیجه برسد. با تمام حرف ها و حرکت های انجام شده هرچند راه کمی روشنتر به نظر می رسد اما هنوز خیلی مانده است تا به آنجا برسیم.

منتظر خوشفکری باشید.

 


مطالب مرتبط:

یک پاسخ به “خوشفکری اینجاست!”

  1. صابر فتح الهی گفت:

    سهیل جان من به شما ایمان دارم. تو میتوانی
    مطمعنم

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*