zit-cubical

هیچ مطلبی را از دست ندهید!

شما هم به جمع 20000+ نفر مشترکین ویژه خوشفکری بپیوندید:

همکاران خوشفکری

 • سهیل عباسی

  سهیل عباسی، مدیر خوشفکری

 • مهدی فیروزی

  مهدی فیروزی، نویسنده و مترجم
  لینکدین

 • تبسم استادآقا

  تبسم استادآقا، نویسنده و گوینده
  لینکدین

 • چیا چاره خواه

  چیا چاره خواه، نویسنده

 • هما پورمحمدی

  هما پورمحمدی، نویسنده

 • هلاله خدامی

  هلاله خدامی، گرافیست
  لینکدین

 • حجت عباباف، نویسنده
  لینکدین

 • کاترین

  کاتـریـن، مترجم و گوینده
  لینکدین

اینترنت اشیاء چیست، و آینده بازار آن چگونه است؟

 اینترنت اشیاء

 

 

 

دریافت فایل اجرای صوتی: 9 دقیقه – 8 مگابایت

در پی افزایش چشمگیر تعداد دستگاه هایی هوشمند، در آینده تقریبا همه چیز به همدیگر متصل خواهند شد. از یخچالی گرفته که به شما یادآوری کند که تاریخ انقتضای خوراکی داخل آن در حال سپری شدن است گرفته تا شهر هوشمند، که هزاران جریان داده ای مختلف به صورت همزمان گردآوری و پردازش می شوند،تا ترافیک خودروها روانتر، مصرف آب بهینه تر و منابع اقتصادی تر مصرف شوند، همه چیز به هم متصل شده اند.

کوین اشتون، کسی که در سال 1999 عبارت Internet of Things را برای اولین بار بکار برد، می گوید: «تا کنون، اینترنت برای تامین اطلاعات خود؛ به صورت کلیدی به انسان ها وابسته بوده است، اما در آینده، دستگاه ها خودشان می توانند داده ها و اطلاعات مربوط به خود را در اینترنت منتشر کنند. به این شکل که تمامی دستگاه های فیزیکی توسط شبکه ای مجازی به همدیگر متصل هستند و هزاران هزار داده مختلف از دستگاه های هوشمند و حسگرهای فراگیر، مدام در حال انتقال و پردازش می باشد» این امر فرصتی را مهیا می کند تا همه چیز، از مصرف انرژی گرفته تا حمل و نقل و غیره، قابل بهینه سازی، به صورت همزمان و در آنِ واحد باشند.

گزارش های متعددی در سال های اخیر توسط موسسات مشهور پژوهش بازار منتشر شده است که همگی اعلام می دارند که اینترنت اشیاء، حال و آینده زندگی بشر را تحت تاثیر قرارداده و خواهد داد. شاید ده های پیش، اینترنت اشیاء را فقط در فیلم های علمی – تخیلی می توانستیم ببینیم، اما امروزه، نمود واقعی این فناوری را می توانیم مشاهده کنیم.

از دیدگاه اقتصادی، اینترنت اشیاء تاثیرات بسیار مهمی را بر روی تمامی جوانب کسب و کارها از جمله توسعه محصول؛ ارتباطات، خدمات مشتری، نگهداری، مدیریت انبار و فراتر از آن، گذاشته است.

اینترنت اشیاء دقیقا چیست؟

اینترنت اشیاء، یک مفهوم جدید در فناوری است که به این موضوع اشاره دارد که دستگاه های مختلف یا اصطلاحا ماشین ها (مانند لامپ ها، لوازم الکتریکی منزل، درب ها، و حتی کفش ها) را با استفاده از سنسورها، محرک ها، و فناوری های تبادل داده که در درون شیء نصب شده است، از حالت معمولی به «هوشمند» تبدیل نماید.

اینترنت اشیاء این دستگاه ها را تبدیل می کند به ابزارهای قابل پیگیری، قابل مونیتور و کنترل از طریق شبکه های رایانه های (یا اینترنت). در واقع می توان گفت که دستگاه ها و کاربردهایی که در حوزه اینترنت اشیاء قرار می گیرند باید دارای 3 بخش زیر هستند:

 1. گرفتن داده ها از دستگاه
 2. ارسال داده ها بر روی شبکه (معمولا به ابر پردازشی)
 3. انجام عملیات بر اساس هوشمندی گردآوری شده

IoT-components

کاربردهای بالقوه اینترنت اشیاء چه هستند؟

در سال 2013 موسسه مکنزی، در گزارشی اعلام کرد که اینترنت اشیاء یکی از فناوری های برهم زننده و متحول کننده بازارها، در مقیاس کلان اقتصادی خواهد بود. در حال حاضر نزدیک به 9 میلیارد دستگاه در سراسر جهان به اینترنت متصل می باشند که اغلب رایانه و گوشی همراه هوشمند هستند. بر اساس پژوهش انجام شده توسط موسسه مکنزی، این عدد در ده سال آینده از 50 میلیارد به 1 ترلیارد خواهد رسید چرا که تمامی ابزارها و دستگاه های معمولی هم هوشمند و متصل به شبکه خواهند شد. در آن گزارش، موسسه مکنزی، پیش بینی می کند که اثر جهانی اینترنت اشیاء می تواند تا سال 2025 سالانه به عدد 2.7 الی 6.2 ترلیارد دلار برسد.

پیش بینی آینده اینترنت اشیاء:

دنیا دارد روز به روز به هم متصل تر می شود. دسترسی مردم در گوشه و کنارهای مختلف دنیا به اینترنت بیشتر و بهتر می شود و با این رشد، پتانسیل فناوری های نوین در حال آزاد شدن است.

حالا دستگاه های مختلف، از تلفن همراه، تلویزیون و یخچال گرفته تا سنسورهای صنعتی امکان اتصال به اینترنت را دارند، و این، آینده‌ی بسیار روشنی را از نظر اقتصادی برای کارآفرینان، مهندسان، و سرمایه گذاران نوید می‌دهد. بر اساس پژوهش‌های موسسه معتبر گارتنر، شرکت های ارائه کننده‌ی محصولات و کاربرهای اینترنت اشیاء، تا سال 2020 بیش از 309 میلیارد دلار درآمد خواهند داشت، و بیشتر این درآمد، در بخش خدمات آن خواهد بود.

گارتنر، همچنین تخمین می زند که تا سال 2020، اینترنت اشیاء، بیش از 26 میلیارد دستگاه را دربر خواهد گرفت. همه این دستگاه‌ها، بر اساس پیش بینی شرکت سیسکو، تا سال 2018 بیشتر اینترنت را به خود اختصاص خواهد داد. این پیش بینی، بسیار مهم و چشمگیر است، یعنی اینکه: در کمتر از 3 سال، ماشین ها و دستگاه ها، بیشتر از انسان ها، بر روی اینترنت با هم در تعامل خواهند بود!

حوزه های پیشرو در اینترنت اشیاء:

افزون بر آن، موسسه بین المللی داده (International Data Corporation) در گزارشی اعلام کرده است که کارخانه‌ها و کارگاه های تولیدی تشنه فناوری های اینترنت اشیاء هستند، چرا که آن ها به دنبال افزایش کارآیی و متصل کردن جزیره های اتوماسیونی خود به هم هستند. این موسسه، پیش بینی می کند که بازار اینترنت اشیاء در حوزه تولید که در سال 2013 چیزی بیش از 42 میلیارد دلار بوده تا سال 2018 به 98 میلیارد دلار خواهد رسید.

در حوزه های صنعت و بهداشت، فناوری های اینترنت اشیاء تا اندازه های خوبی توسعه یافته اند و این موجب می شود تا انتشار این فناوری و پذیرش آن در میان مردم راحت تر و سریعتر شود و در نتیجه مزایای بهتری برای جوامع بشری در پی داشته باشد. بر خلاف آن، چندان انتظار نمی رود که اینترنت اشیاء در حوزه حمل و نقل و دیگر حوزه ها مانند شهر هوشمند، با سرعتی که حوزه های اشاره شده در بالا دارند، توسعه پیدا کنند.

نوبت شماست:

شما تا چه اندازه با اینترنت اشیاء، آشنایی دارید؟ چه استارتاپ  ها یا شرکت هایی را در ایران در این زمینه می شناسید؟

6,154 بازدید
سهیل

گردآوری و تالیف: سهیل عباسی
سلام، سهیل هستم. بنیانگذار خوشفکری، مدیرعامل شتابدهنده کارآفرینی و ارزش‌آفرینی TAC، مروج کارآفرینی به روش Lean Startup و JTBD، که درباره ایده‌های نو، راه‌اندازی و رونق کسب‌وکارها تحقیق و کار می کنم و به اشتراک می‌گذارم.


از این نوشته خوشتان آمد؟ آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

ارسال به فیس بوک به اشتراک گذاری در تویتر


 1. ادوین بابومیان says:

  مطلب خوبی بود ممنون ام، استارت آپ ما هم (SmartBeen)در همین زمینه IoT و گلخانه هوشمند فعالیت میکند درواقع IIoT (industrial internet of thinks) هست به به طور تخصصی در زمینه صنعتی کارمیکنیم البته محصولات خانگی هم تولید میکنیم ولی متاسفانه فعلا بازار IoT در میان کاربران خانگی ایران هنوز زود است برای همین هم ما رو مشتری های صنعتی تمرکز کردیم تا در آینده بتوانیم برای مشتریان خانگی نیز سرویس های ویژه ای داشته باشیم.

 2. محمد says:

  باسلام و تشکر. میخواستم بدونم اگه کسی بخواد یه استارتاپ اینجوری راه بندازه از کجا باید شروع کنه و اگه میشه یه مثال بزنید که چجور استارتاپی باید باشه و در چه حوضه ای؟؟

 3. مسعود کاشانی says:

  خیلی جالبه، دیگه مردم فقط گوشی و تبلت نمیخوان، اونا میخوان به وسایل خونه‌شون هم دستور بدن، امیدوارم ایران هم به زودی به جرگه این صنعت بپیوندد.

 4. یاسر says:

  سلام خلیی ممنون از مقاله که گذاشتن
  فقط یک سئوال نوشته اینترنت اشیا می تواند ارتباط بین حیوانات را هم فراهم کند میشه توضیح بدید ممنون میشم

 5. یاسر says:

  سلام
  نقش حسگر های بیسیم در اینترنت اشیا چیه؟؟
  تشکر

 6. اذرین وب says:

  جال بود ممنون

 7. میتی says:

  سلام میشه بگین واسه پروپوزال ارشد میشه روی امنیت چه بخشی از اینترنت اشیاع کار کرد؟؟ ممنون راهنمایی کنین

 8. حميدرضا نايب حبيب says:

  سلام ،خوب بود،موفق باشید،هرروزبهترازدیروز،

 9. فریبرز کاوه says:

  درود بر شما جناب سهیل عباسی و همه دوستان خوشفکری
  عضو هیات علمی دانشگاه در رشته شیمی هستم. بسیار خوب است که این مسئله(کنترل اشیاء) جهانی می شود اما کشور ما کجای این ماجرا قرار دارد؟ چگونه می شود بچه هامون را که دور از واقعیت های این موضوع روز است را با این مسئله آشنا کنیم.
  دوستدار شما: فریبرز کاوه

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید:یک مطلب جالب دیگه:
با دمپایی کوسا همیشه روی چمن ها قدم بزنید.
عاشق قدم زدن با پای برهنه روی چمن ها هستید؟ دمپایی “کوسا” بپوشید!

Close