۱۳ مرداد ۱۳۹۱

29,565

خوشفکری » همه مطالب


رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم + اجرای صوتی


 

 [jwplayer config=”audio” mediaid=”2220″]

» دریافت فایل اجرای صوتی: 3.5 مگابایت 7:30 دقیقه

وقتي پير اميديار سایت eBay.com را به عنوان يک نوع سرگرمي راه‌اندازي کرد، فکرش را هم نمي‌کرد روزی صاحب بزرگ‌ترين بازار اينترنتي جهان شود که روزانه چهار ميليون حراج در آن صورت مي‌گيرد، هر 24 ساعت نيم ميليون گزينه براي خريد در آن وارد مي‌شود و ارزشي معادل ده ميليارد دلار پيدا مي‌کند.

پس از خواندن مقالات مختلفي در مورد eBay و موسسش، مطالب جالبی ياد گرفتم که فکر مي کنم براي کسي که بخواهد يک کسب و کار جديد را شروع کند ميتواند مفيد باشد، در ادامه این مطالب را نکته وار برایتان آورده ام.

1- امتحان کنيد.

اميديار مي‌گويد وقتي به دست‌آوردهاي افراد موفق نگاه مي‌کني و مي‌گويي: «عجب کار سختي بوده!»، مطمئن باش کار سختي بوده و وقتي به کارهايي نگاه مي‌کني که به نظر آسان مي‌رسند، احتمالا آن‌ها هم سخت بوده‌اند. تا وقتي خودت دست به کاري نزني، هيچ وقت نمي‌فهمي که واقعا چه‌طور بوده است.  تو در بعضي چيزها شکست خواهي خورد، اين تجربه ی آموزنده‌اي است که تو نياز داري آن را با خودت ببري و در تجربه بعدي‌ات استفاده کني.

 

2- دنبال علايقتان برويد.

موسسeBay  تاکید می کند، اگر به چيزي خيلي علاقه داشته باشي و سخت کار کني، فکر مي‌کنم موفق خواهي شد. ولي اگر تجارتي را شروع کني به اين اميد که کلي پول پارو کني، احتمالاً موفق نخواهي شد. چون اين دليل اشتباهي براي شروع يک کار تجاري است.

تو بايد واقعاً به کاري که داري انجام مي‌دهي، باور داشته باشی، بايد آن‌قدر به آن علاقه داشته باشي که بتواني زمان و تلاش لازم را براي رساندن آن کار به موفقيت ، کنار بگذاري. آن وقت است که به موفقيت خواهي رسيد.

وی مي‌گويد من به دنبال چيزي بودم که از انجام دادنش لذت مي‌بردم. در واقع علاقه خودم را دنبال مي‌کردم. اگر از کار لذت ببريد، ديگر کار حساب نمي‌شود .من هميشه دوست داشتم با کامپيوترها سروکار داشته باشم، محرک و انگيزه من اين بود که بتوانم نرم‌افزاري ايجاد کنم که براي آدم‌ها سود داشته باشد و بر روي آن‌ها تاثير بگذارد.کاري که من مي‌کردم واقعاً کار نبود، مانند اين بود که دارم تفريح مي‌کنم.

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه محصولات و خدمات کاربردی طراحی کنید، و بر اساس آن ها برندهای با ارزش و غیرقابل رقابت بسازید؟

در این دوره آموزشی شرکت کنید و از رقبایتان جلو بزنید

همین حالا شروع کنید

3- از چيزهاي اطرافتان ايده بگيريد.

شبى در سال 1995 اميديار، مهندس جوان برنامه نويس ايرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوري Pez بود،Pez يک نوع شيرينى است که معمولا در يک ظرف کوچک پلاستيکى به شکل عروسک قرار ميگيرد، مشغول خوردن شام بود که نامزدش ازآنکه شريکى براى ايجاد يک کلکسيون Pez در سانفراسيسکو ندارد گله کرد.

اميديار به او پيشنهاد کرد که از اينترنت براى پيدا کردن شريک تجارى استفاده کند. بنابراين  وی در وب سايت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى اين موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web  گذاشت، برنامه ايکه او برروى وب سايت شخصى خود ايجاد کرد و به کاربران امکان  ليست کردن وسايل مختلف خود از جمله کلکسيون نامزدش را مي داد.

وقتي اميديار به مساله از ديد خودش نگاه کرد، شيفته حل چالش فني راه‌اندازي يک بازار اينترنتي براي حراج شد.  حالا همسر اميديار بيشتر از 400 عدد Pez در کلکسيون خود دارد!

 

4- هر چيزي امكان پذير است.

کار بر روي eBay از يک روز تعطيل وقتي اميديار 28 ساله بود، شروع شد. روز 4 سپتامبر 1995، اولين روز کار سايت حراج اينترنتي اميديار بود. پدربزرگ eBay، سايتي بود به نام Auction Web که حتي ميزبان مستقلي هم نداشت. خدمات اين سايت در ابتدا به رايگان ارايه شد و پس از مدتي براي تامين هزينه‌هاي ميزبان اينترنتي، قرار شد تا از هر حراج کميسيون دريافت شود.

مبدع eBay ، به صورت كاملا اتفاقي يك دستگاه فتوكپي را به صورت آنلاين به فروش گذاشت و خوشبختانه خريدار هم براي آن پيدا شد. وقتي به خريدار اعلام كرد كه دستگاه شكسته است، فرد خريدار اظهار داشت كه «من يك كلكسيونر فتوكپي‌هاي شكسته هستم». اين زماني بود كه اميديار متوجه شد كه هر چيزي امكان پذير است.

و اين آغاز بزرگ‌ترين سايت خريد و فروش اجناس دست دوم در جهان بود….

 

5- کسب سود را هدف اصلي خود قرار ندهيد، سود خودش مي آيد !

اميديار با دريافت مبلغ ناچیزی بين 25 سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سايت eBay معرفى کنند. همچنين درصدى از خريدوفروشها به او ميرسيد و به اين ترتيب eBay موجب شد که فروشندگان و خريداران با هم به راحتى به خريد و فروش بپردازند.

بنیانگذار ایرانی eBay: همه چیز را برنامه ریزی نکنید! 

در حال حاضر، حجم گردش سرمايه از طريق eBay از 8 ميليارد دلار فراتر رفته است ، درآمد سایت نیز بالغ بر 2 ميليارد دلار است و تنها در آمريکا بيش از نيم ميليون کاربر ثبت شده دارد.

رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم

6- به فکر کمک کردن به مردم هم باشيد!

اميديارمي‌گويد من هميشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستند بهتر باشند معتقد هستم.

همواره انگیزه نوشتن نرم‌افزارهايي که فايده‌اي داشته باشند يا روي آدم‌هايي که از آنها استفاده مي‌کنند، تأثير بگذارند ، من را به جلو مي‌برد. براي همين من از نرم‌افزارهايي که به درد بازار مصرف مردم مي‌خورد و اين فکر که قادر باشي يک کار خوب انجام بدهي، انگيزه مي‌گرفتم.

 

7- يک کار جديد انجام دهيد.

استاد تجارت الکترونیک ما مي‌گويد : من اشتياق وعلاقه شديدي دارم براي حل مسائلي که فکر مي‌کنم مي‌توانم آنها را با راه جديدي حل کنم. منظورم اين است که انجام يک کار جديد به ما آدم‌ها حس غرور مي‌دهد.

ايده eBay نیز اینگونه بود، فکر من فقط کمک به آدم‌هايي بود که مي‌خواستند با همديگر در اينترنت دادو ستد کنند، مردم فکر مي‌کردند اين کار غيرممکن است، آنها مي‌گفتند آخر چطور ميتوانند از طريق اينترنت به همديگر اعتماد کنند؟ (حواستان باشد داريم از سال 1995 حرف ميزنيم.) چطور مي‌توانند همديگر را بشناسند؟ ولي من فکر مي‌کردم  تصورات مردم احمقانه است، چون آدم‌ها اساساً خوب و درستکار هستند.

اين فکر خيلي مرا تحريک کرد، من بايد به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نيست.

رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم

8 – احترام به ديگران فراموش نشود.

کل ايده eBay اين است که با ديگران طوری رفتار کنيد که انتظار داريد با خودتان رفتار کنند. اين گونه است که مردم مي‌توانند با يکديگر تجارت کنند.

در سال 1999، سايت چندين بار دچار وقفه در خدمات‌دهي شد که يکي از آن‌ها 22 ساعت به طول انجاميد. اما اميديار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود، در آن روز شرکت با برقراري 10,000 تماس تلفني با کاربران اصلي سايت، از آن‌ها عذرخواهي کرد و به آن‌ها اطمينان داد که همه چيز به سرعت به وضع طبيعي باز مي‌گردد. با همين فعاليت‌هاي اميديار بود که ديگر سايت‌هاي حراج آمدند و رفتند، اما eBay  باقي مانده و هم‌چنان در حال رشد است.

 

9- از افراد متخصص کمک و راهنمايي بگيريد.

eBay  كه از ابتدا با هدف ايجاد بازاري براي فروش اجناس و سرويس‌هاي افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال 1998 شروع به گسترش نمود.

پير از خانم “مگ وايتمن” (Meg Whitman) كه فارغ‌التحصيل دانشكده تجارت دانشگاه‌ هاروارد بود براي كمك در اين فرآيند دعوت به عمل آورد.

رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم

مگ كارمندان اصلي خود را از كمپاني‌هاي ديسني و پپسي انتخاب كرد و يك تيم مديريتي مجرب با حداقل 20 سال تجربه كاري فراهم كرده و ديدگاه بي‌نظيري براي سازمان بوجود آورد.

 

ایده ها، پشتکار و برنامه ريزى اين جوان ايرانى تبار، وى را در ليست موفق ترين و ثروتمند ترين افراد جهان قرار داد، امیدوارم ارایه این نکات که از میان زندگینامه و سخنان این جوان خلاق گردآوری ونتیجه گیری شده بود شما را رهنمونی باشد برای رسیدن به آینده ای روشن.

10- نوبت شماست:

شما چه فکر می کنید؟ تا چه اندازه با سایت های حراج اینترنتی آشنا هستید؟

به نظر شما آیا می توان مشابه کاری که پیر امیدیار در eBay انجام داده است، در داخل ایران انجام داد؟

 

29,565

49 پاسخ به “رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم + اجرای صوتی”

 1. تبسم استادآقا تبسم استادآقا گفت:

  ضمن خوشامدگویی خدمت شما همکار گرامی.
  سپاس از اجرای خوبتان.
  با آرزوی موفقیت .

 2. پگاه گفت:

  salam golaleh joon khili khoOob boOod meghsi

 3. سعید گفت:

  زیبا بود درست مثل صدای خودتون

 4. grandee گفت:

  جالب بود و ممنون از اینکه وقت گذاشتین و با شیوه رسا این متن رو به فایل صوتی تبدیل کردین.
  کارتون بی نتیجه نیست میتونم بگم که از همین الان فایل صوتی رو دادم به دوتا از خواهرزاده هام که نابینا مطلق هستند گوش کنند و کلی کیف کنند.

  (لطفا نظرت رو برای سایتم هم بفرست)
  خوش باشی

  • گلاله غفوری گفت:

   ممنون دوست عزیز
   خوشحالیم از اینکه همراه فهمیده ای مثل شما داریم، کارتون عالی بوده .
   امیدوارم خواهرزاده هاتون هم خوششون بیاد و به جمع ما بپیوندن.
   لطف کنید آدرس سایتتونو برامون بزارید تا ما هم بتونیم از اون بهره ببریم.
   ممنون

 5. محمد گفت:

  ما ايراني هاعادت داريم افراد موفقي كه پدر و مادرشون ايراني هستند ولي در يك كشور ديگه كارميكنند رو به نوعي الگو قرار بديم ولي حساب نميكنيم كه اين افراد در جامعه اي بزرگ شدن كه بستر فعاليتشون فراهم بوده آيا اگه ايشون در ايران متولد شده بود و زندگي ميكرد بازم ميتونست بشه اين؟
  ما ايراني ها هم مثل بقيه مردم دنيا هستيم نه بالاتر بهتره اصلا براي اين افراد مليت ايراني رو در نظر نگيريم و نگيم كه چون ايرانيه شده اين و مثلا اگه افغاني بود هيچي نميشد يكسري افراد نابغه در يك جامعه اي بزرگ شدن كه تمام بستر هاي لازم براي فعاليتشون فراهم بوده مثل جابز يا مثل بيل گيتس كه اگه اينا مثلا تو ايران زندگي ميكردن اين نميشدن چون بسترهاي لازم براشون فراهم نبود.
  اين وسط بهتره نام ايراني رو براي افرادي مثل زكرياي رازي و… بكار ببريم و اونها بشن الگوي ايراني ها چون تو ايران به نتيجه رسيدن

  • گلاله غفوری گفت:

   دوست عزیز
   منم تا حدی با نظر شما موافقم. اگرم دقت کرده باشید در مقالم فقط یک بار اشاره کردم که
   آقای امیدیار ایرانی بودن و در هیج جای اون نگفتم که چون ایرانی بودن شدن این!
   هدف صرفا بهره گرفتن از طرز زندگی افراد موفقه،حالا هر کی با توجه به موقعیت و شرایط محیطیش.

   ممنون از همراهیتون

 6. amirswedish گفت:

  سلام خسته نباشید . فایل صوتی عالی بود
  می خواستم خواهش کنم اگه امکانش هست فایل pdf زندگی نامه افراد موفق را تو سایت بزارید به نظر من یکی از راه های رسیدن به هدف آشنا شدن با زندگی ، ایده ها ، شخصیت و طرز فکر این افراد است.
  موفق و پیروز باشید

  • گلاله غفوری گفت:

   سلام همراه گرامی
   ممنون از لطفتون
   منم با نظرتون موافقم وممنونم از پیشنهادتون . چشم.
   منتظر دیگر نظرات سازنده شما هستیم.
   ممنون

 7. رضا گفت:

  با سلام

  در مورد سوال آخر ، نظر من هست :

  خیر

  در ایران اگر شما یک ایده پیاده کردید و موفق شد در فردای آن با 100 سایت مشابه آن مواجه خواهید شد !

  یعنی اگر بیل گیتس هم در ایران بود الان بدبخت بود !!

 8. سعيد گفت:

  ايراني بودن يا نبودن مهم نيست اينا همش بهونس اكه كسي واقعا بخواد به هرجي ميرسه در ضمن به قول استاد برايان تريسي موفقيت اتفاقي نيست حاصل تمركز بر هدف ودرك اونه

  باتشكر ازكلاله جون خوشكل عزيز اميوارم موفق باشي

 9. داوود گفت:

  من تازه با این سایت آشنا شدم.
  یکی از دلایلی که سایت های سبک سایت شما برای من جذاب نبود وقت کم برای مطالعه مقالات بود. چون من سر کار فقط وقت دارم مقالات رو مطالعه کنم. پس معمولا خیلی کم موفق به مطالعه شون میشدم.
  اما الان با ایده فایل صوتی، خیلی راحت میتونم از مقالات مفیدی که سایت شما در اختیار بازدیدکنندگان میزاره استفاده کنم.
  فایل های صوتی رو حتما دنبال کنید و نگذارید که این بخش مهم از سایت حذف بشه.

  ممنون.

 10. محبوبه شریفی گفت:

  امروز رو به فال نیک می گیرم چون با سایت شما آشنا شدم… خانم گلاله از اجرای قشنگ و مطلب مفیدتون تشکر می کنم. امیدوارم موفق باشید و ما هم با همراهی شما بزرگواران در این سایت موفق شویم… ممنون از سایت خوبتون.
  امیدوارم به من اجازه بدین تا از مطالب این سایت در وبلاگ و سایت خودم استفاده کنم. منتظر اجازه تون هستم.

 11. amin گفت:

  با سلام ممنون میشم به سایت من سری بزنید و بگویید چگونه این طرحم را معرفی کنم اگه به ایمیلم جواب بدید باز ممنون میشم

 12. کریمی گفت:

  sسلام دوستان سایت sanatbook.ir اماده انجام بازاریابی شما در زمینه محصولات کشاورزی و صنعت معادن و فلزات و همجنین صنایع و خدمات آموزشی می باشد.منتظر نقطه نظرات و ارائه اعلام امادگی شما هستم. موفق باشید.

 13. امید گفت:

  کسی میدونه همچین ادمی الان برای سایت civilbeat.com چی کار میکنه؟؟ یه نگاه به twitter ایشون بندازین جالبه

 14. رایموند گفت:

  سلام من در ای بای ثبت نام کردم فکر کنم سایت ای بای تحریم ها علیه ایران لغو کرده است میشه به من بگی ایا ای بای رسمی تحریم ها علیه ایران لغو کرد؟
  پاسخ فوری؟

 15. jovan گفت:

  دوستان بسیار تعریف کردند دارم دانلود میکنم مطمئنا عالی است. مگرنه؟

 16. مرسن گفت:

  خیلی زیبا بود! لطفا این فایل های صوتی رو ادامه بدین ، موقع کار گوش می کنم و بهتون آفرین می گم!

 17. meisam گفت:

  عالی عالی
  موفق و پیروز باشید……….

 18. سعید گفت:

  سلام
  بیشتر واسه سایتتون و این خلاقیت که یه فایلی صوتی از چکیده ی مطلبتون گذاشتید خواستم نظر بذارم
  در مورد اقای امیدیار قبلا تحقیق کرده بودم امروز دوباره لازم شد تحقیق کنم که به سایت شما برخوردم
  حالا اینکه افتخار باشه یا نباشه وجود یه ایرانیه موفق مهمتر اینه که باید از ایده و تفکر ایشون بهره بودر تا به افتخار کردن به ایرانی بودنش
  البته ایرانی بودنش هم افتخاریه!

 19. امین مردانی گفت:

  عالی بود … یه بخشی رو هم به تبادل ایده و اطلاعات اعضا اختصاص بدید .. ممنون

 20. مبین گفت:

  مقاله بسیارخوبیه ولی صدای خانم غفوری برای اجرای صوتی چنین موضوعاتی اصلا مناسب نیست.

 21. محمد گفت:

  با سلام،ابتدا ازتون تشکر میکنم بخاطر زحماتتون،مطلب خوبی بود.بعضی از دوستان کم لطفی میکنن و به بعضی مطالب یا حتی صداها ایراد میگیرن!به نظر من همینکه زمانی رو صرف کردین تا مطالب رو بطور خلاصه و آماده ارائه بدین جای تشکر داره

 22. علی گفت:

  خیلی بد خوندی
  صدات خوبه ولی تو خوندن مهارت نداری
  انگار داری با دوستات حرف میزنی
  سعی کن مثل کاترین و تبسم بخونی

 23. مسعود گفت:

  سلام گلاله خانم
  راستش رابخواهیدمن خیلی وقت است که میخاهم همچنین کاری راانجام بدهم اماچون رشته ام کارشناسی ارشدپروِه میباشد وکامپیوترنیس درخصوص برنامه نویسی خیلی به مشکل برخوردکرده ام ودارم از صفرشروع میکنم امیدوارم بتونم یه روزی چنین سایتی راه اندازی کنم

 24. سهیل گفت:

  سایت ایسام در ایران هست که شبیه ای بی میباشد
  esam.ir

 25. Mansuor گفت:

  با سلام وعرض ادب
  ممنونم از تهیه مطالبتون ، بسیار زحمت کشیدین
  من نیاز به یه سری افراد متخصص مثل شما دارم میتونید کمکم کنید ؟

 26. azad گفت:

  درود
  خیلی خوب و جامع بود

 27. mohammad گفت:

  سلام
  عالی بود
  فقط یه مشکلی داشت اونم طرز صحبت کردنتون و تن صداتون بود .
  من احساس کردم که دارید با بچه صحبت میکنید.
  بهتره یکم روی تن صدا، سبک صحبت یا خوندن متن، جدی و محکم وتاثیر گذار باشید.
  به امید موفقیت های بیشتر … .

 28. amir گفت:

  سلام من همین الان اشنا شدم قضیه چیه؟

 29. reza kooravand گفت:

  سلام خانومه غفوری . ممنون بابت این زحمتتون که واسه ما کشیدید .
  من با نظریه ی شما کاملا موافقم و به ین نظریه اعتقاد و ایمان کامل دارم . بدون در نظر گرفتن اینکه کجای این دنیا ی پهناور باشیم .
  به هر حال دستتون درد نکنه

 30. محمدطاها گفت:

  سلام
  گلاله معنیش چیه؟
  بعدش یه پیشنهاد و یه خواهش..
  خیلی خیلی از مباحث و سخنان کارآفرینی وجود داره که متاسفانه کسی نبوده تا الان که بخواد ترجمه شون کنه (البته در قالب فایل صوتی) که من مطمئنم که در صورت ترجمه اونها واقعا یک کمک جدی جدی میتونه به افراد علاقه مند بکنه،خواهشی که دارم که سرکار خانم غفوری روی این پیشنهاد فکر کنن..بنده هم حاضرم در این زمینه کمک کنم.

 31. فرزاد گفت:

  سلام. از مطلب مفید و خوب شما ممنونم. فقط 2 پیشنهاد داشتم.

  تقریبا مطلب اصلی پس از 2 دقیقه از شروع فایل شروع شد. پیشنهاد میکنم مطلب اصلی فایل را زودتر شروع فرمایید.
  به اعتقاد بنده افکت صوتی طنین برای صدای گوینده تا حدی آزار دهنده است. اگر صدا به صورت عادی باشد بسیار بهتر است.

  باز هم از زحمات شما سپاسگذارم.

 32. جواد مهرنوش گفت:

  مطالب آموزنده ای بود.امیدوارم همیشه موفق باشید

 33. jafar گفت:

  جمع بندی مطالب گرداوری شده در موردپدر ebay بسیار عالی وجامع ست.از زحمات شما سپاسگذاریم.

 34. رحمان گفت:

  مطالب خیلی عالی بود….صدات عالیتر…..احسنت 20امتیاز

 35. mahdi گفت:

  بسیار مفید و آموزنده و خلاصه بود
  متشکر

 36. نادر گفت:

  بنده مشتاق استفاده از محصولات سایتتون هستم(10 نکته و برند سازی)منتها پول زیادی ندارم.به نظر شما راهی هست برای من که مطالب خوب و مفیدتون رو از دست ندم؟

 37. حسن گفت:

  خیییییییییییلی خوب . عالی بود . عاشق این جور آدمهام . خانوم غفوری دمت گرررررررررررم.امیدوارم بازم شاهد همچین مطالبی باشیم

 38. mohammad korosh گفت:

  ممنون و سپاسگزارم از خدمت کردن شما به فرزندان سرزمین اهورایی ایران
  و دو آرزو برای شما
  تنتان سالم
  دلتان شاد باد

 39. درنا گفت:

  سلام دوستان،
  من ازشیرازم،و در سال1395به عنوان بانوی کارآفرین برتر صنعتگر در استانم برگزیده شدم.
  دوست دارم یکی از خواننده های پیام من ،یه مسول دولتی باشه،تا برای من توضیح بده،چرا در این کشور یک بانوی صنعتگر کارآفرین،که هیچ رقیبی تا الان نتونسته محصولات صنایع دستیش کپی کنه،بدلیل نداشتن سرپرست بد یا مطلقه نبودن،هیچ حمایتی ازش نیاید بشه….
  آیا اگر یک زن در چهارچوب گرم خانواده اش تونسته هم فرزندان موفقی ترلبت کنه و هم در هنر کشورش سربلند بشه،این یک افتخار یا یک انزجار.
  چرا چرا و چرا؟؟؟؟؟؟

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*