zit-cubical

هیچ مطلبی را از دست ندهید!

شما هم به جمع 20000+ نفر مشترکین ویژه خوشفکری بپیوندید:

همکاران خوشفکری

 • سهیل عباسی

  سهیل عباسی، مدیر خوشفکری

 • مهدی فیروزی

  مهدی فیروزی، نویسنده و مترجم
  لینکدین

 • تبسم استادآقا

  تبسم استادآقا، نویسنده و گوینده
  لینکدین

 • چیا چاره خواه

  چیا چاره خواه، نویسنده

 • هما پورمحمدی

  هما پورمحمدی، نویسنده

 • هلاله خدامی

  هلاله خدامی، گرافیست
  لینکدین

 • حجت عباباف، نویسنده
  لینکدین

 • کاترین

  کاتـریـن، مترجم و گوینده
  لینکدین

پنج نکته برای سنجش میزان موفقیت یک ایده تجاری

پنج نکته برای سنجش میزان موفقیت یک ایده تجاری

دوستان زیادی برای خوشفکری ایمیل می فرستند و در آن سوال هایشان را مطرح می کنند. تعداد زیادی از این سوال ها توسط افرادی پرسیده می شود که ایده ای در ذهن دارند اما نمی دانند از کجا و چگونه آن را اجرایی کنند.

سوال: من ایده ای برای شروع کسب و کار خود دارم و می خواهم ان را اجرایی کنم.اما هیچ تجربه ی قبلی در زمینه ی کسب و کار ندارم. ازکجا باید شروع کنم؟

پاسخ:

به عنوان کارآفرین شما همیشه باید در حال یادگیری باشید. افراد کمی در زمینه ای که می خواهند کسب و کار را ایجاد کنند تخصص کاملی دارند. پس شما تنها نیستید. قبل از اینکه یک ایده را اجرا کنید، حرکت منطقی و درست آن است که میزان اثرگذاری و موفقیت احتمالی آن را تا حدودی بسنجید. سنجش یک ایده بخش مهمی از شروع درست اجرایی کردن آن ایده است.

بیشتر بخوانید: آیا من کارآفرینم؟ ۶ سوال و ۴ نکته که طرز فکر یک کارآفرین را می سازد.

در اینجا سعی می کنیم به طور خلاصه به روش هایی برای سنجش ایده و در نتیجه ایجاد دیدگاه واقع بینانه تر از اجرای یک ایده پاسخ دهیم. در بعضی موارد شما فقط باید قدم اول را درست بردارید و همراه با حرکت خود آموزش ببینید. در زیر 5 راهنمایی مختصر برای کمک به شما بیان می کنیم.

1- ایده ی خود را با واقعیت ها بسنجید:

برای ایده ی خود در زمینه تجاری ایی که می خواهید در آن فعالیت کنید تحقیقاتی انجام دهید. رقبای موجود و احتمالی و همچنین گرایشات بازار را بررسی کنید این کار دید بهتری به شما از کسب کاری که می خواهید انجام دهید می دهد. این کار نه تنها به شما دید درست تر و بهتری از بازار فعلی می دهد، بلکه به شما کمک خواهد کرد تا ایده ی خود را تصحیح کرده و وجه تمایز ان را با کسب و کارهای موجود در بازار بشناسید.

بیشتر بخوانید: دو سوال اساسی برای شناخت مهارت های شخصیتی اعضای تیم در یک استارتاپ + اجرای صوتی

2- ایده های خود را با بازخوردها بسنجید:

از اینکه ایده های خود را به دیگران بگویید نترسید. بسیاری از کارآفرینان تازه کار با ایده ی خود مثل یک راز برخورد می کنند. زیرا می ترسند که ایده ی آن ها دزدیده شود. یک ایده وقتی خوب است که خوب اجرا شود. احتمال اینکه کسی ایده ی شما را سرقت کند و آن را به درستی اجرا کند چقدر است؟ واقعا خیلی کم احتمال دارد. پس نترسید.

در عوض به دنبال بازخورد و نظر سنجی از دوستان، همفکران و مشاوران باشید. به واکنش ها، انتقادات و نظرات به دقت توجه کنید. البته ممکن است خیلی ها به شما بگویند که «مگر دیوانه شده ای که می خواهی همچین کاری بکنی!» اما باز این کار ارزش باز خورد های مثبت را دارد.

بیشتر بخوانید: هفت سوالی که هر کسی که می خواهد کار جدیدی را شروع کند باید از خود بپرسد.

3- به دنبال کمک بگردید:

افرادی را پیدا کنید که می توانند به شما کمک کنند. مشاوران و شرکای کاری آن ها را پیدا کنید. حتی اگر شما هیچ ارتباط مستقیمی با چنین افرادی ندارید، با یک ایمیل کوتاه و محترمانه از آن ها بخواهید که به شما در این ایده کمک کنند. با این کار هر کس که نمی خواهد، جواب ایمیل شما را نمی دهد و هر کس تمایل دارد جواب می دهد. با این کار شما شبکه ای از افراد قابل اعتماد و ارزشمند برای ایده ی کسب و کار خود ایجاد کرده اید.

5-tips-to-evaluate-a-business-idea-khoshfekri-

4- پیگیر باشید:

به دنبال اخبار و اتفاقاتی باشید که در حیطه ی کاری ایده ی شما می افتد. افرادی که در ان بازار مشغول فعالیت هستند را بشناسید. به سندیکاها و انجمن های مربوط به صنعت یا کسب و کار هدف تان مراجعه کنید و از آن ها بخواهید اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند.

بیشتر بخوانید: پنج پند از ریچارد برانسون برای شروع یک کسب و کار موفق + اجرای صوتی

5- خوب فکر کنید:

آیا شما واقعا به ایده ی خود مطمئن هستید؟ با دل و جان خود؟ الان بهترین زمان است که خوب فکر کنی دو از خود بپرسید چگونه در راه انجام این ایده پر انرژی و با انگیزه بمانم؟ این کار برای این است که شما در مسیر طولانی و سختی پا گذاشته اید. در سخت ترین زمان ها تنها چیزی که شما را به ادامه ی کار امیدوار خواهد کرد همین باور قلبی به موفقیت خواهد بود.

برگرفته از: http://www.youngentrepreneur.com/startingup/business-plan/5-ways-to-validate-your-business-idea با تلخیص و تصرف

نظر شما چیست؟ آیا نکته های دیگری برای سنجش یک ایده وجود دارد؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان خوشفکری در میان بگذارید.

3,800 بازدید
محمود سعیدی

نویسنده مهمان: محمود سعیدی
لیسانس کامپیوتر نرم افزار، طراح وبسایت، برنامه نویس و توسعه دهنده اپلیکیشن های اندرویدی، فعال در زمینه مباحث مرتبط با استارتاپ ها، راه اندازی کسب و کارهای دیجیتالی و ایده پردازی


از این نوشته خوشتان آمد؟ آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

ارسال به فیس بوک به اشتراک گذاری در تویتر


 1. ندا says:

  به نظر من اینکه یک نویسنده متنی رو از یک زبان دیگر ترجمه کند و در ابتدای متن چند جمله اضافه کند که نشان دهد نویسنده اصلی متن او بوده، یک دزدی اینترنتی است.
  این متن ترجمه کلمه به کلمه این مطلب است:
  http://www.youngentrepreneur.com/startingup/business-plan/5-ways-to-validate-your-business-idea/?hootPostID=6fc7e7ab254db2efe8f9e8ccd4455cc8
  منتظر عکس العمل مسئولین سایت میشم، اگر عکس العمل درخور نشان ندادین مجبورم در چند سایت اسکرین شاتها و لینک مطلب شما و لینک مطلب اصلی را کار کنم.

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید:یک مطلب جالب دیگه:
چگونه یک ارائه‌ی اثر گذار برای جلب توجه سرمایه گذاران انجام دهید؟ + اجرای صوتی
چگونه یک ارائه‌ی اثر گذار برای جلب توجه سرمایه گذاران انجام دهید؟ + اجرای صوتی

Close