۳۱ تیر ۱۳۹۱ 22,214

موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی برای مشاغل کوچک

نویسنده مهمان، هادي جعفري (محقق كسب و كارهای اينترنتی): اولین تبلیغاتی كه در اینترنت شكل گرفت به صورت متنی بود اما بعدها بنرهای گرافیكی و متحرك جزو جذابیت های دنیای اینترنت شد.
ابتدا این بنرها توجه مخاطب را جلب می كردند و همین علاقه مندی سبب شد تا استفاده از بنرها گرافیكی به سرعت رشد كند. اما هر چه تعداد این بنرها افزایش می یافت، توجه مخاطب كمتر به آن جلب می شد.

موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی برای کسب و کارها

برخی برای حل این مشكل از صفحات باز شونده (Pop-up) استفاده كردند. این صفحات به محض باز كردن صفحه اصلی سایت به یكباره باز می شدند و برای مدتی كوتاه جلب توجه می كردند اما برای كاربران اینترنتی بسیار آزاردهنده و بستن دوباره آنها باعث دردسر بود.

این نوع تبلیغات به زور می خواستند توجه مخاطب را جلب كنند.

كم كم نرم افزارهایی شكل گرفت كه به صورت خودكار این نوع صفحات را متوقف می كردند و كاربران اینترنتی هم برای اینكه این مزاحمت را برطرف كنند، از آنها استفاده كردند. به تدریج مرورگرهای اینترنتی هم این امكان را به صورت پیش فرض در سیستم خود اضافه كردند تا كاربران اینترنتی بدون استفاده از نرم افزار خاصی این مزاحمت ها را برطرف كنند.

روش بعدی ارسال ایمیل به تعداد بالا بود كه امروزه به این گونه فرستندگان، Spammer گفته می شود. سرویس های ارائه دهنده ایمیل هم از نرم افزارها و قوانین خاصی برای ارسال ایمیل استفاده كرده اند تا این مزاحمت های ایمیلی را برطرف كنند.

تبلیغات توسط خوشفکری

ایده جدیدی در سر دارید اما نمی دانید باید از کجا شروع کنید؟

بیش از 120 دقیقه مطلب ویدیویی و شنیداری شامل 4 بخش و 10 درس مهم و حیاتی برای موفقیت شما

همین حالا شروع کنید

هنوز هم از انواع تبلیغات چه به صورت متن و چه به صورت بنر گرافیكی و حتی صفحات باز شونده استفاده می شود.

اما هنوز همه آنها هدف مشتركی دارند: جلب توجه مخاطب اینترنتی.

اما تحقیقات جدید نشان می دهد به مرور از میزان كارایی انواع تبلیغات كاسته می شود. انگار مخاطبان نسبت به تبلیغات بی تفاوت شده اند و آنها را نادیده می گیرند.

به تصویر زیر دقت كنید:

تبلیغات موثر اینترنتی برای کسب و کارهای کوچک

این تصویر بر اساس حركت مردمك چشم كاربران اینترنتی تهیه شده است.

در این تصویر نقاط قرمز، نقاطی است كه بیشترین توجه مخاطب را به خود جلب كرده است. مكان هایی كه تبلیغات در آن است با مستطیل های سبز رنگ مشخص شده اند كه هیچ توجهی را به خود جلب نكرده اند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد كه به آرامی روشهای معمول تبلیغات آنلاین كارایی خود را از دست می دهند. این روش ها به نوعی شلیك در تاریكی است.

اما برای این مشكل حل، دو راه حل كلی در پیش گرفته می شود كه البته هر دو یك وجه مشترك دارند. “هدفمند بودن تبلیغات”.

به این معنا كه تنها افرادی را كه نیازمند توجه آنها هستیم را جلب كنیم.

روش موثر اول، “تبلیغات بر اساس كلید واژه” است.

مانند تبلیغات کلیکی گوگل (Google AdWord و Google AdSense) را پیشنهاد می دهند و استدلال آنها هم این است كه كسی كه مثلا كلمات “هتل+اصفهان” را جستجو می كند احتمالا قصد سفر به آنجا را دارد.

پس اگر تبلیغات هتل های واقع در اصفهان را در لابلای صفحات و یا نتیج جستجو نمایش دهیم، احتمال كلیك روی آنها زیاد است و در این صورت ترافیك هدفمندی به سمت سایت رزرو هتل های اصفهان ایجاد می شود.

استدلال قابل تاملی است و استقبال خوب از این نوع تبلیغات هم درستی این ادعا را ثابت می كند. براساس گزارش IAB (می 2008) درآمد حاصل از تبلیغات براساس کلیدواژه، 41 درصد کل درآمد حاصل از کل تبلیغات اینترنتی بوده است و در مقایسه با سال های قبل رشد بیشتری داشته اند . این رشد نشان دهنده نتیجه بخش بودن این نوع تبلیغات بوده است.

اما در كنار این مزایا این نوع تبلیغات معایبی هم دارند:

1.  درك انگیزه های پیچیده یك انسان برای یك ماشین به صورت کامل غیر ممكن است. به این معنی كه کاربر با واژه ای جستجو می کند كه تمام انگیزه ها و اهداف خود را در آن کلیدواژه خلاصه کرده است!

کاری که یک انسان با تمام هوشی که دارد از انجام آن عاجز است باید توسط موتور جستجو انجام شود یعنی شناسایی انگیزه و هدف کاربر از یك کلیدواژه و نمایش تبلیغات مرتبط با آن.

یك كاربر حرفه ای آنقدر كلید واژه هایش را تغییر می دهد تا موتور جستجو به انگیزه واقعی وی پی ببرد برای همین معمولا نتایج اولیه نشان دهنده این است كه آیا انگیزه اصلی از جستجو درست شناسایی شده است یا نه؟ به همین خاطر نوعی نابینایی هم در موتورهای جستجو دیده می شود.

2.برخی از خریدها برنامه ریزی نشده است و در واقع خریدار در ابتدا به دنبال آن محصول یا خدماتی که خریده نبوده اما وقتی با آن آشنا می شود، به خرید آن علاقمند می شود.

روش موثر دوم، “تبلیغات بر اساس علاقه مندی مخاطب” است.

استدلال آن هم به این صورت است كه اگر فردی مثلا به عكاسی علاقمند باشد احتمالا به تبلیغ دوربین عكاسی بیشتر توجه می كند. اما از كجا باید دانست افراد چه علاقمندی هایی دارند؟

این روش، به دلیل امكاناتی كه با وجود اینترنت فراهم شده، شكل گرفته است. اینترنت این امكان را فراهم كرده است تا سایتهای اینترنتی مخصوصا شبكه های مجازی مانند فیسبوک، توییتر، پینترست و … اطلاعات و علاقه مندی های مخاطبان را جمع آوری كنند.

تبلیغات بر اساس علاقمندی مخاطب در شبکه های اجنماعی

در این صورت شما می توانید در سایتی مانند فیسبوك برای كسانی كه ساكن لندن هستند و به موسیقی سنتی ایرانی هم علاقه دارند مثلا تبلیغات یك كنسرت استاد شجریان در لندن را نمایش دهید.

این روش، راه تبلیغاتی موثری است اما یك ایراد به این نوع تبلیغات وارد است. آن هم این که شاید برای خریدهای بر اساس علاقه مندی موثر باشد اما همیشه همه خریدهای افراد، بر اساس علاقه نیست بلکه گاهی در جهت رفع نیاز است. مثلا كسی به استفاده از نرم افزار ویروس كش علاقه ندارد ولی به آن نیاز دارد.

با این حال این روش تبلیغاتی آنقدر موثر است كه گوگل هدف از راه اندازی شبكه «گوگل پلاس» را سهیم بودن در این عرصه عنوان می كند.

 

نتیجه اینکه:

به نظر می رسد نه توان تصاویر چشمك زن و نه اجبار صفحات باز شونده و نه حتی حجم زیاد پولی كه در تبلیغات كلید واژه ای صرف می شود نمی تواند به طور كامل توجه مخاطبان را جلب كند.

اما این به آن معنا نیست كه بازاریابی و تبلیغات اینترنتی به طور كامل كارایی خود را از دست داده اند و نباید در آن سرمایه گذاری كرد. انگار چاره ای نیست و باید با این شرایط كنار آمد و بهترین ابزار را برای تبلیغات انتخاب كرد.

اما آنچه در انتخاب ابزار تبلیغاتی اهمیت فراوان دارد و متاسفانه كمتر به آن پرداخته می شود نرخ برگشت سرمایه یا ROI یا Return On Investmentاست. یعنی چه میزان از هزینه های تبلیغات انجام شده، در قالب فروش بازگشت داشته است؟

در واقع هزار تومان كه هزینه تبلیغ می شود باید بتواند بیشتر از این مبلغ درآمد زایی داشته باشد وگرنه انجام آن كاری بیهوده و حتی زیان ده است.

اینكه تمام تلاش خود را صرف تمركز در تبلیغات كنیم كافی نیست و در اینجا است كه نقش ارزش آفرینی برای مشتری و محتوای غنی پر رنگ تر می شود.

 

 نوبت شماست:

نظر شما چیست؟ شما از چه نوع تبلیغاتی استفاده می کنید و یا در آینده دوست دارید استفاده کنید؟ به نظر شما کدامیک از این نوع تبلیغات اینترنتی گفته شده در بالا موثرتر است؟

نویسنده مطلب: هادي جعفري (محقق كسب و كارهای اينترنتی)، ویراستار: سهیل عباسی

 


مطالب مرتبط:

25 پاسخ به “موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی برای مشاغل کوچک”

 1. غزل گفت:

  با سپاس از این مقاله مفید، در مورد تبلیغات در فیسبوک و شبکه های اجتماعی چکار باید کرد؟ منظورم اینه که چطور میشه به فیس بوک تبلیغات بدیم؟

  • جعفري گفت:

   سايتهايي هستند كه اين كار رو براي شما انجام مي دهند مي تونيد از طريق سايت هايي كه ارز حواله مي كنند اقدام كنيد سايت http://www.exchangers.ir اين كار رو براي شما انجام مي ده البته امتحان نكردم

   اما به چند نكته توجه داشته باشيد
   تبليغ در فيس بوك هزينه بيشتري داره( يك تا پنج دلار بابت هر كليك ) اما ارزش داره اگر بتونيد گروه هدف مناسبي رو انتخاب كنيد
   يعني شما مي تونيد انتخاب كنيد كه تبليغ شما براي اعضاي مرد ساكن تهران كه به تناسب اندام علاقه مند هستند نمايش داده شود. خوب به اين صورت كليكهاي هدفمندي ايجاد ميشه كه قاعدتا بايد گران تر هم باشد.

   از طرفي اين تبليغات در كشورهاي غربي تست شده اما هنوز در ايران كمتر كسي استفاده مي كنه و با اين حساب نبايد انتظار داشته باشيد به سرعت جواب بگيريد بلكه بايد درصد خطايي رو هم درنظر بگيريد.

  • سهیل عباسی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر در مورد تبلیغ در فیسبوک اینجا را بخوانید: http://www.khoshfekri.com/?p=434

 2. Soroush گفت:

  Salam va tashakor, az beine in 2 ravesh kodoomesh monaseb tare? va bazgashte sarmaye bishtar dare?

  • جعفري گفت:

   ببينيد بستگي داره
   به اين بستگي داره كه محصول شما چي باشه؟ اگر محصولات شما جنبه تجملي داشته باشه مثل ساعت انگشتر گردنبند كه بيشتر محصولات اينترنتي اين طور هستند بهتره روي سايت هاي تفريحي تمركز كنيد با اين استدلال كه در خريد اين محصولات ” نياز ” مطرح نيست بلكه علاقه است كه باعث خريد اين محصولات مي شه. براي مثال خيلي از افرادي كه ويندوز سون رو براي اولين بار امتحان كردند از روي علاقه بود نه اينكه احتياج داشتند. اين نوع محصولات رو اگر با شبكه هاي اجتماعي تبليغ كنيد مناسب تر هست. اين جمله رو خيلي شنيديد: ديدم خوشم اومد خريدم.

   اما بعضي از محصولات به نوعي به اجبار خريد مي شه مثلا هيچ كس از روي علاقه هاست نمي خرد اما به ضرورت اين خريد رو انجام مي دهد. براي اين كار هم مدتها سبك سنگين مي كند و سعي مي كنه اطلاعات بيشتري بگيره براي همين جستجو مي كند و بر اساس اطلاعات تصميم گيري مي كنه. خوب اگر شما بتونيد توي نتايج جستجو باشيد احتمال فروش شما هم بالاتر ميره. اگر هم بتونيد يك راهنمايي و مشاوره كوتاه هم بديد كه احتمال فروشتان چندين برابر مي شه
   موفق باشيد

 3. پنج نکته برای تولید یک اپ موبایل جذاب و فراموش نشدنی برای مشاغل کوچک | خوشفكری گفت:

  […] […]

 4. پوریا گفت:

  با سلام و تشکر بابت این مطالب بسیار مفید….
  خیلی استفاده کردم…
  اما یه خواهشی ازتون داشتم(شاید به این مطلب ربطی نداشته باشه اما جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم):
  من حدودا چند هفته ای میشه که با این سایت آشنا شدم و سعی کردم هیچ کدوم از مطالب رو از دست ندم. اما یه موردی که هست اینه که مطالب این سایت بیشتر پیرامون مشاغل کوچک اینترنتی و اقتصاد های ضعیف اینترنتی میچرخه….
  خواهشی که داشتم این بود که لطفا به اقتصاد های ضعیف و مشاغل کوچک صنعتی ، تولیدی و از این قبیل موارد و بازاریابی اونها هم اشاره ای بکنید تاباز هم لطفتون شامل حال ما بشه….
  سپاس از شما محققان…

 5. کسب درآمد با تولید App های موفق موبایل و تبلت گفت:

  […] روش های معمول تبلیغات هم می تواند مفید باشد به شرطی که روش تبلیغ و محل آن درست انتخاب شود. انواع تبلیغات اینترنتی، تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، پیامکی و یا تبلیغات دهان به دهان، به نسبت مخاطبان شما می تواند موثر و یا بی ارزش باشد. چشم بسته تبلیغات نکنید! باید بررسی کنید که کدام روش تبلیغات با گروه اصلی مخاطبان هدف شما همسو تر و مرتبط تر است. درباره موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی بیشتر بخوانید. […]

 6. حسین گفت:

  به این فکر افتادم که از کاربرام اطلاعات آماری بهتری رو جمع کنم!

 7. علی سجادی گفت:

  البته این تصاویر برای یک سایت خارجی است و بهتر است که یک سایت ایرانی را نشان دهید

 8. پیمان گفت:

  سلام ممنون از سایتتون یه سوال ازتون داشتم آیا داشتن سایتی که تبلیغ می کنه یعنی با یه تعرفه های مشخصی تبلیغ های ستاره دار می کنه هزینه زیادی داره یا نه؟از لحاظ درآمد به نظر شما چطوره؟ این سوال رو برا این می پرسم که وقتی تبلیغ ها و تعرفه هایی رو که تو سایت ها هست رو می بینم اگه هزینه جانبی زیادی نداشته باشه به نظرم درآمد فوق العادی دارن.
  با سپاس فراوان

 9. elahe گفت:

  سلام
  من دانشجو نرم افزار هستم
  موضوع درس شیوه ارائه من جديدترين روش هاي تبليغات در فضاي مجازي هست.استاد نكته سنجي هم داريم.
  ممنون ميشم يه منبع خوب و نه خيلي طولاني بيشنهاد كنيد

 10. zara گفت:

  با توجه به هویت و محتوای وبسایت من بنظر شما تبلیغاتم چطور باید باشه ؟؟؟

 11. مريم حنطوش زاده گفت:

  يكي از فوايد تبليغات در شبكه هاي اجتماعي اينه كه مصرف كنندگان و مشتريان بالقوه نظر هود را اعلام اعلام مي كنند اما متاسفانه در ايران به ندرت افراد به ارايه نظر پيشنهاد رغبت نشان مي دهند

 12. Mehdi گفت:

  روش های زیادی جهت تبلیغ وجود داره من یه سایتی رو دیدم واسه دیدنش می ارزه روش های خوبی داره سایت کاملیه

 13. mkh828 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطلب قشنگتون.

 14. ali گفت:

  مرررسی.خوشم اومد.;)

 15. buy100.ir گفت:

  سلام
  مطالبتون جالب وقشنگ بود . ممنون

 16. محمد گفت:

  تشکر از سایت خوبتان

 17. سایت نیازمندی کارا نیاز گفت:

  بسیار مطلب مفید و بامحتوای ارزشی بالایی بود.
  با سپاس

 18. php-programming.ir گفت:

  عالی بود

 19. baran behfar گفت:

  با سلام و احترام:چگونه می توان در این وبسایت مقاله درج نمود؟با تشکر فراوان

 20. شهریار گفت:

  با سلام
  مطمین هستم که این مطالبی که با زحمت جمع آوری شده و از طرف شما در سایت گذاشته شده بدرد خیلی ها می خورد اما اقایان شما مطالب بسیار مهم را جا انداخته اید مثل آیا برای همه محصولات می توان تبلیغات اینترنتی داشت؟آیا مشتری واقعی برخی از محصولات آنرا در اینترنت جستجو می کنند؟محصولی که تازه اختراع شده و کسی از هویت آن چیزی نمی داند آیا کسی حاضر به خرید آن از طریق اینترنت هست؟یعنی کسی حاضر است تقریبا! با چشم بسته چیزی بخرد؟خوشحال می شوم که پاسخ شما را بدانم.

 21. rezakhakpour گفت:

  جدیدترین و موثرترین تبلیغ تبلیغات تلفنی میباشد که جایگزین تبلیغات پیامکی میباشد و بازخوردشم خیلی بالاست.

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*