پرسش‌های متداول

سوال: چه تضمینی وجود دارد که ایده مطرح شده به صورت سری باقی بماند؟

شما حق دارید نگران دزدیده شدن ایده تان باشید، بخصوص در کشور ما که ساز و کارهای قضایی و حقوقی برای حفاظت از حقوق مادی و معنوی ایده ها خیلی قوی نیستند. اما این واقعیت را بدانید که قبلا افراد دیگری شبیه همین ایده ایی که در سر دارید را داشته اند و یا ممکن است همین حالا هم داشته باشند. اما به این دلیل که نتوانسته اند آن را اجرا کنند، آن ایده تنها در سرشان مانده است! پس نگران نباشید. واقعیت بازار به این شکل است که این اجرای ایده است که شما را مالک واقعی آن می کند نه تنها اندیشیدن به آن. البته شما می توانید تا حدودی برای به سرقت نرفتن آن، بخش های کلیدی آن را پیش خود نگه دارید و با همه مطرح نکنید. اگر ایده به اندازه ای ساده و قابل فهم است که نمی توانید جزییاتی از آن را مخفی نگاه دارید، سعی کنید مقداری از راه را طی کنید و سپس با افراد مطمئن مطرح کنید. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت های http://ip.ssaa.ir/Patent/New.aspx و http://iripo.ssaa.ir نسبت به ثبت ایده یا اختراعتان اقدام کنید تا کمی خیالتان راحت شود.

سوال: ایده ای که من دارم برای اجرا نیاز به یک تیم حرفه ای و قوی دارد آیا خوشفکری برای من تیم تشکیل خواهد داد؟

خیر! یافتن هم تیمی کاریست که باید با توجه به شرایط فکری، فرهنگ کار و توان کار گروهی افراد، توسط خودِ کارآفرین انجام شود. البته ما می توانیم به شما در شناخت بهتر این افراد کمک کنیم و شما را با تعدادی از افرادی که می شناسیم لینک کنیم و همکاری با شما را به آنان پیشنهاد دهیم.

سوال: آیا این امکان وجود دارد که من بسته نقره ای را خریداری نموده و تا مرحله معرفی محصول یا سرویس شما به مشترکین ویژه خوشفکری با شما همکاری نمایم و در صورت پیشرفت و مفید بودن این همکاری و پس از ساخت MVP و شناخت بازار و بقیه موارد برای جذب VC یا Angels توسط شما ما به التفاوت هزینه خرید بسته طلایی را پرداخت نمایم؟

بله این امکان وجود دارد.

سوال: آیا از روز استارت خوشفکری تا امروز این مجموعه توانسته به فردی که ایده ای منطقی، قابل اجرا و سود ده داشته کمک نموده و پس از تبدیل ایده به MVP و برنامه ریزی برای معرفی موفق محصول جدید به بازار توانسته سرمایه گذاری را جذب و ایده ای را به مرحله اجرا رساند؟

خوشبختانه تعدادی از استارتاپ هایی که به خوشفکری مراجعه کرده اند در حال پیش بردن ایده خود، ساخت و تست MVP هستند. البته تعدادی از افراد مراجعه کننده پس از اینکه از خوشفکری مشاوره گرفته اند اگرچه دارای منابع سرمایه ای مناسب بوده اند اما تصمیم گرفته اند اجرای ایده شان را به تعویق بیاندازند چرا که به کمک روش های ارائه شده توسط خوشفکری، با واقعیت های بازار آشنا شده اند و دریافته اند ایده آنان برای جلب مشتری نیاز به کار، تحلیل، تحقیق و پختگی بیشتری دارد.

سوال: موسسات سرمایه گذاری چه مبلغی روی پروژه ها سرمایه گذاری می نمایند؟ زیرا در بازار امروز وب ایران افراد یا موسسات مالی بسیاری با عنوان سرمایه گذار فعالیت می نمایند ولی در عمل تا مبالغ ناچیزی مثل ۵۰ و یا ۱۰۰ میلیون تومان حاضرند که ریسک نمایند.

پاسخ مناسب برای این پرسش بستگی به ایده، اجرای آن، کیفیت تیم، و … دارد. متاسفانه در ایران فعلا این موسسات ریسک زیادی نمی پذیرند مگر اینکه سهام زیادی از استارتاپ را تصاحب کنند که این البته کار مفیدی برای یک استارتاپ نیست. بنابراین بهتر است ابتدا به فکر جذب سرمایه Seed Fund (مرحله رشد ایده) از طریق افراد خانواده، دوستان و آشنایان، و سپس به دنبال جلب توجه انجل ها و یا شرکت هایی که ممکن است در خود شتابدهنده (Accelerator) داشته باشند، باشید و این مسیر را تا رسیدن به یک شرکت سرمایه گذاری درست و حسابی VC طی کنید.

سوال: در صورت خرید بسته نقره ای یا طلایی و بررسی اولیه و مرحله به مرحله ایده، آیا خوشفکری درصدی را از سهم سود کار برای خود در نظر می گیرد یا خیر؟

خیر. مگر اینکه با تمایل مالک استارتاپ، حجم و کیفیت مشاوره به استارتاپ بیش از هزینه بسته مورد نظر شود و یا خوشفکری در استارتاپ سرمایه گذاری نماید.

 

اطلاعات بالا کافی بود؟ برای اطلاع از خدمات تیم مشاوره خوشفکری با هدف رشد استارتاپها و رونق کسب‌وکار کلیک کنید.