۲۶ بهمن ۱۳۹۲  ·   زمان مطالعه 7 دقیقه

تعریف درست استارتاپ دقیقا چیست؟ کامل‌ترین و جامع‌ترین تعریف برای استارتاپ چیست؟ + اجرای صوتی


بحث های زیادی درباره راه اندازی کسب و کار، کارآفرینی و استارتاپ ها در حال جریان است. به این دلیل که موضوع استارتاپ ها، مفهوم جدیدی است و ممکن است بسیاری با معنای درست آن آشنایی نداشته باشند در این نوشته تلاش خواهم کرد تا تعریف جامعی را بر اساس منابع مهم این حوزه، ارائه کنم.

 

برای اینکه بفهمیم استارتاپ چیست، بهتر است ابتدا بفهمیم استارتاپ چه چیزهایی نیست:

 • استارتاپ یک رویداد و همایش کارآفرینی نیست.
 • یک وب سایت یا یک اپ موبایل، لزوما یک استارتاپ نیست.
 • استارتاپ یک شرکت کوچک که در حال درآمدزایی و رشد است، نیست.

 

بر اساس تعاریف مختلف از نویسندگان و محققان این حوزه، مانند آقای استیو بلنک، اریک ریس، و کتاب ها و منابع متنوع، بهترین و جامعترین تعریفی را که برای یک استارتاپ می توان ارائه کرد، به نظر من، این است:

  استارتاپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر بوجود آمده است.

 

سازمان: منظور از سازمان هر نوع مجموعه ایی از افراد (یا حتی یک نفره)، ابزارها، و روابط بین آنهاست، چه به صورت شرکت ثبت شده باشد چه نشده باشد. چه دفتر کار داشته باشد چه در زیر زمین خانه قرار داشته باشد.

 

موقت: یعنی استارتاپ ۱۰ ساله معنی ندارد. کار یک استارتاپ یافتن سریع مدل کسب و کار مناسب طبق تعریف بالا، در کمترین زمان ممکن است. سرعت و زمان عوامل مهمی در موفقیت یک استارتاپ هستند. هر چه دیرتر مدل کسب و کار مورد نظر را کشف کند شانس اینکه رقیبانش زودتر به نتیجه برسند و همچنین صبر، حوصله، انرژی و توان مالی گرداننده یا گردانندگان آن به سر رسد، بیشتر است.

 

یافتن: این کلمه مهمی در این تعریف است. یک استارتاپ، برای یافتن هدفش در حال جستجو است. همواره در حال پژوهش و توسعه است. و باید بتواند مدل کسب و کار مورد نظر را کشف کند، و تکرارپذیر و مقیاس پذیر بودن آن را برای خود به اثبات برساند.

 

عدم قطعیت: یک عبارت مهم دیگر نهفته در تعریف استارتاپ ها، عدم قطعیت است. در واقع شما به عنوان یک استارتاپ، دقیقا نمی دانید که کدام روش جواب می دهد و کدام جواب نمی دهد. شما به عنوان یک استارتاپ مطمئن نیستید که پاسخ درست کدام است. در گفتار عامیانه، استارتاپ ها، نمی دانند چکار دارند می کنند در نتیجه شما و هم تیمی های شما باید افرادی باشند که با گام نهادن در وادی های ناشناخته و آزمایش و خطا، شکست خوردن و رد شدن، مشکل و ترسی نداشته باشند.

 

مدل کسب و کار (Business Model) : مجموعه ایی از روش ها و راهکارهایی است که یک شرکت، بنگاه یا سازمان برای ایجاد، ارائه و بدست آوردن ارزش (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و …) بکار می برد. که با طرح کسب و کار (Business Plan) نباید اشتباه گرفته شود.

بیشتر بدانید: آیا واقعا برای شروع یک کسب و کار به طرح کسب و کار (Business Plan) نیاز است؟!

 

تکرارپذیر: یعنی اینکه آن مدل کسب و کار که با هدف درآمد زایی ایجاد شده است را بتوان بارها و بارها تکرار کرد و به ازای هر تکرار، درآمد افزایش پیدا کند. یعنی در کلام ساده تر، بتوان محصول یا خدمت ارائه شده را تولید انبوه کرد.

 

مقیاس پذیر: یعنی اینکه بتوان آن مدل کسب و کار را در آینده با افزایش منابع مالی ، نیروی انسانی و … توسعه داد و روش های ایجاد، ارائه و کسب ارزش را بهتر، سریعتر و بیشتر کرد.

تکرارپذیری و مقیاس پذیری یک مدل کسب و کار، با خود، امکان رشد را به همراه خواهند آورد. بنابراین، هدف یک استارتاپ، رشد سریع است. این دو مفهوم مهم هستند که سودآوری و ثروتمند شدن را برای شما به ارمغان می آورند.

 

برای درک بهتر این دو به این مثال در دنیای غیر استارتاپی توجه کنید:

آبمیوه فروشی دوره گرد را در نظر بگیرید که بر روی چرخ دستی اش آبمیوه می فروشد. او باید هر روز صبح میوها بخرد، آن ها را بشوید، در چرخش قرار دهد و کوچه به کوچه مسافت های طولانی را طی کند، داد بزند، بلکه مشتریان به سراغش بیایند. سپس به درخواست هر یک مشتری، با آبمیوه گیر دستی، آب میوه دلخواه او را انجام دهد. و دستمزدش را طلب کند. این آبمیوه فروش دوره گرد برای اینکه کسب و کارش را از دست ندهد، هر روز باید همه این کارها ی خسته کننده را تکرار کند. اگر چند روزی هم مثلا به دلیل مریضی نتواند از خانه بیرون بیاید، آن روزها درآمدی نخواهد داشت.

حال اگر این آبمیوه فروش بتواند میوه های زیادی را یکجا خریداری و نگه داری کند، به جای آبمیوه گیر دستی، از آبمیوه گیر برقی استفاده کند، و به جای یک چرخ، چندین چرخ داشته باشد و افرادی را استخدام کند که چرخ ها در مناطق مختلف شهر بگردانند و آبمیوه بفروشند، می تواند خود، بر کارها مدیریت کند و پول ها را جمع آوری کند. دستمزد کارگرانش را بدهد و سود خودش را بردارد. حال اگر هرچند روز هم از خانه بیرون نیاید، کسب و کارش از بین نخواهد رفت و همه آن روزها درآمدش سرجایش باقی است.

حالا این را با یک کارخانه آبمیوه گیری صنعتی مقایسه کنید که همه چیز اتوماتیک است و میزان تولید و اندازه بازار آن بسیار بسیار بزرگتر است.

 

یک مثال مرتبط برای دنیای استارتاپی:

یکی از آشناترین مثال هایی که می توان برای مفاهیم تکرارپذیری و مقیاس پذیری در دنیای استارتاپ ها زد، فیسبوک در ماه ها و سال های اولش است. مارک زاگربرک بنیانگذار فیسبوک، فیسبوک را از خوابگاه دانشگاهش (هاروارد) شروع کرد. این وب سایت، در ابتدا توسط دانشجویان همکلاسی اش مورد توجه قرار گرفت و سپس دانشجویان دانشگاه های دیگر به آن پیوستند. در حالی که تنها یک وب سایت بود، روز به روز به کاربرانش اضافه می شد. مارک زاکربرگ به همراه همکارانش در ماه ها و سالهای ابتدایی فیسبوک، واقعا نمی دانستند که می خواهند چکار کنند و سرنوشت این کارشان به کجا خواهد کشید. آنها در ابتدا مدل درآمدزایی نداشتند و نمی دانستند چگونه باید از وب سایتی با این همه کاربر پول در بیاورند. تا اینکه در سال ۲۰۰۴ زاکربرگ دانشگاه را رها کرد و به همراه دوستانش به سیلیکان ولی نقل مکان کرد تا تمام وقت و انرژی اش را بر روی توسعه فیسبوک بگذارد. آن ها به شدت به دنبال مدل درآمدزایی بودند که اولین چیزی که به ذهنشان رسید تبلیغات آنلاین بود.

البته درباره داستان رشد و شکست ها و موفقیت های فیسبوک، در دوره آموزشی ویدیویی «تبدیل ایده به کسب و کار: ۱۰ چیزی که موسس فیسبوک آرزو داشت زودتر می دانست! » به صورت کامل و با جزئیات توضیح داده ام.

 

جایگاه نوآوری در استارتاپ‌ها:

استارتاپ ها، معمولا حول ایده های نوآورانه و خلاقانه بنا می شوند. در واقع فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو، در جستجوی روش هایی برای کسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند. نوآوری در استارتاپ ها، به شکل نوآوری در بازار یا نوآوری در محصولات و خدمات خود را نشان می دهد.

 

بر اساس تعریف بالا، می توان به شرح زیر تعدادی از باورهای نادرست را اصلاح کرد:

یک) هر استارتاپی لازم نیست حتما در حوزه کامپیوتر و اینترنت باشد. دلیل اینکه اغلب سر و صداها در باره استارتاپ ها از این حوزه بلند می شود ۲ دلیل مهم است:

 1.  روز به روز هزینه سخت افزار، نرم افزار و زیرساخت های لازم برای راه اندازی کسب و کار در این حوزه کاهش می یابد و در نتیجه با کمترین سرمایه ها، می توان شروع به کار کرد.
 2. در بسیاری از کسب و کارهای این حوزه اغلب با مهیا کردن بسترهایی که بتوان در آنها تعداد کاربران، تعداد پردازنده ها، میزان حافظه دائمی و موقت، پهنای باند، و… را افزایش داد، می توان به تکرارپذیری و مقیاس پذیری دست پیدا کرد.

 

دو) هر وب سایت یا اپ موبایل، لزوما نمی تواند با تعریف استارتاپ جور دربیاید. در واقع این طور باید گفت که، بیزنس پشت آن وب سایت مهم است که اگر به دنبال یافتن یک بیزنس-مدل تکرارپذیر و مقیاس پذیر با هدف رشد سریع است، جزو تعریف استارتاپ قرار خواهد گرفت.

 

سه) کسب و کارهای کوچک، لزوما استارتاپ نیستند. مثلا یک پیتزا فروشی محلی که سالهاست ساندویچ و پیتزا را به یک روش تثبیت شده ی قبلی می فروشد و مشتریان و درآمدش در حال افزایش است، استارتاپ نیست. چرا که صاحبان آن از ابتدا مدل کسب و کار خود را بر اساس تجربیات و مدلهای موجود قبلی انتخاب کرده اند (پیتزا فروشی) و تقریبا با دید باز و خیال مطمئن تری، نسبت به آینده، آن پیتزافروشی را راه اندازی کرده اند.

 

طرز فکر استارتاپی:

از آنجایی که همواره شرکت های بزرگ و جا افتاده، توسط شرکت های نوپا مورد تهدید قرار می گیرد و اغلب از بین می روند، این شرکت های بزرگ به محض اینکه خود را در معرض خطر ببینند، تلاش می کنند تا جلوی این خطر را با راه اندازی یک واحد جدید در درون یا بیرون مجموعه خود بگیرند. از آنجاییکه معمولا، واحدهای کوچکتر، چابکتر از سازمان ها و شرکت های بزرگ هستند، این راه، راه مناسبی خواهد بود تا این غول های بزرگ بتوانند اینترسی بالا و تنبلی خود را به کمک واحدهای کوچک و چابک، کمتر کنند.

به همین دلیل، اغلب شرکت های بزرگ، به این نوع طرز فکر استارتاپی پر و بال می دهند و کارکنانشان را تشویق می کنند مانند اعضای یک تیم استارتاپی کار و فکر کنند.

 

نوبت شماست:

تعاریف زیادی برای استارتاپ وجود دارد. به نظر شما کدام تعریف بهتر است؟ لطفا دیدگاه های خود را با من و دیگر خوانندگان خوشفکری در میان بگذارید و به بحث ها ادامه دهید.

 

47 پاسخ به “تعریف درست استارتاپ دقیقا چیست؟ کامل‌ترین و جامع‌ترین تعریف برای استارتاپ چیست؟ + اجرای صوتی”

 1. سمیرا گفت:

  مرسی آقای عباسی خیلی خوب بود.

 2. Zare گفت:

  سلام! آقای عباسی
  اجراهای صوتی شما بسیار باکیفیت تهیه شده اند، ممنون و آفرین به این دقت.
  می تونید جزئیات سخت افزار مورد استفاده برای تهیه این فایل های صوتی را اعلام فرمائید . با تشکراز مطالب ارزشمندتان.

  • Reza گفت:

   سلام
   مطالب بسیار مفید و کاربردیه، منم سوال دوستمان را تکرار میکنم، سخت افزاری که جهت صبط صوت استفاده میکنید را اعلام کنید ممنون میشم.

 3. فرشاد گفت:

  سلام
  این روزها فکر شروع یه کار جدید بدجوری توی ذهنم وول میخوره. وب سایت شما رو با همین مطلب امروزتون پیدا کردم و شناختم. و واقعاً هم از مطلب مفیدتون استفاده کردم.

 4. میرزا جواد گفت:

  سلام
  مرسی موضوع جالبی بودش
  اگر امکانش هستش بگین موسیقی این فایل صوتی از کیه ؟

 5. نسیم گفت:

  با سلام. ممنون از مطلب پر محتواتون. من فکر می کنم که استارتاپ نیاز به ریسک داره و باید دلو به دریا بزنی که آیا بشه و آیا نشه و حتی ممکنه کسی ایده شمارو ببینه و با پول بیشتری اجرا کنه و برنده اون باشه. پس به نظرم استارتاپ به درد آدمای پولدار می خوره.

 6. محمد گفت:

  با سلام
  به نظرم شما بهترین جمع بندی را راجع به استارت آپ ها ارائه نموده اید.
  ممنون

 7. احمد هاشمیان فرد گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت
  سایت بسیار عالی و زیبایی دارید سپاس فراوان و فراوان

  با اجازه شما من مطالب سایت رو توو گوگل پلاس در انجمن بازار
  البته با ذکر منبع قرار میدهم

  به آدرس زیر

  https://plus.google.com/communities/102387542132214798544

  با سپاس فراوان

 8. صالح گفت:

  خیلی مفید و عالی بود

 9. ابراهیم گفت:

  واقعا از پخش صوتی تشکر ممنونم.

 10. محمد گفت:

  سلام.من میخوام یه سایت راه اندازی کنم به کمک احتیاج دارم یه ایده دارم اما نمیدونم چطور عملیش کنم

  • ناصر گفت:

   سلام دوست عزیز اگه ایده ات خوب باشه بنده ازت حمایت می کنم به سایت ما سر بزن و پیام بزار بنده دنبال یه گروهی برای عملی ساختن ایده هستم اندروید کار میخام اگه کسی مایل هس بهم اطلاع بده

 11. بهروز گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتر.
  با اینکه شش هفت ساله کارمندم ولی
  همیشه در فکر راه انداختن کسب و کار شخصی هستم.
  دوست دارم درباره استارت بیشتر بدونم
  چطور به واقع بدونم چه جور شروع کنم؟

 12. Mehran گفت:

  نقل قول : “در بسیاری از کسب و کارهای این حوزه اغلب با مهیا کردن بسترهایی که بتوان در آنها تعداد کاربران، تعداد پردازنده ها، میزان حافظه دائمی و موقت، پهنای باند، و… را افزایش داد، می توان به تکرارپذیری و مقیاس پذیری دست پیدا کرد.”

  منظور این جمله چیه دقیقا؟

 13. سليم گفت:

  خیلی جالب بود . اما قبلاً هم این مقهوم استفاده می شده و چیز جدیدی نیست پس چرا الان خیلی سر زبون افتاده ؟ نمونه هاش زیاده ، از مرغ کنتاکی بگیر تا …

 14. sara گفت:

  اجرای صوتی خیلی خوب بود چون من از اون دسته آدماییم که حوصله خوندن متن های طولانی رو ندارن، دستتون درد نکنه!

 15. علی گفت:

  استارت اپ ها به ادم جرات شروع کردن می دهندچون از کمال گرایی و هدف گزاری غیر قابل انعطاف خبری نیست. یه جوری شد شد نشد نشد است که اغلب هم می شه چون از اضطراب موسسین کم می کنه.

 16. مبین گفت:

  موسیقی ابتدای کارتوون عالی بود… «ماچم که» یعنی مرا ببوس

 17. آرمین گفت:

  عرض سلام دارم
  برای من که می خواستم اطلاعات کلی بگیرم از موضوع استارتاپ باید بگم متن روان و صریحی بود
  به نظر شما چه پیش شرط هایی واسه ورود به این عرصه باید داشته باشیم؟

 18. جادی گفت:

  ممنون. مطلب خیلی خوبی بود (:

 19. طراحی سایت گفت:

  سلام

  استارتاپ های خوبی دیدم

  ما هم سعی داریم یک استارتاپ تازه راه بندازیم

  نظرتون برامون با ارزش هستش حتما سر بزن

 20. طراحی سایت گفت:

  مطالبتون همه عالی هستند

  ما تیم وب طراحان واقعا مدیون این سایت هستیم

 21. محمد گفت:

  با سلام .مطالب خوب بود ولی یک مشکلی است جناب آقای عباسی این تعاریف و مثال ها برای کسانیکه هیچ شناختی در مورد استارت آپ ندارند سنگین است خود اینجانب اخر هم درست حسابیمتوجه معنیاستارت اپنشدم و انکه چه ابزاری برای موفقیت و کسب درامد باید در دست داشت ؟ با تشکرفراوان

 22. آذرین وب گفت:

  مطلب جالبی بود ، سپاس

 23. فرزاد گفت:

  مرسی، مرسی، مرسی
  واقعااااااا عالی توضیح داده شده و بسیار مفید بووووود

 24. مدیر قلی گفت:

  تعریف شما از سازمان اشتباهه
  سازمان عبارت است از گروهی از افراد که بر اساس یک ساختار منسجم برای دستیابی به یک هدف مشترک تلاش می کنند . این گروه دو یا چند نفر از افرادند

 25. منصور گفت:

  سلام ضمن تشکر از همه دوستان من که نتونستم فایل صوتی گوش کنم ولی خیلی تفاوت با کار افرینی ندیدم

 26. محبوب گفت:

  باسلام ازصفرکسی بخواهدیه استارتاپ راآغارکندازکجاشروع کند

 27. طراحی سایت گفت:

  مطلب خیلی خوب و کاربردی است
  ولی بنظرم هنوز شرایط در کشور ما طوری نیست که بشود سایت هایی همانند facebook و آمازون و … ساخت و اگر هم بشود با سرعتی که اونها رشد کردند، رشد نخواهد کرد
  در غیر اینصورت بجای تلگرام مردم یک نرم افزار ایرانی را استفاده می کردند
  البته بنده هم امیدوارم شرایطی فراهم شود که مد نظر است

 28. هک تلگرام گفت:

  مطالبتون همه عالی هستند

  ما واقعا مدیون این سایت هستیم

 29. استارت آپ گفت:

  بسیار مقاله ارزنده ای بود، با سپاس

 30. مصطفی اکبری گفت:

  سلام وخسه نباشید.

  من تفاوت استارت آپ رو در کار آفرینی اینطور میتونم برای خودم معنی کنم که ریسک پذیری لازمه کار میباشد وخلق یک کسب و کار جدید با ایده هایی که میشه از سایر مشاغل گرفت و با نیاز روز جامعه و دنیای روبروی ما متولد خواهد شد و در صورتی کسب وکار موفق هست که نیاز مصرف کننده ویا اصلاح الگوی مصرف وتسهیل در آن در نظر گرفته شود.

 31. هادی گفت:

  خود شما چه فرد مفیدی هستید. من وقتی شما ها را میبینم از خودم خجالت میکشم.

 32. طراحی سایت گفت:

  ایران طی چند سال آینده در این زمینه پیشرو خواهد بود
  ممنون از مطلبتون

 33. الهه گفت:

  سلام اقای عباسی وقت بخیر.ممنون بخاطر مطالب ارزشمندتون.میشه لطف کنید در صورت امکان منو با مراکزی که از طرحهای کسب و کار حمایت مالی میکنن اشناکنید؟سپاسگزارم

 34. اتلیه عکاسی گفت:

  سایت خوبی دارین موفق باشید

 35. نیما گفت:

  سلام.به نظر شما برای تشکیل تیم استارتاپی با ویژگی که باید داشته باشند باید چگونه عمل کرد و تیم خود را با چه توجیهی یافت.در صورتی که ابتدای کار درامدی نیست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 36. نادر چوبداران گفت:

  سلام
  خداقوت
  از زحماتتون قدردانی می کنم
  همیشه برای طی یک مسیر بایستی به خطرهای راه نیز اندیشید
  اینکه استارتاپ ها خیلی فراگیرتر خواهند شد و احتمال بالای موفقیتشان در مواردی که بتوانند از مراحلی ابتدایی به خوبی بگذرند قابل انکار نیست
  اما سئوال بنده؟!
  ایده یکی از منابعی است مثل سرمایه اولیه که برای شکلگیری یک کسب و کار لازمه پس بایستی برای محافظت از اون فکر بشه ! چرا وقتی بحث پول پیش میاد طرفی که می خواد اونو بکار بگیره باید انواع ضمانت هارو ارائه کنه ولی بحث ایده که پیش میاد از ضمانت حفظ اون بحثی پیش نمیاد مخصوصا در جامعه ما که متاسفانه باید اقرار کرد مبانی اخلاقی خیلی تنزل کرده و به علاوه خیلی از زیرکی ها و زرنگی ها جا افتاده و به بعد تجاوز به حقوق دیگران در آن اصلا توجهی نمیشه یا توجیه میشه ، خلاصه اینکه چه تضمینی وجود داره فکر طرف دزدیده نشه ؟
  سئوال دیگه؟
  ارائه دهنده ایده باید اشراف خودش به روند اجرای ایده را حفظ کنه که ایده در اثنای اجرایی شدن روح و محتوای خودش رو حفظ کنه ولی وقتی در یک تیم و گروه قرار میگیره از تسلط اون به فرایند ظهور کسب و کار کاسته میشه برای اون چه فکری میشه کرد؟
  با پوزش

 37. علی گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  من با یه سایت استار تاپ از کشور بریتانیا اشنا شدم
  چند روزی هست که عضو شدم هروز داره به دلار برام پورسانت میریزه
  البته ل
  (با توجه به سرمایه گذاری )
  ایا بنظر شما این شرکت استارتاپی میتونه تداوم داشته باشه ؟
  البته من بهش خوشبین هستم ولی اگه نشد هم مهم نیست
  سپاسگزارم

 38. ruya گفت:

  من دوست دارم که توی کارهای یک مجموعه استارت آپی باشم و از نزدیک یاد بگیرم که چطور باید شروع کرد
  در واقع میخوام یک استارت آپی بشم ولی نمی دونم از کجا باید شروع کنم
  میشه راهنمایی بفرمایید

 39. محسن هاشمی گفت:

  سلام جناب عباسی
  مطالبتون بسیار جالب و آموزنده بود .
  فایل صوتی بسیار بسیار زیبا

 40. امید گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  مقاله درباره اصول طراحی ساختار شرکت های استارتاپ معرفی کنید.
  ممنون

 41. زهره گفت:

  سلام باتشکر از سایت خوبتون … راستش منم مثل خیلی از خوانندگانتون از مطالبتون لذت بردم اما دققا متوجه نشدم از کجا باید شروع کنم … بنظرتون ایا با ارشد فیزیک میشه یه کار استارتاپی راه انداخت ؟

 42. ترجمه مقاله گفت:

  سلام ایا از همون ابتدای امر باید روی بهینه سازی وب سایت کار کرد یا باید اول از نتیجه دادنش مطمئن شد؟

 43. امیر گفت:

  سلام ، برنامه خیلی آموزنده ممنون،
  سوال من این است که میشه استاراپ خود را پیش از این که به بازار نشان داد و یا در معرض دید قرار داد ، در قدم اول باید به ثبت رساند؟ ( اختراع و یا پتنت)

 44. مهدی هستم از کرج گفت:

  سلام جناب عباسی

  ممنون از خوش فکری و ارایه تعاریف مختلف شما از استارتاپ.
  روش خوبی و جهت دنیای جدید استارتاپ به ما آموختید.

  موفق و پیروز باشید.

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*