مهدی فیروزی

26 مرداد 1392

خواندن در 6 دقیقه

خوشفکری » همه مطالب


ده شخص معروف و موفقی که از شکست‌ها گذشتند و به موفقیت رسیدند


قصه‌ی آدم‌هایی که یک‌شبه به موفقیت می‌رسند، قصه‌‌های جذابی هستند که ما همیشه دوست داریم بشنویم و از آنها انگیزه بگیریم. اما موفقیت چیزی نیست که همیشه بشود در یک چشم‌برهم‌زدن به آن رسید. بعضی‌ها هرگز به موفقیت نمی‌رسند در حالی‌که بعضی‌ها، مانند سیزیف (او قهرمانی در اساطیر یونان است که می‌بایست سنگ بزرگی را بر روی شیبی ناهموار تا بالای قله‌ای می‌غلتاند و همیشه لحظه‌ای پیش از آن که به انتهای مسیر برسد، سنگ از دستش خارج می‌شد و او باید کارش را از ابتدا شروع می‌کرد)، باید از کوهی بالا بروند و در مقابل شکست‌ها هم تسلیم نشوند.

بعضی مشاورین و مربیان خودشناسی، اغلب موفقیت را به یک کار توصیف می‌کنند، که درست مانند هر کاری، گاهی با اشکالات، شکست‌ها، اشتباهات و موارد این‌چنینی روبرو می‌شود. امروز ما با ۱۰ شخص معروف (و شاید بتوان گفت فوق‌العاده معروف) روبرو می‌شویم، که بارها به آنها گفته بودند هرگز به مقصدشان نخواهند رسید. اشخاصی که قبل از رسیدن به مقصدشان در زندگی، شکست‌های بسیاری را تجربه کرده بودند. اما این اشخاص شخصیتی جهانی یافتند و امروز که به گذشته‌اشان نگاه می‌کنیم، درس صبر، پشتکار و شجاعت دنبال کردنِ رویاها را به ما می‌دهند.

پس بیایید به داستان آنها گوش کنیم:

۱. جی. کی. رولینگ، نویسنده مجموعه رمان های هری پاتر

01_J K Rowling

نویسنده‌ای که به معرفی نیاز ندارد و امروزه از ملکه‌ی انگلستان هم ثروتمندتر است. رولینگ در حالی اولین رمان هری پاتر را با ماشین تحریر می‌نوشت که به تازگی طلاق گرفته بود، آهی در بساط نداشت، و مجبور بود فرزندش را به تنهایی بزرگ کند؛ اما او در دل، رویای ستاره‌شدن داشت. دوازده ویراستار داستانِ او را رد کردند، تا اینکه یک ویراستار مهربان دست‌نوشته‌ی او را قبول کرد و البته به او توصیه کرد به دنبال کار دیگری باشد؛ چرا که کتاب‌های کودکان، چندان فروش خوبی ندارند. در مقایسه با رولینگ، رمان «کری» استفان کینگ، تقریباً سی بار رد شد. از زندگی جی. کی . رولینگ چه درسی می‌گیریم؟ برای رسیدن به رویاهایت بجنگ. یک زمانی، بالاخره به حقیقت می‌پیوندند.

۲. والت دیزنی، بنیانگذار دیزنی

02_Walt Disney

او در میان شکست‌خورده‌ها یک افسانه است. آن‌طور که شایعات می‌گویند، قبل از آنکه بتواند کسی را برای سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ی «دنیای دیزنی» متقاعد کند، ۳۰۲ بار پیشنهادش رد شده بود. شاید باور نکنید که والت از کار قبلی‌اش، به علّتِ فقدان تخیل کافی اخراج شده بود! او اکنون و برای همیشه، یکی از بزرگترین هنرمندان جهان است و میراث گرانبهایش، نسل به نسل به آیندگان منتقل می‌شود. دیزنی یک رویا در سر داشت؛ رویایی که اکنون همه‌ی ما از آن لذت می‌بریم. همانطور که او، برای ما آرزو کرده بود.

۳. آلبرت انیشتن، فیزیکدان و برنده جایزه نوبل

03_Albert Enistien

تا چهار سالگی اصلاً صحبت نمی‌کرد و از آنجایی که تا هفت سالگی حتی یک کلمه هم نمی‌خواند، مشکوک به معلولیت ذهنی بود. خب بالاخره چه شد؟ او امروز دانشمندی است که جهان را برای ما تغییر داده. بعضی وقت‌ها لازم نیست که شما یک کودک نابغه باشید تا در بزرگسالی هم یک نابغه شوید. شاید نبوغ قبل از آنکه جهان را دربربگیرد، مدتی نیاز به آرامش دارد!

۴. استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان‌شناس

04_Steven Hawking

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه توجه مشتریان احتمالی را در کوتاه‌ترین زمان به خود جلب کنید و به آن‌ها محصولاتتان را بفروشید؟

به سرعت به یک بازاریابی تلفنی حرفه ای تبدیل شوید!

همین حالا شروع کنید

بزرگترین موفقیت او چیست؟ زندگی! زندگی کردن برخلاف همه‌ی تناقض‌های موجود، هشدارها و پیش‌بینی‌های پزشکی، برخلاف طبیعت بدن انسان و برخلاف سرنوشت. قدرت اراده‌‌ی او برای زندگی و نفس‌کشیدن، و آن چیزی که امروز هست، این مرد را به نمادی تبدیل می‌کند برای بیان جمله‌ی: «هیچ چیز غیرممکن نیست.» یکی از بزرگترین دانشمندان همه اعصار. اگر هاوکینگ تسلیم می‌شد و به ارگانیسم خود اجازه می‌داد شکستش دهد، ما امروز در این مرتبه‌ی علمی نبودیم.

۵. وینسنت ون گوگ، نقاش

05_Vincent Van Gogh

در حالِ حاضر یکی از تقریباً هشتصد نقاشی او، ارزشی معادل ۳۵۰ میلیارد تومان دارد. متاسفانه این هنرمند بزرگ، فرصت این را نداشت که مزه‌ی موفقیت و شکوه را در مدت عمرش بچشد. زمانی که او هنوز زنده بود، تنها یک تابلو را به یک دوست فروخت. با بیماری، فقر، و انزوا دست‌وپنجه نرم کرد. البته از آنجایی که همه ما می‌خواهیم تا زمانی که می‌توانیم از موفقیت لذت ببریم، آن را به دست بیاوریم، ونگوگ نمونه‌ی چندان دلنشینی نیست، ولی او درس تسلیم‌ناپذیری به ما می‌دهد. وینسنت شاهکارهایش را امضا کرد و اتفاقاً همان نقاشی‌های امضا‌شده هستند که به گنج‌هایی جهانی بدل شدند.

۶. استیون اسپیلبرگ، فیلمساز

06_Steven Spielberg

فکر می‌کنید این کارگردان معروف شکستی رو متحمل نشده؟ او می‌خواست فیلم‌سازی را یاد بگیرد. بنابراین برای دانشگاه فیلم کالیفرنیای جنوبی درخواست فرستاد. و البته رد شد. دوبار! آیا این مسئله او را متوقف کرد؟ آیا او را مجبور کرد که تسلیم شود و به دنبال شغلی در رستوران مرغ سوخاری کنتاکی برود؟ هرگز. برای یک مدرسه فیلم‌سازی دیگر درخواست فرستاد و حالا شما می‌توانید موفقیتش را ببینید.

۷. کلنل ساندرز، بنیانگذار KFC

07_Colonel Sanders

صحبت از مرغ سوخاری کنتاکی شد… شما مرغ سوخاری دوست دارید. نه؟ او هم همینطور. در شصت‌و‌پنج سالگی، بعد از اینکه (بنابر قانون کشورش) یک چک صد دلاری تحت عنوان حمایت اجتماعی به او دادند، آقای ساندرز فکر کرد باید به جهان نشان دهد که او صدقه‌بگیر نیست. او می‌توانست راه دیگری را انتخاب کند اما تصمیم گرفت برای ایده‌اش بجنگد. ایده‌ی جدیدی برای پخت مرغ. گروه هدفش چه کسانی بودند؟ رستوران‌هایی که مرغ او را درست کنند، مشتری جذب کنند، بفروشند و درصدی هم به او بدهند. تعداد دفعات ردشدن؟ بیش از هزار بار در همه‌ی کشور! تنها یک بار، یک فرصت یافت. و همه‌ی آنچه بعد از آن اتفاق افتاد، ببشتر شبیه به افسانه بود.

۸. گروه بیتلز، گروه پرآوازه موسیقی

08_Beatles

نامه‌ی ردی که آنها از یک تهیه‌کننده دریافت کردند، به اندازه‌ی خود گروه معروف شد. در آن نامه، چیزی شبیه به این نوشته شده بود: «بیتلز، آینده‌ای در دنیای موسیقی ندارد.» اوممم… اما حالا میشه گفت آنها به نوعی دنیای موسیقی را دوباره پایه‌گذاری کردند. بیتلز، میلیون‌ها نفر را با ضرب‌آهنگ، کاریزما و ترانه‌هایشان که خون را در وجود طرفدارانشان به قلیان در می‌آوردند، هیپنوتیزم کردند.

۹. مایکل جردن، بسکتبالیست اسطوره ای

09_Michael Jordan

درس مایکل به ما، ساده و زیباست. تو تیمِ بسکتبالِ دبیرستان قبولت نکردن؟ مشکلی نیست. بهترین و معروف‌ترین بازیکن بسکتبال همه‌ی اعصار شو. آسونِ. اینطور نیست؟

۱۰. توماس ادیسون، مخترع و مبدع

10_Thomas Edison

اگر ادیسون در یکی از ۹۹۹۹ بار تلاشش برای ساخت لامپ تسلیم میشد، امروز زندگی ما چگونه بود؟ شاید تیره‌تر! اما این مخترع بزرگ دنیای ما نایستاد، نامید نشد، کارش را ترک نکرد. او مطمئناً به این لیست تعلق دارد، چرا که یکی از آن افراد ثابت‌قدمی است که ثابت می‌کنند موفقیت تنها یک فرآیند و یا نردبانی برای بالارفتن نیست، بلکه چیزی است که با صبر و پشتکار به دست می‌آید.

این نوشته ترجمه ای آزاد است از این مطلب

نوبت شماست:

الگوی شما در زندگی کیست؟ داستان زندگی کدامیک از این افراد موفق بر روی شما بیشترین تاثیر را گذاشته است؟

23 پاسخ به “ده شخص معروف و موفقی که از شکست‌ها گذشتند و به موفقیت رسیدند”

 1. Avatar مهدی فیروزی گفت:

  اکثر ما از جملاتی مانند «ما تو ایران زندگی می‌کنیم! اینجا فرق داره.»، «من شانس ندارم. اگر شانس داشتم…»، «اونا فرق می‌کنن. هر کسی نمی‌تونه…» در مقابله با چنین داستان‌هایی استفاده می‌کنیم که البته قسمتی از اون هم ریشه در فرهنگ ما داره. با این حال به نظر می‌رسه اگر می‌خواهیم «به موفقیت برسیم»،‌ ناگزیریم «از شکست‌ها بگذریم…»

 2. Avatar panasonic.ir گفت:

  سلام
  مرسی..مقاله امیدوار کننده ای برای حرکت به سوی اینده بود

  • Avatar مهدی فیروزی گفت:

   ممنون از نظرتون. بله! بسیار امیدوارکننده‌ست. البته به شرطی که «همین امروز شروع کنیم».

 3. Avatar شهر دیجیتال گفت:

  عالی بود
  واقعا که آدم های بزرگی هستند کسایی که ما باید به عنوان یک الگو بهشون نگاه کنیم.

 4. Avatar sasan گفت:

  عالی بود .استیون هاوکینگ بهترین درس رو به ما میده که حتی وقتی نمیتونیم تکون بخوریم زندگی همچنان ادامه داره و باید به موفقیت ها فکر کرد و به هدف رسید

 5. Avatar مهرداد گفت:

  خیلی مطالب خوبی بود منم خیلی امید دارم اما چطوری؟

 6. Avatar محمددودانگه گفت:

  مطلب جناب ادیسون مقاومتی عجیب ایجادم کند کی من به فکر تلاش9999بار حتی فکرمیکنیم

 7. Avatar عباس روشن بخش گفت:

  مطلب جناب ادیسون واقعا جالب بود

 8. Avatar مهناز گفت:

  باسلام عالی بود ممنون از جمع اوری و اطلاع رسانیتون،میشه مطلب رابه ایمیلم بفرستید؟چون نتونستم کپی و دانلود کنم.

 9. Avatar ثبت اختراع گفت:

  بسیار عالی .مرسی

 10. Avatar محمد یوسفی گفت:

  سلام و بسیار ممنون از زحمات نویسندگان ، طراحان ، سایر دوستان و خصوصا کارگردانی که پشت صحنه کار همه این دوستان تدارک این چنین سایت مفید رو با تلاش و برنامه ریزی های محکم و سنجیده است .
  راسیتش بنده خودم برای شهرهای آینده طرحی دارم که تردد وسایل نقلیه ، آرامش مردم در خیابان ها ، کنترل ترافیک ، کنترل هرج و مرج ، مسیریابی های مدرن و . . . را تحت پوشش قرار میدهد ، و این طرح طبق چند فرمول بسیار ساده و طراحی های فیزیکی و هندسی با هزینه هایی نه سنگین بلکه ، بسیار نرمال ساخته میشود ؛ اما مشکل ایجاست که در کشورمون زیاد نمیشه مطئن بود که هر طرحیو بگیم ، چون احتمال سرقت وجود داره ، حتی حتی حتی افراد کوته ظر نیز میباشند ، رو این منوال بنده ریسک نمیکنم طرحمو بگم ، و فقط فعلا توی سینه و روی چند کاغذ حبس کردم .

 11. Avatar زارع گفت:

  مصالبتون عالیه آدم وقتی میخونه کلی انرژی میگیره اما بعد یه مدت میشی همون آدمی که بودی ای کاش این انرژی که از خوندن مطالب به آدم دس میده یه مدت طولانی تو وجود آدم باقی میموند.

 12. Avatar payam گفت:

  باسلام من تازه به سایت خوبتون اشناشدم
  اولین کسی که روم تاثیر داشت خودم بودم همیشه تو شکست ها تو شادی کنار خودم بودم حتی اگه بدترین گناه رو انجام بدم خدارو شکر که بعضی افراد هم روم تاثیر بسیاری گذاشتن

 13. Avatar ناصر زارعی گفت:

  خیلی خیلی تشکر می کنم از کارتون دستتان درد نکند خیلی ممنون

 14. Avatar باران گفت:

  خیلی هم خوب

 15. Avatar farzaneh گفت:

  عالی بود ..امیدوارم یه روری بهترین بشم

 16. Avatar اذرین وب گفت:

  بسیار مطلب جذابی بود سپاس از تهیه آن

 17. Avatar عماد گفت:

  ممنون مطلب واقعا جالب بود.

 18. Avatar اشكان گفت:

  من کلاس هفتم بودم و به شدت درس نمی خواندم و کار امروز را به فردا می انداختم و برخلاف من پسر عمه ای داشتم که شاید ١٠٠برابرمن بلد بود من روزی اندیشه کردم چه چیزی کم دارم ولی دیدم مشکل از خودم است خودم نمی خونم بعد فکر کردم چه چیزی از دیگران کم دارم وشروع کردم من در آن زمان هیچ درسی را بلد نبودم هیچ مقدار،شروع کردم به درس خواندن و تلویزیون را رها کردم و الان فکر می کنم موفق ترین فردم و هستم واقعأ،وشعارم فقط (هیچ چیز غیر ممکن نیست) پس شروع کنم من الان در دانشکاه اکسفورد هستم

 19. Avatar امید گفت:

  من که خیلی تلاش کردم ولی تو سن ۴۲ سالگی فهمیدم خداباید بخواد نخواهد هر چقدر فکرو تلاش کنی بی فایده است.الان خونه نشین شدم وبه تلاشهای جونیم که بی فایده بود فکر می کنم او کارم موفق نشدم .خیلی از من تنبلتر حال وروزشون از من بهترن چون پدر پولدار دارن

 20. Avatar خدیجه گفت:

  من انسان موفقی هستم ولی دوست دارم هر چیززیبایی که در جهان وجود دارد را استفاده کنم و بدست بیاورم و حتما این کار را خواهم کرد همان طور که تا کنون پله پله به خواسته هایم رسیده ام و روزی به قله میرسم ولی هرگز به پشت و پایین نگاه نخواهم کرد چون نمی گذارد بپرم من روزی پرواز خواهم کرد و به تمام کسانی که حقیرانه نگاه می کردن پروازم را نشان خواهم داد ولی هرگز نگاهشان نخواهم کرد…..

 21. Avatar ناشناس گفت:

  سلام
  برای اینکه یه قدم بلند برداری (بپری) باید چند پله به عقب بری

 22. Avatar fatemeh گفت:

  سلام میشه چند نفر نام ببرید که همراه درس خواندن کار میکردند.. ممنون میشم

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*