موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی برای مشاغل کوچک

۳۱ تیر ۱۳۹۱  ·   زمان مطالعه 6 دقیقه


نویسنده مهمان، هادی جعفری (محقق کسب و کارهای اینترنتی): اولین تبلیغاتی که در اینترنت شکل گرفت به صورت متنی بود اما بعدها بنرهای گرافیکی و متحرک جزو جذابیت های دنیای اینترنت شد. ابتدا این بنرها توجه مخاطب را جلب می کردند و همین علاقه مندی سبب شد تا استفاده از بنرها گرافیکی به سرعت رشد کند. اما هر چه تعداد این بنرها افزایش می یافت، توجه مخاطب کمتر به آن جلب می شد.

برخی برای حل این مشکل از صفحات باز شونده (Pop-up) استفاده کردند. این صفحات به محض باز کردن صفحه اصلی سایت به یکباره باز می شدند و برای مدتی کوتاه جلب توجه می کردند اما برای کاربران اینترنتی بسیار آزاردهنده و بستن دوباره آنها باعث دردسر بود.

این نوع تبلیغات به زور می خواستند توجه مخاطب را جلب کنند.

کم کم نرم افزارهایی شکل گرفت که به صورت خودکار این نوع صفحات را متوقف می کردند و کاربران اینترنتی هم برای اینکه این مزاحمت را برطرف کنند، از آنها استفاده کردند. به تدریج مرورگرهای اینترنتی هم این امکان را به صورت پیش فرض در سیستم خود اضافه کردند تا کاربران اینترنتی بدون استفاده از نرم افزار خاصی این مزاحمت ها را برطرف کنند.

روش بعدی ارسال ایمیل به تعداد بالا بود که امروزه به این گونه فرستندگان، Spammer گفته می شود. سرویس های ارائه دهنده ایمیل هم از نرم افزارها و قوانین خاصی برای ارسال ایمیل استفاده کرده اند تا این مزاحمت های ایمیلی را برطرف کنند.

هنوز هم از انواع تبلیغات چه به صورت متن و چه به صورت بنر گرافیکی و حتی صفحات باز شونده استفاده می شود.

اما هنوز همه آنها هدف مشترکی دارند: جلب توجه مخاطب اینترنتی.

اما تحقیقات جدید نشان می دهد به مرور از میزان کارایی انواع تبلیغات کاسته می شود. انگار مخاطبان نسبت به تبلیغات بی تفاوت شده اند و آنها را نادیده می گیرند.

به تصویر زیر دقت کنید:

تبلیغات موثر اینترنتی برای کسب و کارهای کوچک

این تصویر بر اساس حرکت مردمک چشم کاربران اینترنتی تهیه شده است.

در این تصویر نقاط قرمز، نقاطی است که بیشترین توجه مخاطب را به خود جلب کرده است. مکان هایی که تبلیغات در آن است با مستطیل های سبز رنگ مشخص شده اند که هیچ توجهی را به خود جلب نکرده اند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که به آرامی روشهای معمول تبلیغات آنلاین کارایی خود را از دست می دهند. این روش ها به نوعی شلیک در تاریکی است.

اما برای این مشکل حل، دو راه حل کلی در پیش گرفته می شود که البته هر دو یک وجه مشترک دارند. “هدفمند بودن تبلیغات”.

به این معنا که تنها افرادی را که نیازمند توجه آنها هستیم را جلب کنیم.

روش موثر اول، “تبلیغات بر اساس کلید واژه” است.

مانند تبلیغات کلیکی گوگل (Google AdWord و Google AdSense) را پیشنهاد می دهند و استدلال آنها هم این است که کسی که مثلا کلمات “هتل+اصفهان” را جستجو می کند احتمالا قصد سفر به آنجا را دارد.

پس اگر تبلیغات هتل های واقع در اصفهان را در لابلای صفحات و یا نتیج جستجو نمایش دهیم، احتمال کلیک روی آنها زیاد است و در این صورت ترافیک هدفمندی به سمت سایت رزرو هتل های اصفهان ایجاد می شود.

استدلال قابل تاملی است و استقبال خوب از این نوع تبلیغات هم درستی این ادعا را ثابت می کند. براساس گزارش IAB (می ۲۰۰۸) درآمد حاصل از تبلیغات براساس کلیدواژه، ۴۱ درصد کل درآمد حاصل از کل تبلیغات اینترنتی بوده است و در مقایسه با سال های قبل رشد بیشتری داشته اند . این رشد نشان دهنده نتیجه بخش بودن این نوع تبلیغات بوده است.

اما در کنار این مزایا این نوع تبلیغات معایبی هم دارند:

۱.  درک انگیزه های پیچیده یک انسان برای یک ماشین به صورت کامل غیر ممکن است. به این معنی که کاربر با واژه ای جستجو می کند که تمام انگیزه ها و اهداف خود را در آن کلیدواژه خلاصه کرده است!

کاری که یک انسان با تمام هوشی که دارد از انجام آن عاجز است باید توسط موتور جستجو انجام شود یعنی شناسایی انگیزه و هدف کاربر از یک کلیدواژه و نمایش تبلیغات مرتبط با آن.

یک کاربر حرفه ای آنقدر کلید واژه هایش را تغییر می دهد تا موتور جستجو به انگیزه واقعی وی پی ببرد برای همین معمولا نتایج اولیه نشان دهنده این است که آیا انگیزه اصلی از جستجو درست شناسایی شده است یا نه؟ به همین خاطر نوعی نابینایی هم در موتورهای جستجو دیده می شود.

۲.برخی از خریدها برنامه ریزی نشده است و در واقع خریدار در ابتدا به دنبال آن محصول یا خدماتی که خریده نبوده اما وقتی با آن آشنا می شود، به خرید آن علاقمند می شود.

روش موثر دوم، “تبلیغات بر اساس علاقه مندی مخاطب” است.

استدلال آن هم به این صورت است که اگر فردی مثلا به عکاسی علاقمند باشد احتمالا به تبلیغ دوربین عکاسی بیشتر توجه می کند. اما از کجا باید دانست افراد چه علاقمندی هایی دارند؟

این روش، به دلیل امکاناتی که با وجود اینترنت فراهم شده، شکل گرفته است. اینترنت این امکان را فراهم کرده است تا سایتهای اینترنتی مخصوصا شبکه های مجازی مانند فیسبوک، توییتر، پینترست و … اطلاعات و علاقه مندی های مخاطبان را جمع آوری کنند.

تبلیغات بر اساس علاقمندی مخاطب در شبکه های اجنماعی

در این صورت شما می توانید در سایتی مانند فیسبوک برای کسانی که ساکن لندن هستند و به موسیقی سنتی ایرانی هم علاقه دارند مثلا تبلیغات یک کنسرت استاد شجریان در لندن را نمایش دهید.

این روش، راه تبلیغاتی موثری است اما یک ایراد به این نوع تبلیغات وارد است. آن هم این که شاید برای خریدهای بر اساس علاقه مندی موثر باشد اما همیشه همه خریدهای افراد، بر اساس علاقه نیست بلکه گاهی در جهت رفع نیاز است. مثلا کسی به استفاده از نرم افزار ویروس کش علاقه ندارد ولی به آن نیاز دارد.

با این حال این روش تبلیغاتی آنقدر موثر است که گوگل هدف از راه اندازی شبکه «گوگل پلاس» را سهیم بودن در این عرصه عنوان می کند.

نتیجه اینکه:

به نظر می رسد نه توان تصاویر چشمک زن و نه اجبار صفحات باز شونده و نه حتی حجم زیاد پولی که در تبلیغات کلید واژه ای صرف می شود نمی تواند به طور کامل توجه مخاطبان را جلب کند.

اما این به آن معنا نیست که بازاریابی و تبلیغات اینترنتی به طور کامل کارایی خود را از دست داده اند و نباید در آن سرمایه گذاری کرد. انگار چاره ای نیست و باید با این شرایط کنار آمد و بهترین ابزار را برای تبلیغات انتخاب کرد.

اما آنچه در انتخاب ابزار تبلیغاتی اهمیت فراوان دارد و متاسفانه کمتر به آن پرداخته می شود نرخ برگشت سرمایه یا ROI یا Return On Investment است. یعنی چه میزان از هزینه های تبلیغات انجام شده، در قالب فروش بازگشت داشته است؟

در واقع هزار تومان که هزینه تبلیغ می شود باید بتواند بیشتر از این مبلغ درآمد زایی داشته باشد وگرنه انجام آن کاری بیهوده و حتی زیان ده است.

اینکه تمام تلاش خود را صرف تمرکز در تبلیغات کنیم کافی نیست و در اینجا است که نقش ارزش آفرینی برای مشتری و محتوای غنی پر رنگ تر می شود.

 نوبت شماست:

نظر شما چیست؟ شما از چه نوع تبلیغاتی استفاده می کنید و یا در آینده دوست دارید استفاده کنید؟ به نظر شما کدامیک از این نوع تبلیغات اینترنتی گفته شده در بالا موثرتر است؟

نویسنده مطلب: هادی جعفری (محقق کسب و کارهای اینترنتی)، ویراستار: سهیل عباسی

 

25 پاسخ به “موثرترین روش های تبلیغات اینترنتی برای مشاغل کوچک”

 1. غزل گفت:

  با سپاس از این مقاله مفید، در مورد تبلیغات در فیسبوک و شبکه های اجتماعی چکار باید کرد؟ منظورم اینه که چطور میشه به فیس بوک تبلیغات بدیم؟

  • جعفري گفت:

   سایتهایی هستند که این کار رو برای شما انجام می دهند می تونید از طریق سایت هایی که ارز حواله می کنند اقدام کنید سایت http://www.exchangers.ir این کار رو برای شما انجام می ده البته امتحان نکردم

   اما به چند نکته توجه داشته باشید
   تبلیغ در فیس بوک هزینه بیشتری داره( یک تا پنج دلار بابت هر کلیک ) اما ارزش داره اگر بتونید گروه هدف مناسبی رو انتخاب کنید
   یعنی شما می تونید انتخاب کنید که تبلیغ شما برای اعضای مرد ساکن تهران که به تناسب اندام علاقه مند هستند نمایش داده شود. خوب به این صورت کلیکهای هدفمندی ایجاد میشه که قاعدتا باید گران تر هم باشد.

   از طرفی این تبلیغات در کشورهای غربی تست شده اما هنوز در ایران کمتر کسی استفاده می کنه و با این حساب نباید انتظار داشته باشید به سرعت جواب بگیرید بلکه باید درصد خطایی رو هم درنظر بگیرید.

  • سهیل عباسی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر در مورد تبلیغ در فیسبوک اینجا را بخوانید: http://www.khoshfekri.com/?p=434

 2. Soroush گفت:

  Salam va tashakor, az beine in 2 ravesh kodoomesh monaseb tare? va bazgashte sarmaye bishtar dare?

  • جعفري گفت:

   ببینید بستگی داره
   به این بستگی داره که محصول شما چی باشه؟ اگر محصولات شما جنبه تجملی داشته باشه مثل ساعت انگشتر گردنبند که بیشتر محصولات اینترنتی این طور هستند بهتره روی سایت های تفریحی تمرکز کنید با این استدلال که در خرید این محصولات ” نیاز ” مطرح نیست بلکه علاقه است که باعث خرید این محصولات می شه. برای مثال خیلی از افرادی که ویندوز سون رو برای اولین بار امتحان کردند از روی علاقه بود نه اینکه احتیاج داشتند. این نوع محصولات رو اگر با شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید مناسب تر هست. این جمله رو خیلی شنیدید: دیدم خوشم اومد خریدم.

   اما بعضی از محصولات به نوعی به اجبار خرید می شه مثلا هیچ کس از روی علاقه هاست نمی خرد اما به ضرورت این خرید رو انجام می دهد. برای این کار هم مدتها سبک سنگین می کند و سعی می کنه اطلاعات بیشتری بگیره برای همین جستجو می کند و بر اساس اطلاعات تصمیم گیری می کنه. خوب اگر شما بتونید توی نتایج جستجو باشید احتمال فروش شما هم بالاتر میره. اگر هم بتونید یک راهنمایی و مشاوره کوتاه هم بدید که احتمال فروشتان چندین برابر می شه
   موفق باشید

 3. پوریا گفت:

  با سلام و تشکر بابت این مطالب بسیار مفید….
  خیلی استفاده کردم…
  اما یه خواهشی ازتون داشتم(شاید به این مطلب ربطی نداشته باشه اما جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم):
  من حدودا چند هفته ای میشه که با این سایت آشنا شدم و سعی کردم هیچ کدوم از مطالب رو از دست ندم. اما یه موردی که هست اینه که مطالب این سایت بیشتر پیرامون مشاغل کوچک اینترنتی و اقتصاد های ضعیف اینترنتی میچرخه….
  خواهشی که داشتم این بود که لطفا به اقتصاد های ضعیف و مشاغل کوچک صنعتی ، تولیدی و از این قبیل موارد و بازاریابی اونها هم اشاره ای بکنید تاباز هم لطفتون شامل حال ما بشه….
  سپاس از شما محققان…

 4. حسین گفت:

  به این فکر افتادم که از کاربرام اطلاعات آماری بهتری رو جمع کنم!

 5. علی سجادی گفت:

  البته این تصاویر برای یک سایت خارجی است و بهتر است که یک سایت ایرانی را نشان دهید

 6. پیمان گفت:

  سلام ممنون از سایتتون یه سوال ازتون داشتم آیا داشتن سایتی که تبلیغ می کنه یعنی با یه تعرفه های مشخصی تبلیغ های ستاره دار می کنه هزینه زیادی داره یا نه؟از لحاظ درآمد به نظر شما چطوره؟ این سوال رو برا این می پرسم که وقتی تبلیغ ها و تعرفه هایی رو که تو سایت ها هست رو می بینم اگه هزینه جانبی زیادی نداشته باشه به نظرم درآمد فوق العادی دارن.
  با سپاس فراوان

 7. elahe گفت:

  سلام
  من دانشجو نرم افزار هستم
  موضوع درس شیوه ارائه من جدیدترین روش های تبلیغات در فضای مجازی هست.استاد نکته سنجی هم داریم.
  ممنون میشم یه منبع خوب و نه خیلی طولانی بیشنهاد کنید

 8. zara گفت:

  با توجه به هویت و محتوای وبسایت من بنظر شما تبلیغاتم چطور باید باشه ؟؟؟

 9. مريم حنطوش زاده گفت:

  یکی از فواید تبلیغات در شبکه های اجتماعی اینه که مصرف کنندگان و مشتریان بالقوه نظر هود را اعلام اعلام می کنند اما متاسفانه در ایران به ندرت افراد به ارایه نظر پیشنهاد رغبت نشان می دهند

 10. Mehdi گفت:

  روش های زیادی جهت تبلیغ وجود داره من یه سایتی رو دیدم واسه دیدنش می ارزه روش های خوبی داره سایت کاملیه

 11. mkh828 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطلب قشنگتون.

 12. ali گفت:

  مرررسی.خوشم اومد.;)

 13. buy100.ir گفت:

  سلام
  مطالبتون جالب وقشنگ بود . ممنون

 14. محمد گفت:

  تشکر از سایت خوبتان

 15. سایت نیازمندی کارا نیاز گفت:

  بسیار مطلب مفید و بامحتوای ارزشی بالایی بود.
  با سپاس

 16. php-programming.ir گفت:

  عالی بود

 17. baran behfar گفت:

  با سلام و احترام:چگونه می توان در این وبسایت مقاله درج نمود؟با تشکر فراوان

 18. همیاران سفر گفت:

  عالی

 19. شهریار گفت:

  با سلام
  مطمین هستم که این مطالبی که با زحمت جمع آوری شده و از طرف شما در سایت گذاشته شده بدرد خیلی ها می خورد اما اقایان شما مطالب بسیار مهم را جا انداخته اید مثل آیا برای همه محصولات می توان تبلیغات اینترنتی داشت؟آیا مشتری واقعی برخی از محصولات آنرا در اینترنت جستجو می کنند؟محصولی که تازه اختراع شده و کسی از هویت آن چیزی نمی داند آیا کسی حاضر به خرید آن از طریق اینترنت هست؟یعنی کسی حاضر است تقریبا! با چشم بسته چیزی بخرد؟خوشحال می شوم که پاسخ شما را بدانم.

 20. rezakhakpour گفت:

  جدیدترین و موثرترین تبلیغ تبلیغات تلفنی میباشد که جایگزین تبلیغات پیامکی میباشد و بازخوردشم خیلی بالاست.

 21. مرادی گفت:

  با سلام
  برای کارگاه چاپ فلت بد میخوام تبلیغات اینترنتی قیمت مناسب انجام بدم
  آیا سایت بزنم جواب میده
  نظرهاتون را میخوام
  با تشکر مرادی تهران

 22. مصطفی گفت:

  سلام
  برای سایت آموزش زبان 24Talk.ir که اولین سایت اموزش زبان هستش میخواستم تبلیغات بگیرم
  به نظر شما بهترین راه تبلیغ چیه؟

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*