۱۴ شهریور ۱۳۹۷  ·   زمان مطالعه 2 دقیقه

آیا شرکت در دورهمی ها و رویدادهای استارت آپی ارزش دارد؟


امروزه اگر به رویدادها و دورهمی های استارت آپی در نقاط مختلف نگاهی بیاندازید جدای از ساختار، شباهت های زیادی را مشاهده خواهید کرد. شباهت در اسامی حامیان، محتوا و مهمتر از همه شباهت سخنران ها، مربی ها و منتورها.

در دنیای امروز که می توان با هر فردی (حتی در حد وزیر مملکت) از طریق یکی از شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کرد، سوال مهم این است که رفتن به این رویدادها و دورهمی ها و دیدن چهره های تکراری و شنیدن حرف های یکسان آن ها که در فضای مجازی هم بیان می کنند چه ارزشی می تواند داشته باشد.

در برخی موارد، تبلیغات این رویدادها این حس را در ما ایجاد می کنند که اگر آن جا نرویم انگار چیز خیلی مهمی را از دست داده ایم. در نتیجه ثبت نام می کنیم و هزینه و زمانی صرف می کنیم و می رویم ولی اغلب آن انتظاری که داشتیم برآورده نمی شود.

برخی بر این باور هستند که این فضاها موقعیتی است برای دیده شدن و خیلی مهم نیست چه کسی سخنرانی یا مربی گری می کند. مهم این است که حضور داشته باشی و دیده شوی و نتورک کنی و ارتباط بگیری تا فراموش نشوی.

برخی دیگر می گویند دیدن و گوش دادن به این افراد از نزدیک واقعی تر است و لطف دیگری دارد و ممکن است چیزهایی بگویند که در کانال تلگرام و صفحه اینستا یا وبلاگشان نمی گویند.

برخی هم که معتقدند این ها همه شو و نمایش است و یک سری افراد برای کسب محبوبیت و فالوئر در آن ها به عنوان منتور و سخنران و عضو پنل حضور پیدا می کنند که خودی نشان داده باشند. وگرنه خیلی از حرف ها را می توان در اینترنت بهترش را خواند و پی دی اف اش را پیدا کرد.

هر یک از این نظرات را که داشته باشید چند سوال مهم را در رفتن یا نرفتن به چنین برنامه هایی در نظر باید گرفت:

۱. دنبال چه هستم؟ ارتباط گرفتن، یادگیری، وقت گذرانی، دیدار دوستان؟
۲. وزن دانشی سخنرانان و مربیان و منتورها چقدر است؟ چه سوالاتی از آنان دارد؟ و این برنامه چه چیزی به دانش من اضافه می کند؟
۳. چقدر زمان و هزینه از من می برد؟ آیا ارزشش را دارد؟
۴. سابقه برگزاری آن چگونه بوده؟ نظر شرکت کنندگان قبلی چیست؟

با توجه به پاسخ هایی که به پرسش های بالا می دهیم، می توانیم تصمیم درست تری بگیریم و احیانا تسلیم تبلیغات و بازاریابی آن ها نشویم.

شما چطور؟ کدام ها را شرکت کرده اید و راضی بوده اید؟ از کدام ها ناراضی؟

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*