۱۴ شهریور ۱۳۹۷  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

چرا باید به بیرون از حلقه همفکران و همکاران نگاه کنیم؟


در نوشته قبلی به لزوم بررسی و تصمیم با چشم باز برای شرکت در رویداد های استارتاپی و کارآفرینی اشاره کردم. این نوع رویدادها و برنامه ها مخاطبان خود را دارند و اگر چندبار در آن ها شرکت کرده باشید متوجه شده اید که این فقط شما نیستید که بیش از یکی دو بار حضور پیدا کرده اید. شرکت در این رویدادها و برنامه ها می تواند فرصت و فضای خوبی برای آشنایی و برقراری ارتباط با افرادی باشد که دغدغه های مشابه ما دارند و شبیه ما فکر می کنند.

اما یک اشتباه ناخواسته و برداشت نادرست در اغلب موارد به چشم می خورد و آن خودمرکزبینی جمعی است. طوری که پس از چندبار شرکت در این برنامه ها و شناختن فلان مدیر کسب و کار و بهمان بنیانگذار استارتاپ، و حرف زدن با دوستانی همفکر و خواندن سرخط اخبار تلگرامی، دچار این تصور شویم که اغلب آنچه در حوزه کسب و کار به ویژه نوآوری وجود دارد به این برنامه خلاصه می شوند و همه فعالان، همین افراد هستند. یا به قول مجری که در یکی از این برنامه می گفت که تمام اکوسیستم استارتاپی ایران زیر سقف این سالن جمع شده اند!

اشتباه دیگر این است که نظر این افراد و دوستان جدید در مورد ایده خود یا محصولاتی که داریم تولید می کنیم بیش از اندازه مهم بشماریم. و تصور کنیم صحبت با آن ها به ما سرنخ هایی می دهد که چه کاری را انجام دهیم و چه کاری را انجام ندهیم.

در مورد نادرستی تصور اول، می توان کسب و کارها و استارتاپ های مختلفی را برشمرد و دید که در کارشان موفق هستند اما مدیران آن یا بسیار درگیر کار هستند و وقت شرکت در این برنامه ها را ندارند یا ترجیح داده اند از روش های بازاریابی و تبلیغات در رویدادها برای معرفی خود یا کسب و کارشان استفاده نمی کنند.

در خصوص نادرستی تصور دوم، باید گفت که نگاه و نظر افراد همفکر و همکار ما که در درون همان گودی هستند که ما هم هستیم معمولا از همان محدوده کوچک اطراف خود فراتر نمی رود. اگرچه راهنمایی ها و سرنخ هایی که ممکن است یک فرد متخصص و یا باتجربه به ما بدهد بسیار مفید باشد اما هیچ کس و هیچ چیزی نمی تواند به اندازه بازار و مشتری (به شرطی که درست آن ها را بشناسیم) به ما بگویند که چه می خواهند و چه کاری را باید انجام بدهیم.

بنابراین می توان پیشنهاد داد که برای درک بیشتر و عمیق تر از کسب و کار و بازار، به ورای این برنامه ها و رویدادها نگاه کنید. خودتان را از پیله ی «اکوسیستم» رها کنید و به صنایعی نگاه کنید که ممکن است خیلی استارتاپی به نظر نیایند و مشکلات و دغدغه های آن ها را کشف کنید. توجه کنید به بازارهایی که چون در سرخط خبرها نیستند کسی به آن ها توجهی نکرده اما نیازهای رفع نشده ی بسیار زیادی دارد که هر کدام یک فرصت تجاری خوب است. و همچنین نگاه کنید به افراد باتجربه و صاحب نظر فعال در حوزه ها و صنایع دیگر، به هنرمندان و طراحان، به صنعتگران و صنعت کاران، پزشکان، روانشناسان و جامعه شناسان، و … و ببینید با ترکیب نظرات آنان و ایده هایتان چه کارهای نوآورانه جالبی می توان انجام داد.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*