چرا جف بزوس استفاده از پاورپوینت را در آمازون ممنوع کرده است؟

۱۰ خرداد ۱۳۹۷  ·   زمان مطالعه 4 دقیقه


در نامه سالیانه به سهام داران در سال ۲۰۱۸، جف بزوس مدیرعامل و بنیانگذار شرکت آمازون، یه قانونی برای عدم بکارگیری پاورپوینت در جلسات مدیریتی اشاره مجدد کرده است. جایگزینی که آقای بزوس برای پاورپوینت در نظر گرفته است پر است از درس های مهم و ارزشمند برای کارآفرینان و مدیران کسب و کارها و استارت آپ ها.

او در نامه خود، و در بحث های اخیر در انجمن رهبری کسب و کار، بزوس عنوان کرد که «ساختار روایی» موثرتر از PowerPoint است. به گفته بزوس، مدیران تازه وارد به آمازون در اولین جلسه خود دچار شوک فرهنگی می شوند. به جای خواندن نکات از روی یک اسلاید پاورپوینت، هر کس حدود ۳۰ دقیقه در سکوت به خواندن یک «یادداشت شش صفحه ای که ساختار واقعی روایی دستوری، موضوعی، فعل ها و اسم های واقعی دارد می پردازد» .پس از انجام همه متن را خواندند، درباره موضوع بحث می کنند. بزوس اضافه کرد: «به دلایل بسیاری این روش بسیار بهتر از ارائه پاورپوینت معمولی است.»

به سه دلیل ابن روش خیلی بهتر است:

۱. مغز ما برای داستان شنیدن ساخته شده است

داستان سرایی اگر چه برای ما به عنوان یک جاندار به اندازه غذا حیاتی نیست اما اهمیت کمتری از آن ندارد. انسان شناسان معتقدند در اختیار گرفتن کنترل آتش توسط انسان یک نقطه عطف مهم در توسعه انسانی بود. اجداد ما قادر به پختن غذا شدند، که بسیار مهم بود. اما این یک مزیت دوم هم داشت. انسان ها به دور آتش می نشستند و سرگذشت ها و داستان ها را می گفتند و می شنیدند. این داستان ها به عنوان دستورالعمل، هشدار دهنده و الهام بخش در زندگی انسان ها نقش داشته اند.

اخیرا، با دانشمندان برجسته علوم اعصاب صحبت کردم که آزمایشات آن ها تایید کرده است که: مغز انسان برای داستان سرایی ساخته شده است. ما دنیای خود را در قالب داستان پردازش می کنیم، به صورت داستان صحبت می کنیم و یک نکته مهم مدیریتی اینکه: مردم وقتی که در قالب یک داستان، و نه نکات روی اسلاید یک موضوع را مطالعه می کنند، آن را موثرتر به یاد می آورند و اطلاعات بیشتری را به خاطر می سپارند.

۲. داستان ها متقاعد کننده هستند

ارسطو پدر متقاعد کردن است. بیش از ۲۰۰۰ سال پیش، او سه عنصر را که همه استدلال های قانع کننده باید در خود داشته باشند تعیین کرده است. آنها عبارتند از: اتوس (Ethos)، لوگوس (Logos) و پاتوس (Pathos).

اتوس: شخصیت و اعتبار است. لوگوس منطق است – یک استدلال باید دلایلی منطقی داشته باشد. اما اتوس و لوگوس غیاب پاتوس یا احساسات بی اهمیت اند.
احساس چیز بدی نیست بزرگترین جنبش در تاریخ توسط سخنگویانی به راه افتاده است که استعداد زیادی در سخنوری منطقی و احساسی داشته اند از جمله: آبراهام لینکلن و مارتین لوتر کینگ، و جان اف کندی، که علم و احساسات را برای الهام دادن برنامه نشاندن انسان بر ماه ترکیب کرد.

عصب شناسان دریافته اند که احساس سریعترین مسیر به مغز است. به عبارت دیگر، اگر می خواهید ایده ها و افکار خود را بگسترانید، داستان بهترین وسیله ای است که باید برای انتقال ایده به فرد دیگری استفاده کنید.

بزوس در سخنرانی خود در انجمن رهبری کسب و کار در توضیح اینکه چرا خودش ایمیل های مشتریان را می خواند و آن را به مدیران مربوطه ارسال می کند گفته است: «من در واقع طرفدار بزرگ داستان در کسب و کار هستم» او می گوید: «داستان های مشتریان، اغلب از داده ها، روشنگر تر و مفیدتر است.»

بزوس توضیح می دهند که آمازون با استفاده از یک عالمه از معیارهای گوناگون برای اندازه گیری موفقیت استفاده می کند. وی یادآور شد: «من متوجه شدم زمانی که داستان های مشتریان و معیارها تضاد دارند معمولا داستان ها درست هستند. به همین دلیل مهم است که این داده ها را باید با شهود و غرایز خود بررسی کنید، و شما باید به مدیران هم آن را آموزش دهید.»
بزوس به وضوح می داند که منطق (داده ها) باید با پاتوس (روایت) تلفیق شود تا موفقیت حاصل شود.

۳. اسلایدها کم اثر ترین روش برای به اشتراک گذاری افکار و ایده ها هستند

نکات اسلایدی الهام بخش نیست داستان ها چرا.

به بیان ساده ، مغز ما برای حفظ اطلاعاتی که به شکل نکته های برجسته در یک اسلاید نوشته شده اند طراحی نشده است. این در میان دانشمندان علوم انسانی شناخته شده است که ما چیزها را زمانی که تصاویری از آن ها می بینیم خیلی بهتر از زمانی که متنی درباره آن ها را در اسلاید بخوانیم، بخاطر می آوریم.
تصاویر بسیار قدرتمندتر از متن هستند. به همین دلیل، اگر شما می خواهید از اسلاید و پاورپوینت استفاده کنید بهتر است از تصاویر بیشتر از کلمات استفاده کنید و هرگز از نکات برجسته استفاده نکنید.

بزوس در بحث خود در این انجمن گفت که او می تواند زمان کل رویداد را در مورد روایت گویی صرف کند. این به این معناست که او واقعا این موضوع را به طور جدی مطالعه کرده و در مورد آن پر از شور و شوق است.
شما هم باید اینطور باشید. کار داستانها به اطلاع رسانی، روشنگری و الهام بخش بودن است یعنی همه چیزهایی که کارآفرینان تلاش میکنند انجام دهند.

نوبت شماست:

به نظر شما چه روشی برای ارائه بهتر به مخاطبان مناسب است؟ شما آیا از پاورپوینت استفاده می کنید یا روش داستانی را بکار می برید؟

به نقل از inc.com

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*