۴ توصیه برای جان به در بردن کسب و کار در تورم و رکود اقصادی

۱۴ خرداد ۱۳۹۱  ·   زمان مطالعه 5 دقیقه


زمانی که رکود اقتصادی رخ می دهد، می تواند فاجعه برای صاحبان کسب و کارهای کوچک باشد. در این روزها که قیمت دلار در حال نوسان است و در نتیجه ریال در برابر دلار روز به روز ضعیف تر می شود، و مردم پول خود را برای سرمایه گذاری در جایی مناسب در عوض مشاغل، کسب و کارها، بانک ها و بورس، به سمت سکه و طلا برده اند، بقای کاری، توان رقابت و امکان کسب درآمد برای مشاغل کوچک می تواند دشوار تر از گذشته باشد. در ادامه ۴ توصیه برای جان به در بردن کسب و کار در تورم و رکود اقصادی

 

با پایین آمدن قدرت ریال، مشاغل کوچکی که بر اساس ارائه خدمات و یا خرید و فروش محصولات وارداتی پی ریزی شده اند، دچار سردرگمی و تلاطم بازار شده اند. شرکت های بزرگ وارد کننده، عرضه قطعات و محصولات وارداتی را متوقف کرده اند و منتظرند تا بلکه در روزهای آینده، نرخ دلار تثبیت گردد.

همچنین با کاهش توان خرید ریال، بهای محصولات و خدمات وابسته به واردات، بسیار بیشتر خواهد شد. برخی از توزیع کنندگان نیز به طمع بالا رفتن قیمت دلار و در نتیجه جبران آن با بالا بردن قیمت های خود، عملا، فعالیت های خود را متوقف کرده اند. البته شرکت های کوچک برای اینکه بتوانند در بازار رقابتی دوام بیاورند و مشتریانشان را از دست ندهند، باید قیمت ها را به صورت رقابتی و کمتر از رقبای خود که ممکن است پشتوانه های نسبتا بزرگ مالی داشته باشند، ارائه نمایند. متاسفانه بسیاری از مشاغل کوچک این توان را ندارند و با رکود و کسادی کسب و کار مواجه خواهند شد.

برای اینکه مشاغل کوچک و خصوصی بتوانند در زمانه التهاب بازار ارز و طلا، دوام بیاورند و از گردونه تجارت به بیرون پرتاب نشوند، ۴ نکته  و سرنخ زیر توصیه می شود:

 

۱. کاهش هزینه ها

چهار توصیه برای بقای مشاغل کوچک در یک اقتصاد ضعیف

ضروری است تا جریان نقدینگی خود را مدیریت کنید. جربان نقدینگی و یا در واقع همان دخل و خرج از کنترل خارج شود، صاحبان کسب و کارهای کوچک باید به فکر نشان دادن پرچم سفید و حرکت به سمت ورشکستگی باشند!

کاهش هزینه ها به معنای پیدا کردن راه هایی برای نگه داشتن پول بیشتر در حساب بانکی است.  باید خرج های اضافی و غیر ضروری را قطع کرد. بررسی کنید که در چه جاهایی هزینه های زاید و غیر ضروری دارید که می تواند حذف گردد؟ آیا می توانید در خرید منابع کاری و اولیه کارتان، کمتر هزینه کنید و نسبت به گذشته، پولی ذخیره کنید؟ شاید بتوانید کسب و کارتان را به ساختمان یا مغازه ای کوچکتر با اجاره کمترمنتقل کنید. اگر محصولی تولید می کنید، باید به فکر بازبینی روش تولید خود برای کاهش هزینه های تولید باشید. مواد ارزانتر استفاده کنید، مقادیر و تعداد کمتری تولید کنید.

کاهش هزینه ها می تواند تاثیر بسزایی در بقای کسب و کار شما در یک اقتصاد ضعیف داشته باشد.

 

۲. جذب اعتبار مالی

چهار توصیه برای بقای مشاغل کوچک در یک اقتصاد ضعیف

هنگامی که کسب و کار کوچک در دام اقتصاد ضعیف گرفتار می شوند، معمولا اولین اثرمنفی آن برای کسب و کارهای کوچک، در موسسات مالی و اعتباری وام دهنده خواهد بود. در زمانی رکود اقتصادی، بانکها نیز باید استراتژی های خود را برای جان به در بردن تغییر دهید، و همواره یکی از استراتژی ها، سخت کردن روش های اعطای وام خواهد بود.

با این حال ، در صورتی که دارای اعتبار خوب و سابقه مثبتی در بازپرداخت وام ها هستید، شما هنوز هم می توانید یک منبع اعتباری در یک بانک که با آنها در رابطه هستید، بدست بیاورید. چنین منبع اعتباری می تواند به یک میانگیر (بافر) مالی برای بقای جریان نقدینگی شما تبدیل شود.

 

۳. درخواست کمک از دولت

چهار توصیه برای بقای مشاغل کوچک در یک اقتصاد ضعیف

بسیاری از دولت ها می دانند که وجود یک اقتصاد ضعیف برای کسب و کار کوچک دشوار است. با این حال، آنها همچنین می دانند که کسب و کارهای کوچک هستند که ستون فقرات اقتصاد یک کشور را می توانند تشکیل دهند. به همین دلیل است که برنامه های متعدد برای حمایت از کسب و کارهای کوچک ممکن است توسط یک دولت مسوول و آگاه ارائه شود. در کشورهای غربی، این برنامه ها شامل بسته های حمایتی ارائه وام، کاهش درصد اخذ مالیات، و بخشودگی مطالبات قبلی می باشد.

در ایران، از اینگونه طرح های حمایتی، می توان به ارائه وام به بنگاه های اقتصادی زودبازده و کارآفرین، و یا وام های مشاغل خانگی، اشاره کرد. البته همواره وام های دیگری از جمله برای خرید املاک و مستغلات، خرید و گسترش تجهیزات، ایجاد مشاغل جدید و … وجود دارد. بهتر است برای آگاهی از این وام ها سری به یکی از بانک های طرف قرارداد خود بزنید.

 

۴. تجدید نظر در استراتژی های بازاریابی

چهار توصیه برای بقای مشاغل کوچک در یک اقتصاد ضعیف

تاب آوردن  و مقاوت کردن در یک اقتصاد ضعیف به این معنا نیست شما باید بودجه بازاریابی خود را قطع کنید. بلکه، این به آن معنا ست که شما باید در بررسی اثربخشی روش های بازاریابی خود مو را از ماست بکشید و ریال به ریال هزینه های بازاریابی تان را مدیریت کنید. بنشینید و روش های بازاریابی خود را مجددا تجزیه و تحلیل کنید. باید تنها و تنها بر روی مخاطبان و مشتریان بلقوه در بازار هدف خود، تمرکز کنید. حتی می توانید تبلیغات و برند تان را طوری طراحی کنید که نشاندهنده اعتماد به نفس و قدرت شما نسبت به رقبایتان در رویارویی با رکود اقتصادی باشد.

برای بقا در اقتصاد ضعیف، نباید نشست. باید ابتکار عمل را به دست گرفت و جنبه های مختلف کسب و کار را تجزیه و تحلیل کرد و بر اساس آن عمل کرد. به آینده خوشبین باشید، چرخه های رکود و شکوفایی اقتصاد، جزو واقعیت های زندگی هستند. به قول معروف هر آنچه که پایین می رود، به تدریج بالا خواهد آمد. نگرش مثبت تان را حفظ کنید و به آینده تمرکز کنید.

 

یک پاسخ به “۴ توصیه برای جان به در بردن کسب و کار در تورم و رکود اقصادی”

  1. قیمت زنده طلا گفت:

    بسیار مطلب خوب و مفیدی بود.ممنون

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*