۹ تیر ۱۳۹۳  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

۵ درس مفید از جام جهانی برای کارآفرینان و استارتاپ‌ها + اجرای صوتی


این روز ها همه چشم ها خیره به جام جهانی است، بزرگترین رویداد ورزشی دنیا. جالب است بدانید به لطف رسانه های اجتماعی و فناوری های دیجیتال، قبل از آنکه حتی یک بازی در جام جهانی انجام شود، بیش از ۱۴۰ میلیون جستجوی مرتبط در گوگل انجام شده بود!

طرفداران جام جهانی، دیگر محصور در تجربه بازیها در جامعه خود نیستند، بلکه با دسترسی به شبکه های اجتماعی نظیر توئیتر واکنش هایشان را بی درنگ به اشتراک می گذارند. آن ها با به اشتراک گذاشتن تصاویر زیبای ورزشی در فیسبوک به ابراز حمایت از سایر هواداران در مقیاسی جهانی می پردازند.

اینکه جام جهانی توانسته به بهترین شکل ممکن رسانه ها را به سمت حمایت از مخاطبان تکنیکی تر هدایت کند می تواند درس مهمی به کارآفرینان بیاموزد.

از بین رفتن مرزهای جغرافیایی به کمک اطلاعات، موجب نزدیکتر شدن فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، تبلیغات چی ها، تیم ها و هواداران به یکدیگر شده که این امر خود، فرصتهای بزرگی را برای شرکتهای خرد و کلان بهمراه دارد.

جهانی شدن، جامعه هواداران فیفا و کارآفرینان را تحت تاثیر قرار داده، استعدادهای فوتبال از سراسر جهان گرد هم می آیند و بر سر جام جهانی با هم به رقابت می پردازند.

به همین سیاق، کارآفرینان نیز به لطف شبکه های اجتماعی، سرمایه گذاری های خطر پذیر و تکنولوژی از مرزهای جغرافیایی گذشته است و کارآفرینانی که با ایده های استارتاپی برنده دارند از گوشه و کنار کشورهای کوچک و بزرگ در حال ظهور کردن هستند.

در این نوشته ۵ درسی که جام جهانی به ما می آموزد تا به یک کارآفرین موفق تبدیل شویم، آورده شده است:

۱. تغییر را بپذیرید.

فیفا امسال رسانه های دیجیتال و فناوری های جدیدی را به خدمت گرفت تا این رویداد ورزشی را بیشتر معرفی کند و انتظارات مردم را بالاتر ببرد. در مقایسه با دو جام جهانی پیشین (۲۰۰۶ و ۲۰۱۰)، استفاده از موبایل بعنوان ابزار ارتباطی اصلی، در میان نسل «موبایل – اولی ها» توسعه چشمگیری یافته است.

انطباق جام جهانی با تکنولوژی جدید و گرایش مصرف کنندگان، می تواند الگوی خوبی برای برای کارآفرینان باشد که باید تلاش کنند به طور مداوم رفتار مشتری را درک کنند تا تاثیر گذار بمانند. استارتاپ ها باید آمادگی انطباق محصول، خدمت یا کل نقشه کسب و کارشان را با گرایشات مشتریان و بازار داشته باشند.

۲. از محتوای جالب استفاده کنید.

مطالب و محتوای جالب توجهی از جام جهانی، و همچنین تبلیغات دهندگان در رسانه ها ارائه شده و می شود. رویه ای از محتوای تصویری گیرا که تعلقات عاطفی هیجانی عمیق افراد به رویداد، تیم و … را هدف قرار می دهد. افکار و ایده هایی که گسترش می یابند از جنس هیجان هستند و تنها شرکت هایی به قلب افراد راه می یابند می توانند به جیب او هم راه پیدا کنند!

سعی کنید بفهمید مشتریان شما از چه کانالهایی کسب اطلاعات می کنند. مشخص کنید اپلیکیشن شما چه نیازی را از آن ها رفع می کند و استراتژی تولید محتوای شرکتتان را بر آن استوار کنید.

۳. جامعه سازی کنید.

طرفداران فوتبال از پرشورترین طرفداران ورزشی در دنیا هستند که حتی پس از انتظار چهارساله بین هر دو رویداد، مشتاق تر و پر انرژی تر از همیشه به صحنه باز می گردند. به همین ترتیب، رسانه های اجتماعی شرکت های نوپا را قادر ساخته که گروه هایی از هواداران پر و پا قرص را گرد یک محصول یا سرویس خاص ایجاد کنند.

کارآفرینانی که بر روی سلایق و علاقه مندی های مشتریان تمرکز کنند می توانند حمایت اجتماعی طولانی مدتی را به دست آورند. این هواداران، می توانند مانند سوخت برای موتور رشد تعداد بیشتر اجتماعات آنلاین و آفلاین از مشتریان عمل کند.

۴. از اکوسیستم بعنوان اهرم استفاده کنید.

فیفا جامعه وسیع افرادی که مشتاق این ورزش هستند را می شناسد. به همین ترتیب، اسپانسرهایی نظیر Nike و کیا موتورز، جام جهانی را فرصتی می دانند تا به برند خود در ذهن هواداران فوتبال معنا بخشند.

کارآفرینان معمولا جامعه کوچک تری دارند اما به یاد داشته باشید که سایر عناصر این جامعه مثلا کسب و کارهای مکمل، رسانه ها، تحلیل گران، مشتریان رقبای شما، در اکوسیستم استارتاپی شما قرار دارند.

آنهایی که دیدگاه مشترکی با شما دارند را شناسایی کنید و با آنها همکاری خلاقانه و برد برد برقرار کنید تا با پشتیب%D

6 پاسخ به “۵ درس مفید از جام جهانی برای کارآفرینان و استارتاپ‌ها + اجرای صوتی”

 1. بی نام گفت:

  شاید بشه گفت که توی کسب و کارهای اینترنتی ایران، سایت گوپاس یکی از معدود سایتهاییه که از فرصت تبلیغاتی جام جهانی به خوبی استفاده کرد و خودش رو توی شبکه های اجتماعی معرفی کرد.
  آمار فروشش هم بالا رفته !

 2. ارکان گفت:

  البته رویدادی به وسعت جام جهانی برای یک استارت آپ شاید فقط نظاره کردن باشه. هرگونه ایده پذیری از این رویدادهای بزرگ شاید در حد یک آرزو برای یک استارت آپ بمونه ولی بازم خودش دری هست به گشایش کارهای بزرگتر.

 3. ارکان گفت:

  البته اجرای صوتی خوبی هم بود. رنگ و بوی جام جهانی داشت. دست مریزاد

 4. رحیم پوررحیمی گفت:

  ممنون ازمهشید وسهیل

 5. سبد گل گفت:

  خیلی عالی بود ممنون!

 6. فایبر کانکس گفت:

  به طور کلی توجه به رویدادهای بزرگ ملی و جهانی در زمینه های مختلف میتونه در بازاریابی نقش داشته باشه. ممنون از مقاله