۲۲ تیر ۱۴۰۰  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

۵ پیش شرط برای استفاده موفق استارت آپ ها از یک برنامه شتابدهی


شتاب دهنده ها و برنامه های شتابدهی، ساختارهایی حمایتی هستند که در دوره های کوتاه مدت چند ماهه به استارت آپ ها کمک می کنند سریعتر محصولات نوآورانه خود را کامل نموده و وارد بازار کنند. این حمایت ها در قالب شراکت و در ازای بخشی از سهام، شامل سرمایه نقدی، فضای کاری، راهنمایی و مشاوره و ایجاد دسترسی به بازارهای اولیه می باشد.

اگر شما یک تیم استارتاپی هستید و پیاده سازی و اجرای ایده ای را شروع کرده اید و نمونه اولیه از آن را ساخته اید می توانید از خدمات یک شتابدهنده بیشترین بهره را ببرید. برای اینکه یک برنامه شتاب دهی برای استارت آپ شما مفید واقع شود باید ۵ ویژگی مهم زیر را داشته باشید:

۱. بتوانید زمان و انرژی کافی در دوره شتابدهی اختصاص دهید

در هر برنامه شتابدهی نباید منتظر باشید که کسی به شما چیزی بدهد بلکه باید شما برای بدست آوردن آن چیز تلاش کنید. در واقع هر چقدر برنامه را جدی بگیرید برای شما نتایج بهتری در پی خواهد داشت و هر چه قدر برای آن وقت بگذارید بیشتر استفاده می برید.

دور بودن مسیرها و ماندن در ترافیک برای کسی که در پی رسیدن به موفقیت است نباید مانعی بزرگی ایجاد کند. حضور در فضای شتابدهنده و کار کردن با هم تیمی ها بسیار مفید است و به تیم استارتاپی تمرکز می دهد. و آنان را در جریان اتفاقات و برنامه های آموزشی قرار خواهد داد.

۲. مزایای برنامه شتابدهی برای استارتاپ خود را درک کرده اید

هر برنامه شتابدهی نمی تواند برای کسب و کار نوپای شما مفید باشد. هر شتابدهنده با توجه به امکانات، دسترسی ها، منتورها و مدل فعالیت خود، با دیگری تفاوت دارد. بنابراین باید پیش از اقدام برای ورود به یک برنامه شتابدهی، در مورد مزایای آن و تاثیری که بر روی کسب و کارتان خواهد داشت تحقیق کنید و تصویر درستی داشته باشید.

۳. تیم پرتلاشی دارید

ورود به یک شتابدهنده، تازه اول کار است. تا چشم به هم بزنید دوره شتابدهی به پایان می رسد. در نتیجه باید تا جای امکان تمام توان خود را برای استفاده هرچه بهتر از این زمان محدود بکار ببرید.

۴. فقط و فقط بر روی استارت آپ خود تمرکز دارید

اگر درگیری های ذهنی و کسب و کاری دیگری در کنار استارتاپ تان دارید و یا همزمان دارید بر روی چند ایده و پروژه کار می کند به امید اینکه یکی از آن ها یا همه با هم به نتیجه برسند، و یا اینکه در جایی کارمند هستید و می خواهید پس از کار،‌ به استارتاپ تان بپردازید این یعنی چنین استارتاپی را به اندازه کافی جدی نگرفته اید.

تمرکز بر یک کار شما را هرچه سریعتر به نتیجه می رساند چه این نتیجه خوشایند باشد چه نه. اگر تمرکز اصلی شما استارتاپ تان نیست برنامه های شتابدهی برای شما مناسب نخواهند بود.

۵. صرفا دنبال پول یا فضای کار جذاب نیستید

اگر هدف اصلی شما از ورود به یک شتاب دهنده، کسب درآمد و یا فقط استفاده از فضای کاری است که در اختیار شما قرار داده می شود، مطمئن باشید که یک جای کار دارد می لنگد.

سرمایه ای که در شتابدهنده ها به استارتاپ ها داده می شود جایزه و یا دستمزد نیست بلکه بودجه ای است که در ازای سهام به استارتاپ داده می شود و باید بر روی استارتاپ هزینه شود.

مدل های مختلفی برای اختصاص سرمایه شتابدهنده ها به استارتاپ ها وجود دارد. برخی از برنامه های شتابدهی اجازه نمی دهند که از این بودجه برای خود یا اعضای تیم حقوق برداشت کنید. برخی، پول نقد به شما نمی دهند و امکاناتی در اختیارتان می گذارند به ارزش آن پول. برخی دیگر در ابتدا پول نمی دهد و از شما فاکتور هزینه می خواهند و بعدا پرداخت می کنند. اما مدل مناسب تر این است که شتابدهنده، پول را به صورت مرحله ای و بر اساس پیشرفت و نیاز کار در اختیار بنیانگذار می گذارند و محدودیتی برای برداشت به عنوان حقوق و دستمزذ ندارند.

اما مهمتر و با ارزش تر از پول، شبکه منتورها و ارتباطاتی است که شتابدهنده ها دارند. چرا که بسیاری از این افراد و روابط را نمی توان با پول بدست آورد و همچنین، اثرگذاری آن ها از پول های محدود بسیار بیشتر است.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*