۷ اسفند ۱۳۹۳  ·   زمان مطالعه 5 دقیقه

نقد کوتاهی بر جشنواره کارآفرینی پل (آی بریج) در کشور آلمان


اگر خبرهای کارآفرینی را پیگیری کرده باشید، مدتی است که جشنواره ای به نام پل (Bridge) با هدف «ارزش نهادن به خلاقیت و نوآوری، شناسایی و تقدیر از صاحبان ایده و کسب و کارهای نو» شروع به فعالیت کرده و فراخوانی را برای گردآوری ایده ها، داوری آن ها و ارائه جایزه به ایده های منتخب، داده است.

در رابطه با ماهیت جشنواره پل و روش برگزاری آن، نقدهایی داشتم که انتشار آن را موکول کردم به بعد از پایان یافتن زمان ثبت نام تا این نقدها تاثیر منفی در روند ثبت نام نگذارد و در فضای بهتر با فرصت بیشتر بتوان آن را بررسی کرد.

پیش از هر چیز باید بگویم که من به شخصه با هر نوع حرکت چه کوچک و چه بزرگ در زمینه کارآفرینی، حمایت از افراد خوشفکر و ایده های آن ها، کمک به استارتاپ ها و … استقبال و به شدت حمایت می کنم و قدردان زحمات همه عزیزانی که در این زمینه زحمت می کشند، هستم و برای آنان آرزوی موفقیت دارم. از ابتدای اطلاع رسانی درباره این رویدادها هم، بسیار مشتاقانه آن را پیگیری کرده ام و به برگزارکنندگان آن خسته نباشید عرض می کنم. اما با کمی تامل بیشتر، به عنوان یک فعال در این حوزه، سوالاتی برایم مطرح شد که با همفکری با دیگر همکاران و همچنین بازخوردهای استارتاپی ها، مجموعه ای از این پرسش ها و نقدها  را درباره جشنواره پل به شرح زیر ارائه می کنم با این هدف که این مباحث بتواند به بهتر شدن این نوع رویدادها کمک کند.

در ادامه نکات مشخص را ارائه می نمایم با این امید که افکار خوانندگان محترم روشن تر شود:

۱. خروجی این جشنواره چه خواهد بود؟

اگرچه مسابقه ی ایده پردازی برگزار شده ی این جشنواره با هدف حمایت از ایده ها و کارآفرینی و استارتاپ هاست اما در واقع، به نظر می رسد حمایت  واقعی صورت نخواهد گرفت. جایزه تعیین شده برای ایده ای به اصطلاح برتر، هزینه کامل سفر به آلمان برای شرکت در کنفرانس پل به و یا کمک هزینه است. اگر منظور از حمایت از ایده های منتخب، صرفا پرداخت هزینه سفر و اقامت چند روزه در کشور آلمان باشد، که هزینه کمی هم نیست، این سوال پیش می آید که ۱۰ یا ۱۰۰ ایده منتخب، با حضور در برلین به چه چیزی دست پیدا خواهند کرد؟ آیا در آنجا فرآیندها و سازکار مشخصی برای ارائه ایده به حامیان احتمالی (مراکز رشد، شتابدهنده ها، موسسات سرمایه گذاری جسورانه خارجی و …) در نظر گرفته شده است؟ آیا تعهدی وجود دارد که میزان مشخصی از سرمایه گذاری بر روی تعداد مشخصی از ایده ها انجام شود؟ با توجه به موضع تحریم ها، آیان این کار امکانپذیر است؟ یا نه، جایزه، صرفا یک ویزای شینگن و مهر ورود به آلمان بر روی پاسپورت، به حساب شرکت های بزرگ است؟

۲. یک سوال ساده:

برای آن ۱۰۰ ایده دیگر که قرار است کمک هزینه سفر را دریافت کنند، قضیه به کلی متفاوت است. تعداد زیادی از استارتاپی ها با من از طریق ایمیل یا تلفن تماس گرفته اند و از من پرسیده اند که چرا درباره این کنفرانس در خوشفکری مطلبی وجود ندارد؟ و نظر من را برای شرکت در این کنفرانس پرسیده اند. من یک سوال ساده را از آن ها پرسیده ام:

اینکه اگر جزو ۱۰۰ نفر منتخب برای دریافت کمک هزینه مثلا ۵ میلیون تومانی برای سفر یک هفته ایی به آلمان باشید، آیا در حال حاضر که دارید بر روی استارتاپتان کار می کنید، حاضرید ۵ میلیون تومان دیگر روی آن کمک هزینه بگذارید و چند روزی را در برلین بگذرانید؟

همه ی این دوستان چنین پاسخ گفته اند که: «اگر الان ۵ میلیون داشته باشم، آن را بر روی پیشبرد کسب و کارم خرج می کنم تا یک سفر به خارج.» چرا که آن ها الان بیشتر از اینکه نیاز به سفر به خارج داشته باشند، نیاز به ساختن کسب و کاری دارند که بتواند آینده شان را بسازد.

۳. به نام استارتاپ ها و به کام شرکت های بزرگ:

از طرف دیگر با بررسی نمونه مشابه این کنفرانس که در سال ۲۰۱۴ برگزار شد، می تواند به این نتیجه رسید که در واقع، این کنفرانس، محلی برای معرفی پتانسیل های شرکت های بزرگ داخل ایران به ایرانی های مقیم خارج و خارجی هاست، که البته اشکالی هم ندارد و بسیار هم کار لازمی است. به هر حال، اگر زمانی تحریم های نادرست و ناعادلانه ای که بر کشورمان تحمیل شده است، برداشته شوند، شرکت های بزرگ خارجی نیاز به شناسایی و ایجاد شبکه ایی از همکاران داخلی خواهند داشت تا بتوانند وارد بازار ایران شوند.
اما نقد من این است که چرا چنین کنفرانسی را با کاغذ حمایت از استارتاپ ها کادو پیچ می کنند؟ یک نقد دیگر، که توسط شرکت کنندگان در همایش هم مطرح شد، نگرانی از روند انتخاب ایده های برتر بود. سوالی که مطرح می شد این بود که، وقتی شرکت فلان خود اسپانسر است، آیا اصلا امکان دارد استارتاپ های آن شرکت حمایت می کند، انتخاب نشوند؟!

دو پیشنهاد:

برای اینکه بتوان چنین همایش ها و جشنواره هایی را هدفمندتر و موثرتر برگزار کرد، ۲ پیشنهاد ارائه می شود به عنوان همفکری به برگزارکنندگان محترم چنین رویدادهایی ارائه می نمایم. اگر واقعن هدف، حمایت از کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای نوپای نوآور باشد، می شد این کارها انجام داد:

۱. اگر هدف، پیوند دادن پتانسیل های ایرانی های مقیم خارج با استارتاپ های داخلی است، با برگزاری این همایش در داخل کشور یا یکی از همسایه ها مانند اقلیم کردستان، ترکیه و … (که احیانا مشکل ورود و خروج برای برخی از خارجی ها را هم ندارند) هزینه رفت و آمد صدها نفر به آلمان، اقامت آن ها و … بسیار کمتر می شد و در عوض این میزان هزینه صرفه جویی شده، به صورت تامین سرمایه کشت دانه (Seed Funding) در اختیار استارتاپ های برگزیده قرار داده می شد.

۲. اعضای محترم هیات برگزاری و کمیته داوران که همگی از پیشکسوتان و بزرگان و کارآفرینان بلامنازع حوزه فناوری اطلاعات هستند، خود به خوبی می دانند که حمایت از کارآفرینی، باید از بطن جامعه و از استارتاپ ها شروع شود، و روندها و روال های مشخصی، سال ها در دنیا برای حمایت از آن ها وجود داشته و دارد. شاید این همه هزینه که قرار است صرف شود اگر به عنوان سرمایه ی تشکیل یک مرکز رشد خصوصی یا شتابدهنده استارتاپی با همکاری همه این بزرگان اختصاص داده می شد، بسیار بهتر و اثرگذاری آن بسیار ماندگارتر می بود.

اگرچه این جشنواره، عنوان «کارآفرینی» را با خود یدک می کشد اما در واقع این نوع برنامه و نمونه های مشابه آن، بیش از آن که به موجب کارآفرینی و حمایت از استارتاپ های ایرانی شوند، در صنعت هتلداری، هوانوردی و توریسم کشورهای خارجی کارآفرینی خواهد کرد.

 

نوبت شماست:

دوستان، شما چه فکر می کنید؟ آیا با نقدهای مطرح شده موافقید؟ لطفا دیدگاه ها و پیشنهاداتان را با من در میان بگذارید.

 

13 پاسخ به “نقد کوتاهی بر جشنواره کارآفرینی پل (آی بریج) در کشور آلمان”

 1. مرتضی گفت:

  نظر شما کاملا درسته جامعه کارآفرینی ایران درگیر سندروم بزرگ شواف کردن شده که خیلی بده تصویر درست کردن از چیزی که واقعا وجود نداره شبیه گلد کوست میمونه

 2. حسین داعی گفت:

  با سلام ، من این نقد و نقدهای سایت رو درباره استارت آپ ویکند مطالعه کردم ، من بیشتر با نظر شما موافق هستم بیشتر به جای کمک به استارت آپ و کارآفرینان کمک به کارآفرینی ( در صنعت توریسم و … ) آن کشورها می شود ، نظر من این است مبلغی را به استارت آپ های برگزیده به جای پول بلیط و اقامت بدهند تا در استارت آپ شان استفاده کنند و برای شرکت در این جشنواره بصورت مجازی (انلاین)تداراکات دیده می شد تا شرکت کنند. البته تا چنین جشنواره های برگزار نگردد نمی شود معایب و مزایا آن را بررسی کرد ، چه خوب بود در ایران جشنواره استارت آپ های برگزار گردد و از سراسر دنیا به این جشنواره بصورت آنلاین لینک می شدند دیگر استارت آپ ها و ایران پیش گام بود.

 3. نيما گفت:

  به نظر این سفر تجربه شگفت انگیزى میتونه واسه یک کارآفرین باشه.
  اینجور که من متوجه شدم هدف از این جشنواره کمک کردن به استارتاپ ها به شکلى که شما تصور میکنید نیست بلکه ایجاد انگیزه براى سرمایه داران ایرانى خارج از ایران براى سرمایه گزارى در آنها است. و اگر چند تا از این استارتاپ ها بتوانند در این سفر سرمایه گزار پیدا کنند آیا این سفر به آنها در رشد کمک نخواهد کرد؟
  مطمئن هستم به غیر از اونهایی که مشکل سربازى دارند بقیه کار رو ول میکنند و میروند آلمان

  • سهیل عباسی گفت:

   البته همانطور که گفتم، هر نوع حمایت و کمکی به استارتاپ های ایرانی بسیار خوب و قابل تقدیر است. اما روش این حمایت مشخص نشده است. اگر هدف این باشد که ایرانیان خارج از کشور بر روی استارتاپ های داخل کشور سرمایه گذاری کنند، آیا واقعا نیازی به برگزاری این رویداد در آلمان هست؟ آیا نمی شد در همین کیش یا قشم برگزار شود که دم دست تر است و هزینه های کمتری هم می داشت؟ و در نتیجه استارتاپ های بیشتری به آن حمایت دسترسی پیدا می کردند؟

 4. Ali گفت:

  You can go Berlin only with 4 team members and save 5 tickets money:)
  be more smart khoshfekr

 5. میلاد صابری گفت:

  ممنون از اعلام نظر شما و سایر دوستان. ولی آیا واقعا فکر میکنید کار یک استارتاپ با 5 میلیون تومان راه میفته؟!!

  متاسفانه در فرهنگ ما مثل کشورهای پیشرفته از شبکه سازی و دورهمی های حرفه ای استقبال نمیشه. شاید هم دلیلش اینه که عادت به کار کردن با این اجتماعات رو نداریم یا شاید کار ساختن در این اجتماعات رو بخوبی بلد نیستیم. ولی دوستان باور کنید گاهی ساختن ارتباط موثر حتی با یک کارآفرین، دوست، سرمایه گذار و … با تجربه کار و زندگی در جای دیگری از دنیا میتونه زندگی حرفه ای یک استارتاپ رو متحول کنه و ارزش این تحول خیلی بیشتر از 5 میلیون تومانی هست که به نظر بعضی دوستان مشکل استارتاپ ها رو حل میکنه!

  لذا لطفا ارزش یک شبکه حرفه رو دست کم نگیرید. موارد زیادی از تجربیات و حضور آدم ها در نقاط مختلف دنیا وجود داره که بسیار آموزنده هست و لازمه به اشتراک گذاشته بشه و وارد طرز فکر کارآفرینان مقیم کشور بشه و اکو سیستم رو رشد بده. و رشد در همفکری و همکاری هست نه در انزوا.

  با احترام به انتقادهای شما، لطفا کمی عمیق تر از یک “شوآف” به مساله نگاه کنید و مزایاشو نادیده نگیرید.

  در مورد برگزاری این رویداد ها در داخل کشور هم لطفا به این مورد توجه داشته باشید که هموطنان کارآفرینی وجود دارند که تجربه، حرف یا سرمایه خوبی برای کمک به کشور در اختیار دارند ولی از حضور یا سرمایه گذاری در داخل کشور به هر دلیل واهمه دارند.

  بعد اینکه گفته میشه “باید از بطن جامعه شروع بشه” خوب مگه این برنامه توسط بطن جامعه کارآفرینانی که خواستن در کارآفرینی کشور اتفاقات مثبتی ایجاد بشه بوجود نیومده؟!

  به اعتقاد من، برنامه “پل” منافع زیادی برای انتقال تجربیات همفکری داره. بعدش هم دوستان قطعا بهتر از من میدونید که در کارآفرینی صحبت از اکوسیستم هست. برای رشد اکوسیستمی کارآفرینی تکنولوژی محور به نهاد های مختلفی احتیاج داریم همانطور که به سرمایه گذار، نیروی متخصص و غیره نیاز هست به رویداد های حمایتی و شبکه ساز هم احتیاجه.

  چه خوبه که انتقادها به جای تلاش برای زیر سئوال بردن ذات یک اقدام مثبت، بیشتر به سمت کمک به بهبودش بره و به بانیانش انگیزه بده.

  • سهیل عباسی گفت:

   ممنون از ابراز نظرتان،
   واقعن 5 میلیون تومان که هیچ، صدهزارتومان هم برای یک استارتاپ مهم است.
   مواردی که فرمودید درست است، کسی منکر مزایای شبکه سازی نیست ولی همان اکوسیستم که فرمودید باید در داخل شکل بگیرد و در صورت امکان از خارج از کشور همکاری و قدرت بگیرد.

   اگر رویداد پل سال 2014 را به یاد داشته باشید، آقای Dave McClure در زمان سنخرانی اش گفت می خواهد تا سال آینده روی 10 استارتاپ ایرانی 10هزار دلار سرمایه گذاری کند، و پرسید: چه کسی حاضر است به من بپیوندد؟
   بسیار جالب خواهد بود اگر ببینیم آیا چنین اتفاقی افتاده است یا نه؟

   اینکه افراد در یکی دو جلسه شرکت کنند و کارت ویزیت رد و بدل شود، آشنایی به وجود بیاید و شبکه سازی اتفاق بیافتد قطعا مفید است، اما مفیدتر از آن، حمایت اساسی از طریق آموزش، سرمایه گذاری مستقیم، و شراکت های استراتژیک است. آیا برنامه ای مشخص برای حمایت از این افرادی که اصطلاحا برنده می شوند و به برلین می روند، وجود دارد؟

   در تهایت همه این ها می تواند در داخل کشور انجام شود، تا دسترسی افراد و استارتاپی های بیشتری به این شبکه ها برقرار گردد.

   در نهایت، همانطور که در متن مشاهده می فرمایید، از تمامی افرادی که در راستای کمک به رشد اکوسیستم کارآفرینی کشور، از این طریق زحمت کشیده اند سپاسگزاری شده است.

 6. انصاری گفت:

  با سپاس از شما
  به نظرم عمده کارهایی که تو ایران انجام میشه شکل برگزاری شو داره و عمده کسانی که در راس چنین برنامه هایی هستند شو من های حرفه ایند برای اینها ظاهر ماجرا و تاثیر کوتاه مدت آن مهمه فقط همین .

 7. اسماعیل گفت:

  من شرکت کردم تو جشنواره امیدوارم طرحم رای بیاره
  من چپ راست بالا و پایینشو چک کردم چقدر خوبه ابعاده ایدم
  احساس خوش شانسی میکنم …

 8. پرنیان گفت:

  سلام
  من هم تو این رویداد شرکت کردم ،بدون اینکه به چیزایی که شما گفتید فکر کنم !
  فکر هم میکنم همه ی کسایی که مثل من دنبال به سرانجام رسوندن یه استارتاپ هستند به هر ریسمونی چنگ میزنن …
  هدف این بود که فقط اگر جزء 10 نفر اول بودیم به این سفر بریم . و از 5 نفرمون 4 نفر ( بجز من ) همه دنبال این هستن که شاید راهی باز بشه برای کار در آلمان !! متاسفانه این یعنی کمک معکوس به جامعه ی استارتاپ ایران … ( یعنی حتی اون یه ذره خوش بینی شما هم جای تردید داره )

 9. سید علی سجادی دزفولی گفت:

  من در گروه اول این جشنواره برنده شدم.
  اصلا رویداد جالبی نیست و باعث شد کمی بین اعضای استارتاپ ما اختلاف بوجود بیاد.
  تنها فایده اش برای من این بود که تو بیوی اینستاگرامم عنوان جوان ترین برنده گروه اول جشنواره کارآفرینی پل رو نوشتم :)

 10. رسول پورامینی گفت:

  سلام
  خیلی تشکر می کنم از آقای عباسی به خاطر نقد هوشمندانشون
  بنده هم یکی از افرادی بودم که از همون روز اول اطلاع رسانی جشنواره ، پیگیری هامو رو شروع کردم و دست آخر به این نتیجه رسیدم که این جشنواره با اون همه سر و صدایی که در فضای مجازی به راه انداخته بود ، اون جشنواره ای نبود که ما انتظار داشتیم .
  چون واقعا اگه قرار هست حمایتی از استارتاپ های داخلی بشه بایستی به معنای واقعی حمایت انجام بشه ، چون الان واقعا تو کشور ما بیشتر کاری که لازمه ، بحث فرهنگ سازی هستش . بنده خودم یکی از کسایی هستم که تو این چند سال واقعا از این بی فرهنگی حاکم بر اکوسیستم کارآفرینی به خصوص کارآفرینی حوزه فناوری و تجارت الکترونیک تجربه های بسیار بدی دارم .
  الان که نتایج اعلام شده ، نتیجه ای جالبی به دست اومد که تقریبا تمام استارتاپ هایی که تو یکی از مراکز رشد و شتابدهی ( این مرکز که جزو اسپانسرهای این همایش و به اصطلاح جشنواره بودند ) پذیرش شدند ، حضور داشتند؟؟؟؟؟!!!!!!!
  شاید بزرگترین انتقاد دیگه بنده برمی گرده به استارتاپ ویکند های که هر از چندگاهی در یکی از شهرهای ایران برگزار میشه اما ماحصلش ………………. هیچ .
  شعار این استارتاپ ویکند با عملش خیلی متفاوته من در طول چند سال فعالیت این استارتاپ ویکندهای برگزار شده که از دل هر استارتاپ ویکند 10 استارتاپ برتر انتخاب میشه ولی در عمل حتی 2 استارتاپ هم تو بازار فعالیت ندارتد . سوال من اینه آیا برگزارکنندگان اصلی این استارتاپ ها هدف اصلیشون از برگزاری همچین استارتاپ هایی چی هستش ؟ اگه هدفشون چیزی هست که الان می بینیم …….. که وضعبت خیلی نگران کننده هستش
  یعنی به جای اینکه ما به بچه های داخل کشور خودمون کمکی در راستای پیشرفت و توسعه کسب و کار و یا ایدشون کرده باشیم به فکر پر کردن جیب و منافع شخصی و انحصار طلبی در این حوزه باشیم که عملا این رویه توی هیچ از کشورهای حتی جهان سوم هم نمی بینیم.

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*