۱۷ خرداد ۱۳۹۸  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

سه تمرین روزانه که می‌تواند منتقد درونی‌تان را ساکت کند


داستان هایی که ما درباره خودمان به خودمان می گوییم تعیین می کند که ما چگونه پتانسیل های خودمان را می بینیم و چگونه خودمان را به دیگران نشان می کنیم.

متاسفانه اغلب ما درگیر گفتگوی درونی منفی هستیم. انگار یک هم اتاقی ناراضی و ایراد گیر در مغز ما زندگی می کند. که اگر مراقبش نباشیم می تواند ما را از رسیدن به نهایت توانمندی های مان باز دارد. به ویژه برای کارآفرینانی که روزانه با ده ها و صدها موضوع جدید و ناشناخته مواجه می شوند و مدام توانایی های خود را به آزمایش می گذازند این گفتگوهای درونی منفی به هیچ وجه مفید نیست.

استیو کالچمن، روزنامه نگار و سخنران، در یک نوشته جدید در Harvard Health Publishing می نویسد: «ما در تلاش برای ساکت کردن این منتقد درونی دچار گرفتاری هستیم چرا که در ذهنمان مدام درگیر گفتگوها و بحث های خیالی هستیم».

در روزهایی که این هم اتاقی ناراضی و بهانه گیر بیشتر از قبل سر و صدا می کند می توانید از سه گام زیر برای ساکت کردنش استفاده کنید تا بلکه بتوانید کمی به زندگی تان برسید:

۱. اطرافتان را از چیزهای مثبت پر کنید

به اعتقاد روانشناسان صرف وقت با دیگران می تواند به ما کمک کند ذهنمان را از آن تفکرات ایرادگیر و منفی منحرف شود. او می گوید همه ما این صداهای منفی را در ذهنمان داریم. این صدای منفی همه چیز را در خود غرق می کند. در عوض وقتی احساس خوبی نسبت به خود نداریم بهتر است با دیگران ارتباط برقرار کنیم. به خصوص آن هایی که بهترین های ما را در ما می بینند تا به این ترتیب افکار مثبت جای افکار منفی را بگیرد.

برای کارآفرینان کم تجربه برقراری ارتباط با کارآفرینان با تجربه تر و موفق و شنیدن خاطرات و تجربیان آنان بسیار موثر خواهد بود.

۲. بدترین حالت را تصور کنید

وقتی می خواهیم کاری کنیم و از قبل به آن فکر می کنیم معمولا به بدترین حالتی که ممکن است اتفاق بیافتد را تصور می کنیم. این موجب می شود تا قدم های ما در حرکت به سوی انجام آن کاری که خیلی هم برایش آمادگی داریم سست شود. پیشنهاد آقای کالچمن این است که این گفتگو را در ذهنمان ادامه دهیم و از خودمان بپرسیم اگر شرایط آنطور که دوست داریم پیش نیاید چه احساسی خواهیم داشت. برای مثال اگر از صبحت کردن در یک جلسه ترس دارید تصور کنید که بدترین اتفاق ممکن بیافتد. و ببینید آنقدرها هم که فکر می کردید ترسناک نیست. از خودتان بپرسید: «بدترین اتفاق واقعی که ممکن است بیافتد چیست؟» پس از آنکه آن را تصور کردید فشار بر روی شما کاهش پیدا می کند.

۳. سه چیزی را که درباره خودتان دوست دارید بنویسید

تحقیقات نشان می دهد که صحبت کردن با خودتان با صدای بلند می تواند به شما کمک کند تا اندیشه های خود را بیشتر بشنوید و به همین ترتیب آنها را بهتر کنید.
شارون سالزبرگ، نویسنده کتاب پرفروش Real Happiness: The Power of Meditation پیشنهاد می کند که سه چیز را که هر روز به آن افتخار می کنید یا درباره خودتان دوست دارید بنویسید و برای خود بخوانید.

با تصویر سازی آنچه که ما قادر به انجامش هستیم، ذهن ما تمرکز خود را از چیزهایی که قادر به انجام آن نیست، منحرف می کند. اگر این کار عجیب به نظر می رسد نگران نباشید. حتی به ورزشکاران حرفه ای گفته می شود قبل از مسابقه با خودشان صحبت کنند. تحقیقات علمی نشان می دهد که این کار می تواند عملکرد ذهنی و روانی را بهبود بخشد. این کار ذهن ما را بر آنچه که داریم، متمرکز می کند نه بر روی چیزهایی که نداریم.

یک پاسخ به “سه تمرین روزانه که می‌تواند منتقد درونی‌تان را ساکت کند”

  1. رها گفت:

    دقیقا درسته اما مطلب کامل نبود

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*