۲۱ شهریور ۱۳۹۴  ·   زمان مطالعه 5 دقیقه

اینترنت اشیاء چیست، و آینده بازار آن در جهان چگونه است؟


در پی افزایش چشمگیر تعداد دستگاه هایی هوشمند، در آینده تقریبا همه چیز به همدیگر متصل خواهند شد. از یخچالی گرفته که به شما یادآوری کند که تاریخ انقتضای خوراکی داخل آن در حال سپری شدن است گرفته تا شهر هوشمند، که هزاران جریان داده ای مختلف به صورت همزمان گردآوری و پردازش می شوند،تا ترافیک خودروها روانتر، مصرف آب بهینه تر و منابع اقتصادی تر مصرف شوند، همه چیز به هم متصل شده اند.

کوین اشتون، کسی که در سال ۱۹۹۹ عبارت Internet of Things را برای اولین بار بکار برد، می گوید: «تا کنون، اینترنت برای تامین اطلاعات خود؛ به صورت کلیدی به انسان ها وابسته بوده است، اما در آینده، دستگاه ها خودشان می توانند داده ها و اطلاعات مربوط به خود را در اینترنت منتشر کنند. به این شکل که تمامی دستگاه های فیزیکی توسط شبکه ای مجازی به همدیگر متصل هستند و هزاران هزار داده مختلف از دستگاه های هوشمند و حسگرهای فراگیر، مدام در حال انتقال و پردازش می باشد» این امر فرصتی را مهیا می کند تا همه چیز، از مصرف انرژی گرفته تا حمل و نقل و غیره، قابل بهینه سازی، به صورت همزمان و در آنِ واحد باشند.

گزارش های متعددی در سال های اخیر توسط موسسات مشهور پژوهش بازار منتشر شده است که همگی اعلام می دارند که اینترنت اشیاء، حال و آینده زندگی بشر را تحت تاثیر قرارداده و خواهد داد. شاید ده های پیش، اینترنت اشیاء را فقط در فیلم های علمی – تخیلی می توانستیم ببینیم، اما امروزه، نمود واقعی این فناوری را می توانیم مشاهده کنیم.

از دیدگاه اقتصادی، اینترنت اشیاء تاثیرات بسیار مهمی را بر روی تمامی جوانب کسب و کارها از جمله توسعه محصول؛ ارتباطات، خدمات مشتری، نگهداری، مدیریت انبار و فراتر از آن، گذاشته است.

اینترنت اشیاء دقیقا چیست؟

اینترنت اشیاء، یک مفهوم جدید در فناوری است که به این موضوع اشاره دارد که دستگاه های مختلف یا اصطلاحا ماشین ها (مانند لامپ ها، لوازم الکتریکی منزل، درب ها، و حتی کفش ها) را با استفاده از سنسورها، محرک ها، و فناوری های تبادل داده که در درون شیء نصب شده است، از حالت معمولی به «هوشمند» تبدیل نماید.

اینترنت اشیاء این دستگاه ها را تبدیل می کند به ابزارهای قابل پیگیری، قابل مونیتور و کنترل از طریق شبکه های رایانه های (یا اینترنت). در واقع می توان گفت که دستگاه ها و کاربردهایی که در حوزه اینترنت اشیاء قرار می گیرند باید دارای ۳ بخش زیر هستند:

 1. گرفتن داده ها از دستگاه
 2. ارسال داده ها بر روی شبکه (معمولا به ابر پردازشی)
 3. انجام عملیات بر اساس هوشمندی گردآوری شده

IoT-components

کاربردهای بالقوه اینترنت اشیاء چه هستند؟

در سال ۲۰۱۳ موسسه مکنزی، در گزارشی اعلام کرد که اینترنت اشیاء یکی از فناوری های برهم زننده و متحول کننده بازارها، در مقیاس کلان اقتصادی خواهد بود. در حال حاضر نزدیک به ۹ میلیارد دستگاه در سراسر جهان به اینترنت متصل می باشند که اغلب رایانه و گوشی همراه هوشمند هستند. بر اساس پژوهش انجام شده توسط موسسه مکنزی، این عدد در ده سال آینده از ۵۰ میلیارد به ۱ ترلیارد خواهد رسید چرا که تمامی ابزارها و دستگاه های معمولی هم هوشمند و متصل به شبکه خواهند شد. در آن گزارش، موسسه مکنزی، پیش بینی می کند که اثر جهانی اینترنت اشیاء می تواند تا سال ۲۰۲۵ سالانه به عدد ۲.۷ الی ۶.۲ ترلیارد دلار برسد.

پیش بینی آینده اینترنت اشیاء:

دنیا دارد روز به روز به هم متصل تر می شود. دسترسی مردم در گوشه و کنارهای مختلف دنیا به اینترنت بیشتر و بهتر می شود و با این رشد، پتانسیل فناوری های نوین در حال آزاد شدن است.

حالا دستگاه های مختلف، از تلفن همراه، تلویزیون و یخچال گرفته تا سنسورهای صنعتی امکان اتصال به اینترنت را دارند، و این، آینده‌ی بسیار روشنی را از نظر اقتصادی برای کارآفرینان، مهندسان، و سرمایه گذاران نوید می‌دهد. بر اساس پژوهش‌های موسسه معتبر گارتنر، شرکت های ارائه کننده‌ی محصولات و کاربرهای اینترنت اشیاء، تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۰۹ میلیارد دلار درآمد خواهند داشت، و بیشتر این درآمد، در بخش خدمات آن خواهد بود.

گارتنر، همچنین تخمین می زند که تا سال ۲۰۲۰، اینترنت اشیاء، بیش از ۲۶ میلیارد دستگاه را دربر خواهد گرفت. همه این دستگاه‌ها، بر اساس پیش بینی شرکت سیسکو، تا سال ۲۰۱۸ بیشتر اینترنت را به خود اختصاص خواهد داد. این پیش بینی، بسیار مهم و چشمگیر است، یعنی اینکه: در کمتر از ۳ سال، ماشین ها و دستگاه ها، بیشتر از انسان ها، بر روی اینترنت با هم در تعامل خواهند بود!

حوزه های پیشرو در اینترنت اشیاء:

افزون بر آن، موسسه بین المللی داده (International Data Corporation) در گزارشی اعلام کرده است که کارخانه‌ها و کارگاه های تولیدی تشنه فناوری های اینترنت اشیاء هستند، چرا که آن ها به دنبال افزایش کارآیی و متصل کردن جزیره های اتوماسیونی خود به هم هستند. این موسسه، پیش بینی می کند که بازار اینترنت اشیاء در حوزه تولید که در سال ۲۰۱۳ چیزی بیش از ۴۲ میلیارد دلار بوده تا سال ۲۰۱۸ به ۹۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

در حوزه های صنعت و بهداشت، فناوری های اینترنت اشیاء تا اندازه های خوبی توسعه یافته اند و این موجب می شود تا انتشار این فناوری و پذیرش آن در میان مردم راحت تر و سریعتر شود و در نتیجه مزایای بهتری برای جوامع بشری در پی داشته باشد. بر خلاف آن، چندان انتظار نمی رود که اینترنت اشیاء در حوزه حمل و نقل و دیگر حوزه ها مانند شهر هوشمند، با سرعتی که حوزه های اشاره شده در بالا دارند، توسعه پیدا کنند.

نوبت شماست:

شما تا چه اندازه با اینترنت اشیاء، آشنایی دارید؟ چه استارتاپ  ها یا شرکت هایی را در ایران در این زمینه می شناسید؟

12 پاسخ به “اینترنت اشیاء چیست، و آینده بازار آن در جهان چگونه است؟”

 1. ادوین بابومیان گفت:

  مطلب خوبی بود ممنون ام، استارت آپ ما هم (SmartBeen)در همین زمینه IoT و گلخانه هوشمند فعالیت میکند درواقع IIoT (industrial internet of thinks) هست به به طور تخصصی در زمینه صنعتی کارمیکنیم البته محصولات خانگی هم تولید میکنیم ولی متاسفانه فعلا بازار IoT در میان کاربران خانگی ایران هنوز زود است برای همین هم ما رو مشتری های صنعتی تمرکز کردیم تا در آینده بتوانیم برای مشتریان خانگی نیز سرویس های ویژه ای داشته باشیم.

  • پورکریمی گفت:

   سلام
   من پایان نامه ام در رابطه با گلخانه هوشمند است…میتونم از شما کمک بگیرم؟

 2. محمد گفت:

  باسلام و تشکر. میخواستم بدونم اگه کسی بخواد یه استارتاپ اینجوری راه بندازه از کجا باید شروع کنه و اگه میشه یه مثال بزنید که چجور استارتاپی باید باشه و در چه حوضه ای؟؟

 3. مسعود کاشانی گفت:

  خیلی جالبه، دیگه مردم فقط گوشی و تبلت نمیخوان، اونا میخوان به وسایل خونه‌شون هم دستور بدن، امیدوارم ایران هم به زودی به جرگه این صنعت بپیوندد.

 4. یاسر گفت:

  سلام خلیی ممنون از مقاله که گذاشتن
  فقط یک سئوال نوشته اینترنت اشیا می تواند ارتباط بین حیوانات را هم فراهم کند میشه توضیح بدید ممنون میشم

 5. یاسر گفت:

  سلام
  نقش حسگر های بیسیم در اینترنت اشیا چیه؟؟
  تشکر

 6. اذرین وب گفت:

  جال بود ممنون

 7. میتی گفت:

  سلام میشه بگین واسه پروپوزال ارشد میشه روی امنیت چه بخشی از اینترنت اشیاع کار کرد؟؟ ممنون راهنمایی کنین

 8. حميدرضا نايب حبيب گفت:

  سلام ،خوب بود،موفق باشید،هرروزبهترازدیروز،

 9. فریبرز کاوه گفت:

  درود بر شما جناب سهیل عباسی و همه دوستان خوشفکری
  عضو هیات علمی دانشگاه در رشته شیمی هستم. بسیار خوب است که این مسئله(کنترل اشیاء) جهانی می شود اما کشور ما کجای این ماجرا قرار دارد؟ چگونه می شود بچه هامون را که دور از واقعیت های این موضوع روز است را با این مسئله آشنا کنیم.
  دوستدار شما: فریبرز کاوه

 10. فتانه شيخ الاسلامي گفت:

  با سلام و درود بر شما جناب آقای عباسی، ضمن تشکر از جنابعالی بابت مطالب مفید گروه تلگرامی خوشفکری،
  به نظر من آینده اینترنت اشیاء خیلی درخشان است و در جهان رو به رشد است. در ایران هم به نظر من هوادار زیاد پیدا کرده ولی تا نهادینه بشه سازوکارهای حقوقی و امنیتی آن پیاده سازی شود ، طول میکشه چون زیرساخت های لازمه را ندارد. من فوق لیسانس MBA و کارشناس خبره وزارت راه و شهرسازی هستم مطلب شما درخصوص اینترنت اشیاء بسیار موردتوجه من قرارگرفت .مطلب جالبی بود. اگر اطلاعات دیگری درمورد اینترنت اشیاء در حوزه مسکن و حمل ونقل دارید لطفاً در این کانال بیشتر در موردش مطلب بگذارید سپاسگزار میشوم.روز چهارشنبه ۲۳/۰۱/۹۵ ساعت ده صبح در دانشگاه امیرکبیر نیز مجموعه سخنرانیهایی در خصوص اینترنت اشیاء در حوزه مسکن (معماری) برگزار شد که متاسفانه خبرش دیر به من رسید و نتوانستم شرکت کنم.
  با احترام و سپاس- شیخ الاسلامی

 11. s.jafarpour گفت:

  سلام وقتتون بخیر,عذر میخوام من دانشجوی کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات هستم.در رابطه با اقتصاد اینترنت اشیا باید تحقیق کنم میخاستم اگر ممکن باشه شما اگه مقاله ای در این زمینه دارین برام بفرستین.
  پیشاپیش ممنونم

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*