گذری بر آنچه در اولین رویداد لین استارتاپ ماشین ایران گذشت + اجرای صوتی

۳ خرداد ۱۳۹۳  ·   زمان مطالعه 4 دقیقه


همانطور که پیشتر اعلام شده بود، کارگاه آموزشی ماشین استارتاپ ناب در تاریخ ۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت در تهران با کیفیت خوبی برگزار شد. این رویداد فشرده سه روزه که به همت ناصر غانم زاده، مربیان و تیم برگزاری، و حمایت بانک آینده، شرکت ارتباط فردا و شرکت توسن تکنو در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش تهران برای اولین بار در ایران برگزار شد، یکی از رویدادهای مهم و اثر گذار در نوع خود بود.

در این رویداد، حدود ۵۰ نفر از خانم ها و آقایان، با سنین، میزان تحصیلات و تخصص های مختلف شرکت کرده بودند که به نظر من پس از گذراندن آن ۳ روز، دیدگاهشان نسبت به کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای نوپا، متحول شده است.

من هم در این رویداد به عنوان مربی حضور داشتم، در روز دوم یک ارائه با عنوان Concierge MVP داشتم و همچنین در روز آخر به عنوان نماینده گروه مربیان به تیم داوری ملحق شدم.

همانطور که از نامش مشخص است، رویدادهای ماشین استارتاپ ناب که تا کنون بیش از ۲۰۰ مورد از آن ها در شهرهای مختلف دنیا برگزار شده، حول لین استارتاپ و با هدف آشنایی شرکت کنندگان با مفاهیم، روش ها و ابزارهای آن شکل گرفته است.

leanstartupmachine-tehran-iran-sohail-abbasi

در این رویداد، ابزاری به نام تخته آزمایش Experiment Board به شرکت کنندگان معرفی می شود و از آن ها خواسته می شود تا برای ایده هایی که در سر دارند، روند کشف مشتری، بررسی وجود مساله، میزان انطباق محصول و بازار را در قالب تخته آزمایش به پیش ببرند. این تخته آزمایش، توسط بنیانگذاران ماشین استارتاپ ناب، بر اساس آموزه های لین استارتاپ طراحی و ارائه شده است.

یک نکته مهم دیگر، تاکید این رویداد بر مصاحبه رو در رو با مشتریان احتمالی است تا آنجایی که بر روی تی شرت های مربیان عبارت Get Out of the Building نوشته شده و به شرکت کنندگان کارت اعتباری مترو داده شد تا به معنای واقعی کلمه از ساختمان بیرون بزنند و به سراغ مشتریان واقعی بروند، با آن ها مصاحبه های درست انجام دهند و از این مصاحبه ها، یاد بگیرند.

leanstartupmachine-tehran-iran-judges

نقطه قوت دیگر این رویداد به نسبت رویدادهای مشابه، استقبال از شکست های زودهنگام با هدف تبدیل آن ها به پل پیروزی و موفقیت است. در حالیکه این رویداد حالت رقابتی و مسابقه ایی دارد، اما در واقع تیمی که بیشترین بخش از ایده اش را در این ۳ روز اجرایی کند برنده نیست، چرا که همانند ۹۰% استارتاپ ها، ممکن است چیزی را اجرایی و تولید کرده باشد که هیچ کس نمی خواهد! در عوض، تیم برنده تیمی است که بتواند بیشترین میزان یادگیری معتبر را از مساله، مشتریان، بازار و نمونه محصولاتش کسب کرده باشد.

یکی از مواردی که از پیش می دانستم با آن روبرو خواهم شد و برایم جالب بود، مقاومت اولیه ی شرکت کنندگان در برابر شنیدن این جمله بود، وقتی به آن ها می گفتم: «کسی به شما و ایده های شما اهمیت نمی دهد! تنها چیزی که برای یک مشتری مهم است، مشکلش است.» البته این مقاومت، پس از اینکه تیم ها به سراغ مردم می رفتند و با آن ها مصاحبه می کردند، رنگ می باخت و به انبوهی از پرسش و تردید تبدیل می شد که مجال خوبی می شد برای من به عنوان مربی، که به شرکت کنندگان کمک کنم واقعیات به جای توهمات در ذهنشان جایگزین کنند.

چند نکته و حاشیه:

  1.  در این رویداد، در زمان هایی که تیم ها خارج از ساختمان بودند ما مربی ها تصمیم گرفتیم به صورت گروهی با استفاده از تخته آزمایش، بر روی یک ایده مشترک کار کنیم.
  2. حضور در تیم داوری برای من کار چندان آسانی نبود چرا که باید مدام به داورانی که اغلب به صورت پیش فرض بر روی کیفیت ایده متمرکز هستند یادآوری می کردم که ملاک امتیاز دادن، ایده نیست بلکه ۳ معیار: میزان یادگیری معتبر، میزان شناخت و بسط مشتری، و نحوه ارائه است.
  3. به گفته تیم برگزار کننده برای هر شرکت کننده چیزی حدود ۱ میلیون تومان هزینه شده است، که شرکت کنندگان از این میزان، تنها یک پنجم یعنی ۲۰۰ هزار تومان را پرداخت می کردند.
  4. حضور  ۲ کارآفرین از کشور اسلونی و سخنرانی خانم Grace Ng یکی از بنیانگذاران leanstartupmachine از نیویورک با Skype برای حضار و خود این افراد هم جالب بود.

 

در پایان امیدوارم که نظیر چنین رویدادهایی که جنبه آموزشی و یادگیری آن ها بسیار بیشتر از جوانب تبلیغاتی و احساسی است، بیشتر و بیشتر برگزار شوند تا بلکه بتوانند تب استارتاپی موجود در کشور را به سمت درست هدایت کنند.

نوبت شماست:

آیا شما هم در این رویداد شرکت کرده بودید؟ در هر حال، لطفا نظرتان را با من و دیگر خوانندگان خوشفکری در میان بگذارید.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*