14 اسفند 1392

خواندن در 6 دقیقه

خوشفکری » همه مطالب


درس‌هایی از دیجی‌کالا و درآمد روزانه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی آن، برای استارتاپ‌ها


محتوای خبر اشاره ایی بود به صحبت های آقای سعید محمدی یکی از بنیانگذران فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا که در دوازدهمین همایش مدیریت کسب و کار های هوشمند در سازمان مدیریت صنعتی٬ گزارش عملکرد و اطلاعات مربوط به فروش دیجی‌کالا را برای اولین بار اعلام کرده است.

او گفته است که در حال حاضر تعداد فروش روزانه دیجی کالا روزانه ۲۰۰۰ سفارش است با متوسط ۶۰۰هزار تومان. با یک ضرب ساده، به عدد فروش (درآمد ناخالص) ۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان در روز می رسیم. ( بله، اشتباه نمی کنید: یک ۱۲ با ۸ تا ۰!)

این سایت فروش اینترنتی کالاهای دیجیتالی که در سال ۱۳۸۵ یک استارتاپ با ۵ نیرو بوده است، در حال حاضر بیش از ۲۰۰ نفر پرسنل دارد. در ماه های ابتدایی کار، این سایت، قطعات کامپیوتر و تعداد محدودی پرینتر را عرضه می کرد. در سال های اخیر با افزایش میزان نفوذ اینترنت در مردم، و جلب تدریجی اعتماد مردم به بانکداری اینترنتی و سپس خرید از اینترنت، فضا برای گسترش فعالیت چنین سایت هایی بازتر شد.

 

رموز موفقیت دیجی‌کالا:

یکی از مهمترین رازهای موفقیت دیجی‌کالا از لحاظ فنی، ۲ ویژگی مهم «مقایسه» و «نظرات کاربران» است. به اعتقاد من، به عنوان یک کاربر، و هم به عنوان کسی که در این حوزه چندین سال فعالیت حرفه ایی می کند، این دو ویژگی، برگ های برنده ی دیجی کالا در برابر دیگر رقبانش بوده و هستند.

اگر چه این دو ویژگی تنها مزایای این سایت نیستند و توسط دیجی کالا هم ابداع نشده اند اما پیاده سازی درست آن، توانسته است، این سایت را به عنوان اولین و موثقترین مرجع خرید اجناس الکترونیکی  (بخصوص گوشی های همراه) برای من و بسیاری دیگر از  دوستان، آشنایان و همکاران مان تبدیل کند.

چندی پیش، ( به نظر می رسد پس از جذب سرمایه ایی کلان) این کسب و کار اینترنتی، پوست انداخت. هم در معنای و اقعی کلمه، یعنی ظاهر و رابط کاربری اش مدرنتر و زیباتر شد و هم تعدد و تنوع اجناس و کالاهای ارائه شده را بالا برد. حالا شما می توانید ریش تراش و یا بیگودی هم از دیجی کالا بخرید.

 

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه توجه مشتریان احتمالی را در کوتاه‌ترین زمان به خود جلب کنید و به آن‌ها محصولاتتان را بفروشید؟

به سرعت به یک بازاریابی تلفنی حرفه ای تبدیل شوید!

همین حالا شروع کنید

درس مهم: استمرار، پشتکار و تلاش روزانه برای بهتر شدن

به نظر من، استارتاپی ها باید دیجی‌کالا را زیر نظر داشته باشند. مسیری که این کسب و کار (نوپا در سال ۱۳۸۵) تا امروز طی کرده است، راه آسانی نبوده است. مشکلات متعددی فنی به دلیل نبود زیرساخت های مناسب فناوری اطلاعات در کشور، مسائل و معضلات ناشی از عدم وجود قوانین مشخص و روشن درباره اینترنت، و تجارت الکترونیکی، گریبانگیر هر کسب و کاری در این حوزه بوده و هست.

آنچه مهم است، پایداری بنیانگذاران و گردانندگان یک کسب و کار اینترنتی، و ناامید نشدن از اتفاقات و ناملایمات، و ادامه کار است.

به راستی، این موفقیت، یک شبه روی نداده است.  به قول بیز استون، از بنیانگذاران تویتر: « گذر زمان، پشتکار و ۱۰ سال تلاش، به تدریج شما را به صورت یک موفقیت یک شبه جلوه می دهد! »

 

اعتماد، اعتماد، اعتماد:

شاید یکی از دلایل مهم دیگر در موفقیت دیجی‌کالا بخصوص  در بخش تلفن های همراه، بازار کاذب و غیرقابل اعتمادی است که به دلیل عدم صداقت، کلاهبرداری های مختلف، تبلیغات گمراه کننده و عدم دانش کافی فروشندگان خرده فروش در میان مردم بوجود آمده است.

خیلی ها، ترجیح می دهند، به جای اینکه چند روز وقتشان را صرف رفتن از این مغازه به آن مغازه، و شنیدن حرف های ضد و نقیض کنند، در خانه خود پشت کامپیوترشان بنشینند و با آرامش و بدون دغدغه، کالای مورد علاقه شان را بررسی، مقایسه و
سپس خریداری کنند.

با وجود تنوع بسیار در انواع کالاهای مصرفی الکترونیکی بخصوص موبایل ها، سرعت بالای ورود مدل های جدید به بازار، رقابت شدید میان تولید کنندگان، بالا و پایین رفتن قیمت ها، بازی های روانشناختی تولید کنندگان با قیمت گذاری های مختلف، انتخاب و خریدن  بهترین گوشی ممکن به نسبت بودجه مورد نظر را به کاری پر از استرس تبدیل کرده است.
کاری که دیجی کالا کرده است، کاهش این استرس، از طریق ارائه طیف وسیعی از اطلاعات مختلف درباره کالاها، به شکل متن و تصویر و فیلم، و همچنین نترسیدن از به اشتراک گذاری تجربه خرید کاربرانش است.

 

عدم وجود رقیب خارجی:

وقتی این آمار فروش را برای بار اول دیدم، فورا به این فکر افتادم که غول های فروش اینترنتی مانند آمازون ممکن است چقدر در روز فروش داشته باشند؟!

جالب است بدانید آمازون در سال ۲۰۱۲ هر ثانیه بیش از ۳۰۰ آیتم می فروخته است.

درآمد (فروش) سالانه آمازون، در سال ۲۰۱۳ چیزی نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار بوده است که پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۴ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

مساله تحریم بانکی و مالی کشور، تهدیدی است که توسط کسب و کارهایی مانند دیجی‌کالا به فرصت های طلایی تبدیل شده است. به دلیل وجود تحریم ها، کمپانی های بزرگ و چند ملیتی مانند Amazon.com و eBay.com نمی توانند در ایران فعالیتی مانند کشورهای دیگر داشته باشند.

ورود Amazon به هر کشور جدیدی، قلب صاحبان کسب وکارهای محلی آن کشور را پایین می ریزد. مناطق قابل دسترسی این غول تجارت الکترونیکی بسیار وسیع شده است. دوستان من در منطقه خودگردان کردستان عراق کوچکترین چیزهایی که در بازار پیدا نمی شود یا گران به نظر می رسد را از آمازون می خرند که اغلب با احتساب هزینه های ارسال هم ارزانتر از بازار محلی به دستشان می رسد.

 

برهم زدن بازارها (Disruption) :

دیجی‌کالا توانسته است بازارهای سنتی کسب و کارها را بر هم بزند. حالا دیگر هیچ شرکت یا مغازه فروش محصولات الکترونیکی از گزند دیجی‌کالا در امان نیست و آن چیزی که روزی دست کم‌اش می گرفتند به تهدیدی جدی تبدیل شده است. قطعا به دلیل الکترونیکی بودن، عدم وابستگی به زمان و مکان خاص و دلایل بسیار دیگر، هزینه های اداره و نگه داری دیجی‌کالا به نسبت شرکت ها یا مغازه هایی در آن سطحِ از فروش، بسیار پایین‌تر است.

دیجی‌کالا به کل کشور دسترسی دارد حالی که برای یک کسب و کار محلی، این کار امکان پذیر نیست.
نمونه جهانی این نوع برهم زدن بازارهای سنتی، آمازون است. فروشگاه های زنجیره ای بزرگ کتاب و محصولات فرهنگی در آمریکا این سایت را که در سال ۱۹۹۵ لانچ شد، خیلی جدی نگرفتند اما آمازون در عرض ۲ سال آنقدر پیشرفت کرد که وارد بورس شد.

 

پیام و اثرگذاری انتشار این خبر:

یکی از مهمترین نتایج حاصل از انتشار چنین آمار جالبی این است که توجه بسیاری از جوانان به مزایا و فرصت های بازار فناوری اطلاعات جلب می شود. اما، مهمتر از آن این است که سرمایه ها را به سمت این حوزه هدایت خواهد کرد.

به قول وزیر اقتصاد آقای دکتر طیب نیا درهمایش بهبود فضای کسب و کار ایران، یکی از مشکلات اقتصادی کشور این است که سرمایه ها در خاک و دیوار اسیر شده اند. حال، با شنیدن چنین آماری، سرمایه گذاران بخش مسکن و انبوه سازی، به فکر فرو خواهند رفت.

 

کسب و کارهای مشابه در چه حال هستند؟

تعداد فروشگاه های اینترنتی در ایران کم نیستند اما برخی از آن ها، توانسته اند اسم و رسم بزرگتری به هم بزنند. از جمله مشهورترین آن ها، غیر از دیجی‌کالا، می توان به چاره، فینال، ورچین، زنبیل، تهران‌کالا و … اشاره کرد.

شاید هیچ کدام از این فروشگاه ها، که هر کدام سیاست های متفاوتی در کارشان در پیش گرفته اند نتوانسته جایگاه دیجی کالا را در ذهن کاربران ایرانی بدست آورند.

در مقایسه ی دیجی کالا با فروشگاه های همه‌چیز فروش مانند چاره و فینال که از نظر تنوع محصولات و پشتیبانی، استانداردهای بالایی را رعایت می کنند، می توان ۳ تا از مزیت های رقابتی مهم دیجی کالا را به شرح زیر نام برد:

 1. تمرکز بر بازار مشخص کالاهای الکترونیکی
 2. ارائه گارانتی اختصاصی خود
 3. رابط کاربری جذابتر و  تلاش مداوم برای بهتر کردن

تمرکز دیجی کالا از ابتدای شروع به کار، بر این بازار Niche به آن کمک کرد تا هزینه های عملیاتی و همچنین دردسرهای تامین، انبار، نگه داری و ارسال کالاهای حساس را نداشته باشد. دیجی کالا توانسته است کاری کند که در مدت زمان کوتاهی، محصولاتی که در جهان فروششان شروع می شود را با قیمتهای رقابتی عرضه کند.

 

آینده دیجی‌کالا:

دیجی کالا که اکنون در مسیر رشد پرشتاب قرار گرفته است می خواهد تا پایان سال ۱۳۹۳ بیش از ۵۰۰ نفر نیروی جدید را در این شرکت استخدام کند. امیدوارم این سرعتِ پرشتاب، روح صمیمی، چابک و منعطف دیجی کالا را تضعیف نکند و بتواند بیش از پیش اعتماد مشتریان را به خود جلب کند. همچنین امیدواریم اخبار موفقیت های دیگر کسب و کارهای اینترنتی را بیشتر بشنویم. موفقیت دیجی‌کالا، و امثال آن، می تواند بر موفقیت و موقعیت فضای کسب و کارهای اینترنتی در کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

نوبت شماست:

دوستان شما چه فکر می کنید؟ لطفا نظرتان را با من و دیگر خوانندگان خوشفکری در میان بگذارید.

175 پاسخ به “درس‌هایی از دیجی‌کالا و درآمد روزانه ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی آن، برای استارتاپ‌ها”

 1. Arvant گفت:

  من دیروز تبلتی رو که از این سایت خرید کرده بودم دریافت کردم جمعه سفارش دادم و تقریباَ بعد از سه تا چهار روز به دستم رسید.که با این ترافیک خرید آن هم در ایام قبل از عید نشان از برنامه ریزی دقیق این دوستان برای تحویل اجناس دارد.
  به نظر من بررسی هایی که ارائه میدن خوبه ولی واقعیتش خیلی هم دقیق نیست و خیلی وقتی معایب دستگاه رو به طور کامل و بیان نمی کنند .
  اما نظر افرادی که از کالا استفاده کردن واقعاَ تاثیر گذاره و از اون نمیشه که چشم پوشید.
  قیمت های سایت هم واقعاَ منصفانست و نسبت به شهر ما که واقعاَ پایین تره همچنین چون هزینه پست رو هم خود شرکت متحمل میشه واقعاَ خرید ازش صرفه اقتصادی داره .
  همچنین دیجی بن های که ارائه میده می تونه برای کسانی که زیاد خرید می کنند وسوسه انگیز باشه .مثل شما اگر یه فروشگاه تلفن داشته باشید به نظرم اگر مشتریاتون رو بتونید برای سه روز معطل نگهدارید تا کالا به دستشون برسه ارزش داره که خریدتون رو از اینجا انجام بدید بعد علاوه بر قیمت کمتری که دستگاه داره از دی جی بن ها به عنوان اشانتیون خودتون استفاده کنید .

 2. تاج گل گفت:

  یکی از دلایل موفقیت دیجی کالا به هدف اون برمیگرده
  هدفش به قول از مدیر دیجی کالا نقد و بررسی بعد فروش

  شاید خیلیا بگن این حرفه
  ولی حرفش هم میتونه نشون دهنده تمایز باشه ، تمایزی که به نفع مشتریان و فروشندس

 3. تکتم رنجبران گفت:

  با سلام و خسته نباشی به آقایان محمدی (دیجی کالا)
  از اونجایی که دوست عزیز آقای عباسی زحمت گردآوری و بعد تالیف رو کشیدن نکاتی به نظرم رسید که میبایست به آن توجه می شد. 1-در این که در حال حاضر این سایت حرف اول رو می زنه شکی نیست ولی با اطمینان باید خدمتان عرض کنم اولین فروشگاه اینترنتی راه اندازی شده در این حوزه نبوده، 2- نمودارهای رشد ترافیک این سایت در سال های 86 تا 89 مشابه بسیاری از فروشگاه های مشابه در حد رنکینگ 200 الکسا بوده و تقریبا از سال 90 با جذب سرمایه گذار (ادعای شرکت سرآوا) تونست سرو سامانی به سیستمش بده 3-ورود به بازار پور رونق مبایل رشد فضایندهای رو به سایتشون داد 4- حضور در پایتخت و نزدیکی به منابع کالا و حمل و نقل نسبت به فروشگاههای شهرستانی نیز همچنین 5-در مورد میزان فروش هم نگارنده یک صفر اشتباه کرده چون اگر یک نگاه به آمار واردات کالا و سرانه مصرف در کشور در حوزه های مورد نظر داشته باشید متوجه میشید در بهترین شرایط هم فروش به بالای 5 میلیارد تومان در ماه نخواهد رسید!،
  در انتها ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان این نوید رو به همه دست اندرکاران این حوزه بدم که باز شدن بازار های جهانی در کشور وقتی واتزآپ 14 میلیارد دلار ارزش داشته باشه حتما دیجی کالا 14 میلیون دلار می ارزه!

  • علی گفت:

   رقبای ضعیف را هم باید به دلایل موفقیت دیجی کالا اضافه کرد. یادمه مدیر چاره مصاحبه کرده بود که دیجی کالا سایت محتواست و فروشگاه اینترنتی نیست و رتبه خوب الکسا هم به خاطر همینه و ما اصلاً دیجی کالا رو به عنوان رقیب نگاه نمی کنیم.
   این رقم فروش همه را شوکه کرده ولی گفته شده که دیجی کالا 10% سهامش رو 5میلیارد فروخته که این رقم اون فروش رو تایید میکنه.

  • دوست گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز سوالی که از شما داشتم این هست که چرا شرکت ها،کارخانه،ها کارگاه ها و…… های کشورمان را تحقیر میکنید .مگر شرکت با عظمتی همچون فیسبوک که واتس آپ را با قیمت 19 میلیارد دلار نه 14 میلیارد خریده از اول به این فناوری ها و سرمایه های عظیم دست داشته است.شما که انقدر شرکت های داخلی را کوچک و شرکت های خارجی را بزرگ میکنید بد نیست نگاهی به پیشینه این شرکت ها بیندازید.شرکتی مثل فیسبوک که بنیان گذار آن مارک زاکربرگ است یک شب_ه به این مال،ثروت،فناوری و قدرت نرسیده است .زاکربرگ ابتدا سایت دانشگاه هاروارد را هک کرد سپس به زندان افتاد و پس از آزادی به فکر تاسیس فیسبوک افتاد و چند سال بعد به عنوان یکی از میلیاردر های جوان جهان شناخته شد.میتوانید پیشینه مایکروسافت را نیز مطالعه نمایید متشکرم.

 4. علیرضا-ن گفت:

  یک حرکت به نفع مشتری
  دو حرکت به نفع خود
  1-اعتماد مشتری
  2-سرمایه مشتری

 5. امیرحسین قاضی طباطبائی گفت:

  مطلب بسیار جالب و خواندنی بود.
  درسته بیشتر موارد تقریبا واضح و مشخص بودند ولی به نظر من یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت، پایین آوردن قیمت های خرده فروشی و گاهی “زیر فروشی” رو هم باید در موفقیت دیجی کالا موثر بدانیم. سیاست قبلی دیجی کالا و یا شاید توان مالی دیجی کالا در گذشته به حدی نبود که تا این حد قیمت ها بروز و پایین باشه و سود 3 یا 4 درصد (در بیشتر کالاهای دیجیتالی) براش صرفه داشته باشه و البته نباید همکاری نزدیک تامین کننده ها با دیجی کالا رو نادیده گرفت چرا که مطمئن باشید حداقل 30 درصد کالاهای دیجی کالا موجود در انبار نیستند.
  امیدوارم این موفقیت پای سرمایه های بیشتری رو فروش آنلاین باز کنه و مطمئنا سرمایه بیشتر قوانین دست و پا گیر رو هم رفع و اصلاح میکنه.

 6. کیوان گفت:

  سلام.واقعیت رو بگم من که باور نکردم.اینم یه نوع ترفند بازاریابی ومشتری جذب کردنه!

  • طب سنتی گفت:

   دوست عزیز باور نداشتن ساده است

   دیجی کالا طراحی ایده آلی نداشت ولی شرایط خوبی داشت و موقعیتی که نزدیک بازار داشت باعث پیشرفت روز افزونش شد

   یک مثال دیگر که خودم تجربه کرده ام: با اینکه شرایط اینترنت در کشور خیلی خوب نیست ولی یک سایت توانست کسب و کار یک کلینیک را زیر و رو کند بنابراین باور کنید و اگر تخصص دارید از هم اکنون شروع کنید

 7. کیخسروی گفت:

  در کل به نظر بنده که از سال 85 تا الان مشغول به فروش اینترنتی هستم دی جی کالا جای پیشرفت بیشتری داره و این نشان دهنده قابلیت بالای مدیران آن می باشد
  ان شا الله روزی برسه فقط دی جی کالا با این قدرت نباشه و فروشگاهای جدید رو شاهد باشیم که در حال رقابت با سایت هایی چون دی جی کالا باشند.

 8. علی گفت:

  منم تا الان 2 تا گوشی و کلی جنس دیگه ازشون خریدم در کل راضیم اما رمز موفقیت دیجی جونو تو صداقت و خدمات خوب میبینم

 9. سام گفت:

  فروش لوازم دیجیتالی سود چندانی ندارد، به عنوان مثال گوشی آیفون دو میلیون تومانی، ده الی پانزده هزارتومان سود دارد. در مقایسه با ماشین فروشی در خیابان عباساباد تهران که یه ماشین پورشه با پنجاه میلیون سود میفروشد مبلغی نیست. هزینه انبار و حقوق 300 کارمند رو هم فراموش نکنید….

  • مهدی گفت:

   اگر یک درصد هم از فروش کل سود کنند میشه ماهی 360 میلیون تومن…حداقل ماهی 60 میلیون تومن برای خود موسسین سود داره…کمه؟

  • مهدی0014 گفت:

   سود فروش یک آیفون دو میلیون تومانی کم تر از 100هزار تومان نیست یعنی هر روز یه دونه بفروشه تو ماه تقریبا سه تا چهار میلیون می شه(این فقط سود فروش موبایل آیفون می باشد) اگه یه دونه یخچال 10میلیون تومنی بفروشه اونم کم تر از 500هزار تومان سود براشون داره.

 10. nyaz گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات خوبی که دادید
  یکی از فروشگاه های که داره خودش رو به سطوح بالا میکشه فروشگاه اینترنتی نیازکو هستش که در زمان کمی خودش رو مطرح داره میکنه و با قیمت های باورنکردنی داره خریدارها روبطرف خودش میکشه .
  http://www.nyazco.com

 11. يوسف گفت:

  واقعأ گرونفروشه مطمئنم یک سایت قابل اعتماد با فروش منطقی یا زیر قیمت راحت میتونه جاشو پر کنه

  • معین گفت:

   منم موافقم اصن قیمتاش خیلی گرونه برید تو … حال کنید اصن قیمتش از دیجی کالا بهتره اونا نرم افزار گردو رو مدن45هزاتومان ولی تو دیجی کالا 62هزار!!!!!

   • مهران رشیدی گفت:

    به نظر منم همینطوره و خرید ازش فقط تو پیشنهادات ویژه اونم فقط بعضی وقتا توجیح داره.تازه اگه حواست نباشه با اسم تخفیف ویژه یه جنسی رو با قیمت بالاتر از بازار بهت میندازن.ولی خوب فروشش خیلی بالاست

 12. میرزا جواد گفت:

  سلام
  از نظر من یکی از مهمترین دلایلی موفقیت دیجی کالا محتواست
  اکثر کاربران با توجه به نقد و بررسی های دیجی کالا بیننده ثابت این سایت میشوند و قطعا با توجه به دیدگاه هایی که در این سایت از سوی کاربران منتشر میشه و نشان دهنده رضایت آنهاست باعث میشه که کاربران تازه وارد به راحتی اطمینان حاصل کنند
  مورد بعدی رابط کاربری این سایت هستش که واقعا کمی فراتر از وب سایت های فارسی زبان همکار هستش
  شاید عواملی مثل همیشه در دسترس بودن سایت،کشینگ قوی،سرور قدرتمند هم تاثیر گذاره چون حداقل رو اعصاب بازدید کننده نیستش
  در مورد بسته بندی و کیفیت محصولات و قابلیت اطمینان بالا که جای برای حرف نگذاشته
  همینطور که یکی از دوستات اشاره کردن نبود رقیب قدرتمند هم همه فضا رو در اختیار دیجی کالا قرار داده
  در هر صورت میشه گفت کارشون حرف نداره
  براشون آرزوی موفقیت دارم

 13. علی گفت:

  الکی میگه

 14. پژمان گفت:

  من قبلا از این سایت خرید می کردم اما الان دیگه تقریبا ازش نمیخرم مگه اینکه مجبور شم
  دلیلش اینه که قبلا شرط تخفیف داشت، یعنی کسایی که ازش زیاد خرید میکردن رفته رفته درصد تخفیفشون بیشتر می شد که امتیاز خیلی خوبی بود
  اما الان یه پدیده ای رو اختراع کردن به نام دیجی بن!
  کوپنایی که اگه یه مدت ازشون استفاده نکنی به نفع دیجی کالا مصادره میشه!
  این مدل برای کشورای مصرف گرا بسیار خوبه، چون افراد درآمد دارن و بعد خرید میکنن که این باعث میشه چرخ اقتصاد یه مملکت بچرخه و پیشرفت کنه ولی برای یکی عین من این یه توهینه
  لازم دیدم اینو بگم بلکه بقیه ازشون تقلید نکنن

  • مهرداد گفت:

   سلام
   منم از وقتی دیجی بن رو مد کردن دیگه چیزی نخریدم.تخفیفم تازه 1.25% شده بود.بلندش کردن

 15. ناهید گفت:

  باید اداره مالیاتو بفرستیم سراغش، خوبه درامدش معلوم شد

 16. محسن گفت:

  این سایت باعث شده تا من در خرید لوازم الکترونیکی و… خیالم راحت باشه چون دیگه به راحتی اطلاعات تمامی محصولات با قیمت روز در دسترس من قرار دارند و دیگه هیچگونه ناراحتی در رابطه با قیمت کالا و کالای مورد نظر من وجود نداره چون در دیجی کالا انواع محصولات با ویژگی های بسیار خوب همراه با نقد و بررسی و اطلاعات کامل وسایل وجود داره که انتخاب من رو راحت کرده.

 17. احسان گفت:

  به نظر من یکی دیگر از مزیت های که دیجی کالا داره خوش قولی آنها است
  به نحوی که من یک وسیله را اول ساعت اداری خریداری کردم و فردا صبح آن وسیله به دستم رسید کمتر از 24 ساعت (استان یزد)
  و این خودش خیلی عالیه

 18. امیر گفت:

  من قبل عید خواستم یه هارد اکسترنال بگیرم از دیجی کالا ، قیمت خودش که 20 تومن رسما گرونتربود ، تخفیف !!!!!!!! پیشنهاد ویژه که روش خورده بود ، باز هم 5 تومن گرونتر از نمایندگی ارومیه بود …
  واسه لپتاپ خریدنم هم دقیقا اینطور بود …
  دیجیکالا نون اسمش و وبسایت خیلی خوبشو میخوره ؛ و گرنه قیمتاش تعریفی نداره ..
  حالا شما قضاوت کنین من مشتری سرم درد میکنه برم اینترنتی بگیرم ؟

 19. ali گفت:

  قیمتهاش واقعا گرونه در مورد نظرات کاربران باید بگم خیلی نباید اعتماد کرد چون اگه مشتری نظر منفی بده دیجی کالا تایید نمیکنه و بیشتر نظرات مثبت رو تو سایت میذاره

  • میثم گفت:

   دقیقا . اومدم در مورد یه ریش تراش کلی تعریف کردم ولی فقط به خاطر جمله آخرم که نوشته بودم “خوبه ولی یکم این قیمت براش زیاده” نظرمو نذاشتن

 20. sasan گفت:

  قیمت های دیجی کالا نسبت به قیمت اجناس در شهرما(اهواز) باتوجه به فاصله 900متری از مرکز گران هستش تازه به توجه به اینکه از نظر خودمون اهواز گرانترین قیمتهارو بین مراکز استان ها دارااست خودم 200کالارو در5شهر اهواز شیراز ،مشهد،اصفهان،وتهران قیمت کردم که هزینه همه کالاها در شهر اهواز از بغیه شهرها گرانتر بود درضمن تهران مشهد شیراز نیز بترتیب ارزان ترین کالاها روداشتند.قیمت گیری نیز استاندارد بود ویک نوع کالا با یک مارک مشخص مد نظر بوده

 21. یه_دوست گفت:

  با نظر دوستانی که میگن این سایت گرون فروشه کاملا موافقم چون قیمت ها رو با قیمت خود نمایندگی کرمانشاه مقایسه کردم….حتی با تخفیفی که گاهی روی محصولاتش میزنه باز گرونتر میفروشه….دو بار هم نظر دادم راجع به گوشی موبایل که چون ممکن بود به فروششون لطمه بزنه توی سایت نزاشتنش که این باعث شد به صداقتشون هم شک کنم…:)))

 22. رسول گفت:

  1. قیمتاش خیلی گرونتر از بیرونه
  2.نظراتی که داده شده بسیار مصنوعی به نظر میرسه چون بسیار امتحان کردم هیچ وقت نظر بنده چاپ نشده

 23. محسن گفت:

  درود
  بقیه شهر ها رو نمیدونم ولی مطمئنا از قیمتهای شهر کرمان بسیار ارزونتر هستش!!!

  پرینتر HP LaserJet P1102W رو دیجی کالا میده 345000 ولی توی کرمان از 375 تا 385 متغیر بود!

  من به شخصه از ظاهر و باطن و اطلاعات و قیمتهای دیجی کالا واقعا راضی هستم!

  • محمد گفت:

   منم دقیقا همین مدل پرینتر رو با حدود ۵۰ تومن ارزونتر از بازار ارومیه از دیجی کالا خریدم
   بسته بندی و ارسالشونم خوب بود
   کلا ارزون یا گرون بودن جنس به جنس فرق میکنه و باید گوشی دستت باشه

 24. میثم گفت:

  گوشی گلکسی کور 8262 رو دی جی کالا میده 689000 تومن بعد امروز شیراز خریدم 573000 تومن!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • یکی گفت:

   گوشیت اصله؟آکبنده؟قبل خرید ،چند نفر انگولکش کردن ، گارانتی داره؟؟مطمئأ هستی قبلا کسی اون رو نخریده و پس داده؟

  • DIGILOVER گفت:

   نه دیگه این که اصلا جوکه. شما دیگه زیادی حماسیش کردی. عمرا تو گوشیا بالا 20 – 30 تومن عایدش بشه بیشتر بازار. ضمنا شما در نظر بگیر که این نقد و بررسی که تقدیم حضورتون میشه و عکسای عکاسای صنعتی و هزینه بالا نگهداشتن وب سایتی با این دیتابیس و بازدید کننده رو کی باید بده؟ مشتری یا دیجی کالا؟

 25. بهروز گفت:

  با سلام
  نظرات شخصی بنده در مورد دیجی کالا:
  1) شکل و شمایل سایت در گذشته بهتر و زیباتر بود.
  2) قیمتها نسبت به گذشته به روز بودنشون رو از دست دادن، چرا که سابق بر این قیمتها مناسبتر بوده ولی الان علیرغم پایین آمدن قیمت در بازار، تا مدتها تغییر محسوس در قیمت مشاهده نمیشه و این میتونه رفته رفته باعث کم اعتمادی بشه، به امید برطرف شدن این نقیصه…!