۲۹ خرداد ۱۳۹۲  ·   زمان مطالعه 8 دقیقه

گفتگو با بنیانگذار مامان‌پز، استارتاپی با راه حلی خوشمزه برای آن‌های که فرصت آشپزی ندارند.


گفتگو با بنیانگذار مامان‌پز، استارتاپی با راه حلی خوشمزه برای آن‌های که فرصت آشپزی ندارند.

مامان پز یکی از ایده های جالبی بود که وقتی مطرح شد، از همان ابتدا توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد. این برنده سومین استارتاپ ویکند تهران، استارتاپی تحت وب است که هنوز در مراحل ابتدایی چرخه حیات خود است. با این حال؛ با تلاش و کوشش بسیار زیاد تیم اجرایی اش، توانسته است پس از حدود ۲ ماه، MVP خود را بسازد و تست کند و همچنین  مشتریانی به خود جلب کند.

همانطور که از نامش پیداست، هدف «مامان پز» این است که به کمک اینترنت، میان تولید کننده و مصرف کننده ایجاد کند و با قرار گرفتن در این میان، کسب درآمد کند.  تولید کنندگان، افرادی (ترجیحا مامان هایی) هستند که در منزل می توانند غذای سالم و با کیفیت تهیه کنند. مصرف کنندگان هم کسانی که فرصت آشپزی ندارند و علاقه ای هم به فست فود و غذاهای تولید انبوه ندارند. برای بسیاری، غذای دست پخت مادر بهترین و خوشمزه ترین طعم را داشته است. انتخاب نام مامان پز، بسیار هوشمندانه است چرا که در ذهن شنونده، به صورت ناخودآگاه، میان خاطرات و طعم های خوشمزه ای که از غذاهای دست پخت مادرش به یاد دارد، پیوند احساسی ایجاد می کند.

نوآوری مامان پز، یک نوآوری در بازار است، تا نوآوری در فناوری. چرا که مواد اصلی لازم برای راه اندازی این کسب و کار که عبارتند از اینترنت، متقاضیان و عرضه کنندگان غذای خانگی، وجود داشته اند اما ایجاد ارتباط به کمک اینترنت بین این دو قشر، به این شکل، وجود نداشته است.

در ادامه توجه شما را به مصاحبه ی با یکی از بنیانگذاران استارتاپ و مدیر شبکه توزیع غذای مامان پز، خانم تبسم لطیفی، جلب می نمایم. نکات جالب وآموزنده ای در این گفتگو وجود دارد که می تواند برای هر کارآفرینی، بسیار مفید باشد.

معرفی بنیانگذاران و اعضای تیم استارتاپ مامان پز

سلام، با تشکر از شرکت شما در این مصاحبه، لطفا خودتان را معرفی کنید. از تجربیاتتان بگویید. از تحصیلاتتان. آیا قبلا هم شرکت یا استارتاپی راه اندازی کرده اید؟

– سلام من تبسم لطیفی هستم، در حال حاضر در یکی از شرکت های گروه مالی پاسارگاد در حوزه توسعه محصول جدید فعالیت می‌کنم. تحصیلاتم را در مقطع لیسانس رشته مهندسی برق و در مقطع فوق لیسانس رشته MBA هر دو در دانشگاه شریف به پایان رساندم. مامان‏پز اولین تجربه من است.

چه شد که به فکر کارآفرینی و به راه انداختن چنین کسب و کاری افتادید؟

– همیشه دلم می‌خواسته کسب و کار خودم را داشته باشم، چون فکر می‌کنم در این حالت اثرگذاری ام بیشتر است. در واقع با کسب و کار جدید چیزی را خلق می‌کنیم که قبلا وجود نداشته، ولی تا زمانی که کارمند باشیم، همیشه دیگرانی هستند که اگر ما نباشیم وظیفه ما را شاید حتی خیلی بهتر از ما انجام بدهند.

آیا این کار را به صورت پاره وقت انجام می دهید یا تمام وقت؟

– فعلا پاره وقت.

یکی از نیازمندی های موفقیت به عنوان کسی که یک کسب و کار نوپا را راه اندازی می کند، کار کردن تا دیر وقت و صرف ساعات طولانی و قربانی کردن خیلی از تفریحات و … است. آیا شما اینطور هستید؟

– بله تا حدودی، در حال حاضر خیلی از امور زندگی شخصی‌ام ناخودآگاه کنار گذاشته شده اند.

کار بر روی یک ایده و تلاش برای ساختن یک کسب و کار موفق از آن، پر است از سختی و دشواری. در این حالت، امیدواری و خوشبینی است که کارآفرین را سرپا نگه می دارد. چه اندازه به آینده خوشبین هستید؟

– خیلی، به چند دلیل به آینده این کسب و کار خیلی امیدوارم. اول اینکه غذا نیاز اساسی مردم است، دوم اینکه هر روز افراد بیشتری به فکر سبک زندگی سالم و غذای سالم می‌افتند. سوم نفوذ اینترنت رو به افزایش است، چهارم کار ما نوعی شبکه اجتماعی است که در واقع استفاده از پتانسیل‌های دو گروه مشتری برای رفع نیاز طرف مقابل است که تجربیات دیگران نشان داده، اگر درست اجرا شود موفق خواهد بود. مستقل از همه این دلایل حتی اگر شکست بخوریم، دوباره از در دیگری با ایده دیگری وارد می شویم.

آیا استارتاپ شما یک نفره است یا تیم دارید؟ اعضای تیمتان را معرفی کنید و تخصص هایشان را بیان کنید. اعضای تیم تا چه اندازه با هم هماهنگ و یکدل هستند؟

– ما یک تیم ۴ نفره هستیم: مهدی مسکین که تخصصشان مدیریت و بازاریابی است و در حال حاضر مدیر محصول یکی از شرکت‌های خدمات ارزش افزوده تلفن همراه هستند.
سروناز آرین‌فر که تخصصشان کارآفرینی است و مالک دو فروشگاه اینترنتی هستند. معین نیکخواه که تخصصشان فناوری اطلاعات است و در حال حاضر دانشجوی دوره لیسانس هستند. بله، اتفاقا علت انتخاب تیم همین هماهنگی بود، ما در مسایل مختلف با هم اختلاف نظر داریم اما با بحث و منطق به نتیجه می‌رسیم، ضمن اینکه وجه اشتراک اصلی اعضای تیم ما تلاش و جدیت در به ثمر رساندن این کسب و کار است.

بررسی ایده مامان‏پز

ایده شما به حل چه مشکلی کمک می کند؟

– مشکل یا در واقع نیازی که ما احساس کردیم این بود که افراد شاغل وقت کافی برای غذا پختن ندارند، از طرفی در بسیاری از شرکت‌ها تهیه ناهار به عهده شخص کارمند است. در چنین شرایطی کارمندان هر روز دغدغه تهیه غذا دارند، معمولا غذاهای رستوران تکراری و پرچرب است و طعمی متفاوت با طعم غذای خانگی دارد.
در حالی‌که ما تعداد زیادی خانم‌های خانه‌دار به دستپخت‌های خوب و وقت آزاد داریم، که مایلند درآمد شخصی هر چند کوچکی داشته باشند. ایده مامان‌پز نیاز این دو گروه را رفع می‌کند.

چگونه به این ایده رسیدید؟ خلاقیت و نوآوری در ایده شما چیست؟ آیا نوآوری در یک فناوری است یا نوآوری در بازار؟

– ایده ما برای رفع نیاز دو گروه مخاطب طراحی شده و خلاقیت آن در استفاده از تامین‌کنندگان بسیار متعدد است. هر یک از تامین‌کنندگان توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را دارد، ما بدون اینکه نیاز باشد این قابلیت‌ها را وارد سازمان خود کنیم، می‌توانیم در اختیار مشتری قرار دهیم. در واقع تنوع بسیار زیاد محصول ما به دلیل فراهم کردن بستری برای ظهور خلاقیت تامین‌کنندگان (مامان‌ها) است. مامان‌پز نوعی نوآوری در بازار است.

مهمترین مشکلات و موانع سر راه ایده شما برای رسیدن به موفقیت کدامها هستند؟

– کار ما عملیات بسیار پیچیده‌ای دارد به خصوص در بخش توزیع.

مدل کسب و کار مامان‏پز در چند جمله

راه ها و کانال های دسترسی شما به مشتریان کدام اند؟

– مشتریان ما کاربران اینترنت ساکن تهران هستند. بنابراین کانال اینترنت بهترین راه است.

آیا بازار شما یک بازار محدود و اختصاصی (niche) است؟ یا یک بازار وسیع تر؟

– بازار ما نه niche market است، نه mass market! تهرانی‌هایی که غذا سفارش می‌دهند و کاربر اینترنت هستند، مشتری ما هستند که بازار چندان کوچکی نیست.

چگونه می خواهید از ایده تان پول در بیاورید؟

– تقسیم درآمد بین ما و مامان‌ها!

در یک جمله بگویید، محصول ناشی از ایده شما چه کاری انجام می دهد و چه کسانی برای داشتن یا استفاده از آن پول خرج می کنند؟

– غذای بسیار متنوع دستپخت آشپزهای متنوع، سالم، خانگی و با کیفیت را به دست مشتری می‌رساند. کسانی که از غذای حاضری و رستورانی خسته شده‌اند و غذای خانگی در دسترسشان نیست.

مدل کسب درآمد شما چگونه است؟ آیا مقیاس پذیر و قابل رشد است؟

– مدل درآمدی اصلی، تقسیم درآمد بین ما و تامین‌کنندگان به ازای هر فروش است. بله قابل رشد است ولی محدود. با توجه به اینکه این کسب و کار، اینترنتی صرف نیست و کار عملیاتی سنگینی دارد، سرعت رشد آن پایین‌تر از کسب و کارهای اینترنتی خواهد بود و نهایتا برای توسعه به سایر شهرها می‌توان از روش‌های واگذاری نمایندگی و … استفاده کرد.

mamanpaz-new

ارزش اصلی کسب و کار مامان پز

آیا روش شما به نسبت رقبایتان راه حل بهتری است؟ و فکر می کند آنقدر خوب است که بتواند مردم را وادار به چرخش به سمت استفاده از محصول یا سرویس شما بکند؟

– بله، چیزی که ما ارایه می‌دهیم –تنوع هر روز یک دستپخت خانگی- را هیچ‌کدام از رقبای ما ندارند. به نوعی می توان گفت اصلا رقیبی نداریم که غذای خانگی دستپخت مامان‌های مختلف را به مشتری ارایه دهد.

چه پارامترهایی برای سنجش موفقیت در نظر گرفته اید؟ موفقیت در کسب وکار شما چه شکلی است؟


افزایش فروش روزانه! وقتی بتوانیم روزی ۵۰۰ تا غذا به مشتری تحویل بدهیم، مطمئن می‌شویم که می‌توانیم موفق شویم.

پذیرندگان اولیه Early Adopters شما چه کسانی هستند؟

– کسانی که هر روز غذا سفارش می‌دهند و دایما رستوران عوض می‌کنند و از کیفیت هیچ کدام راضی نیستند.

هزینه های کسب و کار شما

فکر می کنید چه قدر طول می کشد تا به سود دهی برسید؟

– ۶ ماه

– بیشترین هزینه های شما در حال حاضر چه هستند؟

– هزینه های جاری: بسته بندی و ارسال!

جذب سرمایه برای استارتاپ مامان پز

می دانیم که هیچ کاری بدون جذب سرمایه لازم به نتیجه نخواهد رسید. پس، آیا خودتان سرمایه به کسب و کارتان تزریق کرده اید؟ در صورت تمایل بفرمایید چه میزان؟

– با توجه به اینکه ما یک استارتاپ اینترنتی هستیم، کار را بدون سرمایه‌گذاری شروع کرده‌ایم، اما بدیهی است که در آینده نیاز به تزریق سرمایه خواهیم داشت.

تا کنون آیا توانسته اید سرمایه ای از دیگران جذب کنید؟ دوستان؟ آشنایان؟ پدرو مادر؟ اقوام؟ یا انجل ها؟ شرکت های سرمایه گذاری VC چطور؟ چه زمانی؟ چند بار؟

– خیر برای جذب سرمایه اقدام نکردیم چون هنوز زود است.

آیا از بانک هم وام گرفته اید؟

– خیر وام دریافت نکردیم.

از MVP تا محصول نهایی

– آیا نسخه محصول فعلی شما نسخه کامل و اصلی است؟ چه قدر طول کشید تا محصول نهایی تولید شد؟

– خیر، محصول فعلی ما نسخه اولیه است و با هدف تست چرخه محصول طراحی شده و در حال حاضر تنها در یک منطقه و به تعداد محدودی مشتری سرویس‌دهی می‌کنیم. قصد داریم پس از پایان ماه رمضان به‌طور رسمی وارد بازار شویم.

– فکر می کنید چقدر طول خواهید کشید تا محصول نهایی ارائه شود؟

– انشالله در پایان ماه رمضان محصول نهایی ما آماده می‌شود، البته ما امکانات متعددی برای سرویس خود در نظر گرفته ایم که به عنوان خدمات ارزش افزوده و به تدریج اضافه می‌شوند.

جایگاه مامان پز در بازار

جایگاه محصول یا سرویس شما در بازار کجاست؟ آیا یک محصول با ارزش و گرانقیمت است یا یک محصول ارزان با ویژگی های محدود که از دیگران بهتر است؟

– محصول ما لوکس نیست، ولی با محصولات موجود در بازار متمایز است چون غذای خانگی است و در خانه با حجم کم و طبیعتا مواد اولیه گران‌قیمت‌تر پخته می‌شود.

– با تشکر مجدد از حضور شما در این گفتگو و آرزوی موفقیت روز افزون شما و مامان پز.

– تشکر از شما بابت دعوت به مصاحبه.

در این بخش جدید در خوشفکری تعدادی از استارتاپ‌های فعال ایرانی را معرفی می‌کنیم. هدف از این کار که به صورت مصاحبه با بنیانگذاران استارتاپ‌ها می‌باشد، به اشتراک گذاری تجارب استارتاپ‌های مختلف با همدیگر و معرفی گسترده آنان به خوانندگان و مخاطبان عزیز است.

جدای از فواید مشخصی که این کار برای یک استارتاپ دارد از جمله تبلیغات رایگان، جلب توجه تعداد بالای مخاطبان خوشفکری (شامل مشترکین ایمیلی، اعضای صفحات خوشفکری در شبکه های اجتماعی و …) و در معرض دید قرار گرفتن آنها، این کار، مزیت مهم دیگری هم برای استارتاپ دارد: با توجه به تعداد بالای مدیران، متخصصان، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کارها در میان مخاطبان خوشفکری، امکان جلب توجه افراد متخصص به عنوان هم تیمی و همچنین سرمایه گذاران (انجل ها و یا VCها) به آن استارتاپ را بوجود می آورد. آیا شما هم استارتاپ خودتان را به راه انداخته‌اید یا استارتاپی را می‌شناسید که فکر می‌کنید اینجا باید معرفی شود؟ لطفا با ایمیل info@khoshfekri.com تماس بگیرید.

16 پاسخ به “گفتگو با بنیانگذار مامان‌پز، استارتاپی با راه حلی خوشمزه برای آن‌های که فرصت آشپزی ندارند.”

 1. حمیدرضا احمدی گفت:

  خیلی مصاحبه خوب و کاملی بود. فقط این جمله که “می دانیم که هیچ کاری بدون جذب سرمایه لازم به نتیجه نخواهد رسید.” میتونه غلط انداز باشه. استارتاپ ها برای جستجو به سرمایه احتیاج ندارند. به نظرم بعضی وقتها برای رشد به سرمایه احتیاج دارند و اگه نتونستن هم لزوما شکست نمیخورند.

  • سهیل عباسی گفت:

   با تشکر از شما،
   دوست عزیز واقعیت این است که پس از مدتی که استارتاپ شکل گرفت بدون سرمایه عملن کاری نمی توان انجام داد. این مطلب را مطالعه فرمایید:
   بی مایه فطیر است! چرا یک استارتاپ بیش از هرچیزی به سرمایه نیاز دارد؟ http://www.khoshfekri.com/?p=2491

 2. سعید گفت:

  نکته ای که همیشه ذهن من رو مشغول کرده در مورد این ایده این هست که این استارتاپ ایده عالی داره اما بحث غذا، بهداشت و سلامت مسئله جدی هست! همونطور که اشاره شد هر روز مردم بیشتر از قبل به دنبال غذای سالم هستند. اما غذای سالم فقط میزان چربی غذا نیست! کیفیت مواد اولیه. روش تهیه. بهداشت محیط و … چطوری من به عنوان یک مشتری باید به شما اعتماد کنم که غذایی که میخورم سالم و به دور از آلودگی هست !؟

  • تبسم لطیفی گفت:

   سعید عزیز سلام
   ممنون از نظرتون و پرسیدن سوالی که ذهن خیلی از مشتریان ما رو درگیر خواهد کرد.
   یکی از اهداف مامان پز به جز غذای خانگی و متنوع، ارایه غذای سالم هستش. به همین دلیل مامان های ما با وسواس خاصی انتخاب می شن و به جز ارایه کارت بهداشت که حداقل مورد نیاز هست، بهداشت محیط آشپزخانه اونها و محل نگهداری غذاها، کیفیت مواد اولیه و غذای نهایی کاملا کنترل و تست شده و پس از اون امکان ارایه و فروش غذا در مامان پز رو خواهند داشت. علاوه بر این نظارت بر بهداشت و کیفیت غذاها پس از شروع فروش نیز به صورت دایمی و طبق برنامه های منظم از طرف تیم مامان پز ادامه دارد.
   نهایتا اینکه غذای مامان پز غذایی هست که آشپز اون رو برای خانواده خودش و در حجم پایین پخته و مسلما خود آشپز انگیزه های کافی برای رعایت بهداشت رو داره در حالی که در رستوران ها لزوما اینطور نیست:)

 3. مرضیه زرگری گفت:

  سلام خانم لطیفی.واقعا ایده تون عالیه.براتون از صمیم قلب ارزوی موفقیت میکنم :)

 4. مهران محرمیان گفت:

  دوستان موفق باشید. من چند لحظه ای در همایش در خدمت شما بودم و خیلی خوشحالم که کسب و کارتان دارد به بار می نشیند. منتظرم تا اولین ناهار را بعد از ماه مبارک سفارش دهم.

 5. علی سجادی گفت:

  به نظرم بهتره الان به این استارتاپ نگاه کنین نه وقتی که تازه شروع به کار کرد.به نظرتون الان موفقه؟فقط دو تا غذا تو لیست سایتش داره

 6. فاظل گفت:

  سلام مادرم خواست بدونه آدرسی چیزی از خانم تبسم لطیفی داشته باشه تا بتونه مستقیم صخبت کنه ممنون . منتظر حوابم

 7. حمید گفت:

  خوب نیست

 8. امید گفت:

  سلام
  ممنون از سایت و خبررسانی تون
  راستش من ایده ای دارم که فکر میکنم تجربیات خانم لطیفی بسیار راهگشا باشه اگه شما بتونید پل ارتباطی بین ما برقرار کنین یا راه حلی بدین بسیار ممنون میشم.
  باتشکر

 9. شیرین گفت:

  با سلام اینجانب در زمینه آشپزی و در خواست مشتری اطلاعات زیادی دارم چون در این زمینه کار کردم باید بگویم این طرح شما مشکلات زیادی داره یکی اینکه نظارت روی پخت و پز نمیباشد که با چه متریالی تهیه شده و آیا اصول بهداشی در آن رعایت میشه وآیا این غذا روز پخت است یا غذای مونده روزهای قبله چون اگر غذایی پخته و اضافه بیاید که دور ریخته نمیشود ،همچنین مسائلی مثل ثبت شرکت منع قانونی کار و فعالیت برای بانوان در منزل زیرا بهداشت گیر میده و جریمه میکنه چون با جون مردم سرو کار داریدخلاصه اگر میخواهید راه درست را بروید هفت خوان رستم رو باید پشت سر بگذارید دوست عزیز اگر خواستید با من در تماس باشید چون میتونم کمکتون کنم

  • فیروزه گفت:

   دوست عزیز فرمایش شما کاملا صحیح و متین است این کار نیاز به بررسی و نظارت بیشتر دارد .چون مواد غذایی بسیار حساس و نیاز به نظارت در جریان تولید آن می باشد .و چون نظارت در منازل وجود ندارد نمی تون فهمید که آیا غذاها به روز تهیه شده یانه.اشما فرمودید که قبلا در این زمینه کار کردید ؟

 10. ایران گفت:

  سلام ممنون کار بسیار جالبی است ایده عالی است. در مورد بهداشت با همه توضیحاتی که ارائه شده بحث وجود داره و آموزش و نظارت بخش بهداشت در حین پخت و بسته بندی ضروریه و این ایده خوب باید مشتریان را به این سطح از اعتماد هم برسونه. تشکر

 11. ایران گفت:

  در این رابطه آموزش افراد ضروریه… از خوشمزگی غذاهاشون تعریف شنیدم اما در عکس هایی که از مامان پز چاپ شده خانم با دست کنار غذاها را نگه داشته و دستکش نداره و به همون شکل با ای پد بچه کار می کنه و خونواده هم تو اشپزخونه به نوعی با غذاها ور می رن … خب این ها اصلاح بشن خیلی بهتره

 12. sasan گفت:

  رفتارشون خیلی غیر حرفه ای است ؛ دو روز پیش بعد از اینکه برنامه کلید نامم را در برندگان اعلام کرده بود اعتبار 50 هزار تومانی به اکانتم اضافه کردند و وقتی همسرم بابت شور و غیرقابل خوردن بودن قورمه سبزی مامان مستانه با مامان پز تماس گرفت نه تنها قبول نکردند که غذا را مرجوع کنند و خودشان بررسی کنند حتی گفتند شما که ناراضی هستید چرا از ما غذا می گیرید و دیگه غذا نگیرید !!! و بعدش هم کلا اکانت مارو در سایت بستند !!!
  برای من که صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستم و خوب می دانم که یک مشتری ناراضی چه سرمایه ای برای فهمیدن نقاط ضعف سیستم هست خیلی رفتار مامان پز عجیب بود !
  دوستان توجه کنید که ما مشتری 9 ماهه ی مامان پز بودیم که حداقل در این مدت 200 پرس غذا از شون گرفته ایم و با ما اینجوری برخورد کرده اند و توجه کنید که اگر از مامان پز غذا بگیرید و غیر قابل خوردن باشه می گن چون ما از مامان ها نمی تونیم پولی پس بگیریم پس پول شما رو هم نمی تونیم پس بدیم و حتی غذای دیگری هم نمی تونیم براتون بفرستیم چون غذاها روز قبل به تعداد پخته شده و اضافی نداریم

 13. ستاره گفت:

  سلام
  من از مامان پز خیلی ناراضی هستم یه
  ک سایت کلاهبرداری و دزد هستن من شکایت میکنم به پلیس فتا تا ادب بشن و از مردم اخاذی نکنن وقتی ثبت نام کردم گفتن چهار مدل غذا بفرستید هم هزینه غذا رو دادم با بهترین کیفیت و هم پول اسنپ ولی بعد دو روز زنگ زدن گفتن غذاتون اصلا کیفیت نداشت اینکه یکطرفه قضاوت میکنن خیلی غیر حرفه ایی هست اگه واقعا عادلانه میخوان رفتار کنن باید مامانها رو فرا بخونن همونجا و ازشون تست غذا بگیرن ، اینجوری من اصلا راضی نیستم و به شما هم پیشنهاد میدم اصلا ازشون خرید نکنید خیلی دزد هستن غذاهای تستی رو میفروشن بعد به مامانها زنگ میزنن میگن مورد قبول نبود

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*