رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم + اجرای صوتی

۱۳ مرداد ۱۳۹۱  ·   زمان مطالعه 6 دقیقه


وقتی پیر امیدیار سایت eBay.com را به عنوان یک نوع سرگرمی راه‌اندازی کرد، فکرش را هم نمی‌کرد روزی صاحب بزرگ‌ترین بازار اینترنتی جهان شود که روزانه چهار میلیون حراج در آن صورت می‌گیرد، هر ۲۴ ساعت نیم میلیون گزینه برای خرید در آن وارد می‌شود و ارزشی معادل ده میلیارد دلار پیدا می‌کند.

پس از خواندن مقالات مختلفی در مورد eBay و موسسش، مطالب جالبی یاد گرفتم که فکر می کنم برای کسی که بخواهد یک کسب و کار جدید را شروع کند میتواند مفید باشد، در ادامه این مطالب را نکته وار برایتان آورده ام.

۱- امتحان کنید.

امیدیار می‌گوید وقتی به دست‌آوردهای افراد موفق نگاه می‌کنی و می‌گویی: «عجب کار سختی بوده!»، مطمئن باش کار سختی بوده و وقتی به کارهایی نگاه می‌کنی که به نظر آسان می‌رسند، احتمالا آن‌ها هم سخت بوده‌اند. تا وقتی خودت دست به کاری نزنی، هیچ وقت نمی‌فهمی که واقعا چه‌طور بوده است.  تو در بعضی چیزها شکست خواهی خورد، این تجربه ی آموزنده‌ای است که تو نیاز داری آن را با خودت ببری و در تجربه بعدی‌ات استفاده کنی.

۲- دنبال علایقتان بروید.

موسسeBay  تاکید می کند، اگر به چیزی خیلی علاقه داشته باشی و سخت کار کنی، فکر می‌کنم موفق خواهی شد. ولی اگر تجارتی را شروع کنی به این امید که کلی پول پارو کنی، احتمالاً موفق نخواهی شد. چون این دلیل اشتباهی برای شروع یک کار تجاری است.

تو باید واقعاً به کاری که داری انجام می‌دهی، باور داشته باشی، باید آن‌قدر به آن علاقه داشته باشی که بتوانی زمان و تلاش لازم را برای رساندن آن کار به موفقیت ، کنار بگذاری. آن وقت است که به موفقیت خواهی رسید.

وی می‌گوید من به دنبال چیزی بودم که از انجام دادنش لذت می‌بردم. در واقع علاقه خودم را دنبال می‌کردم. اگر از کار لذت ببرید، دیگر کار حساب نمی‌شود .من همیشه دوست داشتم با کامپیوترها سروکار داشته باشم، محرک و انگیزه من این بود که بتوانم نرم‌افزاری ایجاد کنم که برای آدم‌ها سود داشته باشد و بر روی آن‌ها تاثیر بگذارد.کاری که من می‌کردم واقعاً کار نبود، مانند این بود که دارم تفریح می‌کنم.

۳- از چیزهای اطرافتان ایده بگیرید.

شبى در سال ۱۹۹۵ امیدیار، مهندس جوان برنامه نویس ایرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوری Pez بود،Pez یک نوع شیرینى است که معمولا در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار میگیرد، مشغول خوردن شام بود که نامزدش ازآنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفراسیسکو ندارد گله کرد.

امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند. بنابراین  وی در وب سایت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى این موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web  گذاشت، برنامه ایکه او برروى وب سایت شخصى خود ایجاد کرد و به کاربران امکان  لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون نامزدش را می داد.

وقتی امیدیار به مساله از دید خودش نگاه کرد، شیفته حل چالش فنی راه‌اندازی یک بازار اینترنتی برای حراج شد.  حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد!

۴- هر چیزی امکان پذیر است.

کار بر روی eBay از یک روز تعطیل وقتی امیدیار ۲۸ ساله بود، شروع شد. روز ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، اولین روز کار سایت حراج اینترنتی امیدیار بود. پدربزرگ eBay، سایتی بود به نام Auction Web که حتی میزبان مستقلی هم نداشت. خدمات این سایت در ابتدا به رایگان ارایه شد و پس از مدتی برای تامین هزینه‌های میزبان اینترنتی، قرار شد تا از هر حراج کمیسیون دریافت شود.

مبدع eBay ، به صورت کاملا اتفاقی یک دستگاه فتوکپی را به صورت آنلاین به فروش گذاشت و خوشبختانه خریدار هم برای آن پیدا شد. وقتی به خریدار اعلام کرد که دستگاه شکسته است، فرد خریدار اظهار داشت که «من یک کلکسیونر فتوکپی‌های شکسته هستم». این زمانی بود که امیدیار متوجه شد که هر چیزی امکان پذیر است.

و این آغاز بزرگ‌ترین سایت خرید و فروش اجناس دست دوم در جهان بود….

 

۵- کسب سود را هدف اصلی خود قرار ندهید، سود خودش می آید !

امیدیار با دریافت مبلغ ناچیزی بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خریدوفروشها به او میرسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتى به خرید و فروش بپردازند.

بنیانگذار ایرانی eBay: همه چیز را برنامه ریزی نکنید! 

در حال حاضر، حجم گردش سرمایه از طریق eBay از ۸ میلیارد دلار فراتر رفته است ، درآمد سایت نیز بالغ بر ۲ میلیارد دلار است و تنها در آمریکا بیش از نیم میلیون کاربر ثبت شده دارد.

۶- به فکر کمک کردن به مردم هم باشید!

امیدیارمی‌گوید من همیشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستند بهتر باشند معتقد هستم.

همواره انگیزه نوشتن نرم‌افزارهایی که فایده‌ای داشته باشند یا روی آدم‌هایی که از آنها استفاده می‌کنند، تأثیر بگذارند ، من را به جلو می‌برد. برای همین من از نرم‌افزارهایی که به درد بازار مصرف مردم می‌خورد و این فکر که قادر باشی یک کار خوب انجام بدهی، انگیزه می‌گرفتم.

۷- یک کار جدید انجام دهید.

استاد تجارت الکترونیک ما می‌گوید : من اشتیاق وعلاقه شدیدی دارم برای حل مسائلی که فکر می‌کنم می‌توانم آنها را با راه جدیدی حل کنم. منظورم این است که انجام یک کار جدید به ما آدم‌ها حس غرور می‌دهد.

ایده eBay نیز اینگونه بود، فکر من فقط کمک به آدم‌هایی بود که می‌خواستند با همدیگر در اینترنت دادو ستد کنند، مردم فکر می‌کردند این کار غیرممکن است، آنها می‌گفتند آخر چطور میتوانند از طریق اینترنت به همدیگر اعتماد کنند؟ (حواستان باشد داریم از سال ۱۹۹۵ حرف میزنیم.) چطور می‌توانند همدیگر را بشناسند؟ ولی من فکر می‌کردم  تصورات مردم احمقانه است، چون آدم‌ها اساساً خوب و درستکار هستند.

این فکر خیلی مرا تحریک کرد، من باید به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نیست.

۸ – احترام به دیگران فراموش نشود.

کل ایده eBay این است که با دیگران طوری رفتار کنید که انتظار دارید با خودتان رفتار کنند. این گونه است که مردم می‌توانند با یکدیگر تجارت کنند.

در سال ۱۹۹۹، سایت چندین بار دچار وقفه در خدمات‌دهی شد که یکی از آن‌ها ۲۲ ساعت به طول انجامید. اما امیدیار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود، در آن روز شرکت با برقراری ۱۰,۰۰۰ تماس تلفنی با کاربران اصلی سایت، از آن‌ها عذرخواهی کرد و به آن‌ها اطمینان داد که همه چیز به سرعت به وضع طبیعی باز می‌گردد. با همین فعالیت‌های امیدیار بود که دیگر سایت‌های حراج آمدند و رفتند، اما eBay  باقی مانده و هم‌چنان در حال رشد است.

۹- از افراد متخصص کمک و راهنمایی بگیرید.

eBay  که از ابتدا با هدف ایجاد بازاری برای فروش اجناس و سرویس‌های افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال ۱۹۹۸ شروع به گسترش نمود.

پیر از خانم “مگ وایتمن” (Meg Whitman) که فارغ‌التحصیل دانشکده تجارت دانشگاه‌ هاروارد بود برای کمک در این فرآیند دعوت به عمل آورد.

مگ کارمندان اصلی خود را از کمپانی‌های دیسنی و پپسی انتخاب کرد و یک تیم مدیریتی مجرب با حداقل ۲۰ سال تجربه کاری فراهم کرده و دیدگاه بی‌نظیری برای سازمان بوجود آورد.

ایده ها، پشتکار و برنامه ریزى این جوان ایرانى تبار، وى را در لیست موفق ترین و ثروتمند ترین افراد جهان قرار داد، امیدوارم ارایه این نکات که از میان زندگینامه و سخنان این جوان خلاق گردآوری ونتیجه گیری شده بود شما را رهنمونی باشد برای رسیدن به آینده ای روشن.

۱۰- نوبت شماست:

شما چه فکر می کنید؟ تا چه اندازه با سایت های حراج اینترنتی آشنا هستید؟

به نظر شما آیا می توان مشابه کاری که پیر امیدیار در eBay انجام داده است، در داخل ایران انجام داد؟

 

49 پاسخ به “رموز موفقیت «پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی‌تبار سایت eBay، جاده ابریشم قرن بیست‌ویکم + اجرای صوتی”

 1. تبسم استادآقا گفت:

  ضمن خوشامدگویی خدمت شما همکار گرامی.
  سپاس از اجرای خوبتان.
  با آرزوی موفقیت .

 2. پگاه گفت:

  salam golaleh joon khili khoOob boOod meghsi

 3. سعید گفت:

  زیبا بود درست مثل صدای خودتون

 4. grandee گفت:

  جالب بود و ممنون از اینکه وقت گذاشتین و با شیوه رسا این متن رو به فایل صوتی تبدیل کردین.
  کارتون بی نتیجه نیست میتونم بگم که از همین الان فایل صوتی رو دادم به دوتا از خواهرزاده هام که نابینا مطلق هستند گوش کنند و کلی کیف کنند.

  (لطفا نظرت رو برای سایتم هم بفرست)
  خوش باشی

  • گلاله غفوری گفت:

   ممنون دوست عزیز
   خوشحالیم از اینکه همراه فهمیده ای مثل شما داریم، کارتون عالی بوده .
   امیدوارم خواهرزاده هاتون هم خوششون بیاد و به جمع ما بپیوندن.
   لطف کنید آدرس سایتتونو برامون بزارید تا ما هم بتونیم از اون بهره ببریم.
   ممنون

 5. محمد گفت:

  ما ایرانی هاعادت داریم افراد موفقی که پدر و مادرشون ایرانی هستند ولی در یک کشور دیگه کارمیکنند رو به نوعی الگو قرار بدیم ولی حساب نمیکنیم که این افراد در جامعه ای بزرگ شدن که بستر فعالیتشون فراهم بوده آیا اگه ایشون در ایران متولد شده بود و زندگی میکرد بازم میتونست بشه این؟
  ما ایرانی ها هم مثل بقیه مردم دنیا هستیم نه بالاتر بهتره اصلا برای این افراد ملیت ایرانی رو در نظر نگیریم و نگیم که چون ایرانیه شده این و مثلا اگه افغانی بود هیچی نمیشد یکسری افراد نابغه در یک جامعه ای بزرگ شدن که تمام بستر های لازم برای فعالیتشون فراهم بوده مثل جابز یا مثل بیل گیتس که اگه اینا مثلا تو ایران زندگی میکردن این نمیشدن چون بسترهای لازم براشون فراهم نبود.
  این وسط بهتره نام ایرانی رو برای افرادی مثل زکریای رازی و… بکار ببریم و اونها بشن الگوی ایرانی ها چون تو ایران به نتیجه رسیدن

  • گلاله غفوری گفت:

   دوست عزیز
   منم تا حدی با نظر شما موافقم. اگرم دقت کرده باشید در مقالم فقط یک بار اشاره کردم که
   آقای امیدیار ایرانی بودن و در هیج جای اون نگفتم که چون ایرانی بودن شدن این!
   هدف صرفا بهره گرفتن از طرز زندگی افراد موفقه،حالا هر کی با توجه به موقعیت و شرایط محیطیش.

   ممنون از همراهیتون

 6. amirswedish گفت:

  سلام خسته نباشید . فایل صوتی عالی بود
  می خواستم خواهش کنم اگه امکانش هست فایل pdf زندگی نامه افراد موفق را تو سایت بزارید به نظر من یکی از راه های رسیدن به هدف آشنا شدن با زندگی ، ایده ها ، شخصیت و طرز فکر این افراد است.
  موفق و پیروز باشید

  • گلاله غفوری گفت:

   سلام همراه گرامی
   ممنون از لطفتون
   منم با نظرتون موافقم وممنونم از پیشنهادتون . چشم.
   منتظر دیگر نظرات سازنده شما هستیم.
   ممنون

 7. رضا گفت:

  با سلام

  در مورد سوال آخر ، نظر من هست :

  خیر

  در ایران اگر شما یک ایده پیاده کردید و موفق شد در فردای آن با 100 سایت مشابه آن مواجه خواهید شد !

  یعنی اگر بیل گیتس هم در ایران بود الان بدبخت بود !!

 8. سعيد گفت:

  ایرانی بودن یا نبودن مهم نیست اینا همش بهونس اکه کسی واقعا بخواد به هرجی میرسه در ضمن به قول استاد برایان تریسی موفقیت اتفاقی نیست حاصل تمرکز بر هدف ودرک اونه

  باتشکر ازکلاله جون خوشکل عزیز امیوارم موفق باشی

 9. داوود گفت:

  من تازه با این سایت آشنا شدم.
  یکی از دلایلی که سایت های سبک سایت شما برای من جذاب نبود وقت کم برای مطالعه مقالات بود. چون من سر کار فقط وقت دارم مقالات رو مطالعه کنم. پس معمولا خیلی کم موفق به مطالعه شون میشدم.
  اما الان با ایده فایل صوتی، خیلی راحت میتونم از مقالات مفیدی که سایت شما در اختیار بازدیدکنندگان میزاره استفاده کنم.
  فایل های صوتی رو حتما دنبال کنید و نگذارید که این بخش مهم از سایت حذف بشه.

  ممنون.

 10. محبوبه شریفی گفت:

  امروز رو به فال نیک می گیرم چون با سایت شما آشنا شدم… خانم گلاله از اجرای قشنگ و مطلب مفیدتون تشکر می کنم. امیدوارم موفق باشید و ما هم با همراهی شما بزرگواران در این سایت موفق شویم… ممنون از سایت خوبتون.
  امیدوارم به من اجازه بدین تا از مطالب این سایت در وبلاگ و سایت خودم استفاده کنم. منتظر اجازه تون هستم.

 11. amin گفت:

  با سلام ممنون میشم به سایت من سری بزنید و بگویید چگونه این طرحم را معرفی کنم اگه به ایمیلم جواب بدید باز ممنون میشم

 12. کریمی گفت:

  sسلام دوستان سایت sanatbook.ir اماده انجام بازاریابی شما در زمینه محصولات کشاورزی و صنعت معادن و فلزات و همجنین صنایع و خدمات آموزشی می باشد.منتظر نقطه نظرات و ارائه اعلام امادگی شما هستم. موفق باشید.

 13. امید گفت:

  کسی میدونه همچین ادمی الان برای سایت civilbeat.com چی کار میکنه؟؟ یه نگاه به twitter ایشون بندازین جالبه

 14. رایموند گفت:

  سلام من در ای بای ثبت نام کردم فکر کنم سایت ای بای تحریم ها علیه ایران لغو کرده است میشه به من بگی ایا ای بای رسمی تحریم ها علیه ایران لغو کرد؟
  پاسخ فوری؟

 15. jovan گفت:

  دوستان بسیار تعریف کردند دارم دانلود میکنم مطمئنا عالی است. مگرنه؟

 16. مرسن گفت:

  خیلی زیبا بود! لطفا این فایل های صوتی رو ادامه بدین ، موقع کار گوش می کنم و بهتون آفرین می گم!

 17. meisam گفت:

  عالی عالی
  موفق و پیروز باشید……….

 18. سعید گفت:

  سلام
  بیشتر واسه سایتتون و این خلاقیت که یه فایلی صوتی از چکیده ی مطلبتون گذاشتید خواستم نظر بذارم
  در مورد اقای امیدیار قبلا تحقیق کرده بودم امروز دوباره لازم شد تحقیق کنم که به سایت شما برخوردم
  حالا اینکه افتخار باشه یا نباشه وجود یه ایرانیه موفق مهمتر اینه که باید از ایده و تفکر ایشون بهره بودر تا به افتخار کردن به ایرانی بودنش
  البته ایرانی بودنش هم افتخاریه!

 19. امین مردانی گفت:

  عالی بود … یه بخشی رو هم به تبادل ایده و اطلاعات اعضا اختصاص بدید .. ممنون

 20. مبین گفت:

  مقاله بسیارخوبیه ولی صدای خانم غفوری برای اجرای صوتی چنین موضوعاتی اصلا مناسب نیست.

 21. محمد گفت:

  با سلام،ابتدا ازتون تشکر میکنم بخاطر زحماتتون،مطلب خوبی بود.بعضی از دوستان کم لطفی میکنن و به بعضی مطالب یا حتی صداها ایراد میگیرن!به نظر من همینکه زمانی رو صرف کردین تا مطالب رو بطور خلاصه و آماده ارائه بدین جای تشکر داره

 22. علی گفت:

  خیلی بد خوندی
  صدات خوبه ولی تو خوندن مهارت نداری
  انگار داری با دوستات حرف میزنی
  سعی کن مثل کاترین و تبسم بخونی

 23. مسعود گفت:

  سلام گلاله خانم
  راستش رابخواهیدمن خیلی وقت است که میخاهم همچنین کاری راانجام بدهم اماچون رشته ام کارشناسی ارشدپروِه میباشد وکامپیوترنیس درخصوص برنامه نویسی خیلی به مشکل برخوردکرده ام ودارم از صفرشروع میکنم امیدوارم بتونم یه روزی چنین سایتی راه اندازی کنم

 24. سهیل گفت:

  سایت ایسام در ایران هست که شبیه ای بی میباشد
  esam.ir

 25. Mansuor گفت:

  با سلام وعرض ادب
  ممنونم از تهیه مطالبتون ، بسیار زحمت کشیدین
  من نیاز به یه سری افراد متخصص مثل شما دارم میتونید کمکم کنید ؟

 26. azad گفت:

  درود
  خیلی خوب و جامع بود

 27. mohammad گفت:

  سلام
  عالی بود
  فقط یه مشکلی داشت اونم طرز صحبت کردنتون و تن صداتون بود .
  من احساس کردم که دارید با بچه صحبت میکنید.
  بهتره یکم روی تن صدا، سبک صحبت یا خوندن متن، جدی و محکم وتاثیر گذار باشید.
  به امید موفقیت های بیشتر … .

 28. amir گفت:

  سلام من همین الان اشنا شدم قضیه چیه؟

 29. فرزاد گفت:

  سلام نمونه ایرانی ای بی که ایسام هستش دوساله که فعال هستش
  اینم لینک گفتگو با مدیر عاملش.
  http://chikhoobe.com/interview/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87/

 30. reza kooravand گفت:

  سلام خانومه غفوری . ممنون بابت این زحمتتون که واسه ما کشیدید .
  من با نظریه ی شما کاملا موافقم و به ین نظریه اعتقاد و ایمان کامل دارم . بدون در نظر گرفتن اینکه کجای این دنیا ی پهناور باشیم .
  به هر حال دستتون درد نکنه

 31. محمدطاها گفت:

  سلام
  گلاله معنیش چیه؟
  بعدش یه پیشنهاد و یه خواهش..
  خیلی خیلی از مباحث و سخنان کارآفرینی وجود داره که متاسفانه کسی نبوده تا الان که بخواد ترجمه شون کنه (البته در قالب فایل صوتی) که من مطمئنم که در صورت ترجمه اونها واقعا یک کمک جدی جدی میتونه به افراد علاقه مند بکنه،خواهشی که دارم که سرکار خانم غفوری روی این پیشنهاد فکر کنن..بنده هم حاضرم در این زمینه کمک کنم.

 32. فرزاد گفت:

  سلام. از مطلب مفید و خوب شما ممنونم. فقط 2 پیشنهاد داشتم.

  تقریبا مطلب اصلی پس از 2 دقیقه از شروع فایل شروع شد. پیشنهاد میکنم مطلب اصلی فایل را زودتر شروع فرمایید.
  به اعتقاد بنده افکت صوتی طنین برای صدای گوینده تا حدی آزار دهنده است. اگر صدا به صورت عادی باشد بسیار بهتر است.

  باز هم از زحمات شما سپاسگذارم.

 33. جواد مهرنوش گفت:

  مطالب آموزنده ای بود.امیدوارم همیشه موفق باشید

 34. jafar گفت:

  جمع بندی مطالب گرداوری شده در موردپدر ebay بسیار عالی وجامع ست.از زحمات شما سپاسگذاریم.

 35. رحمان گفت:

  مطالب خیلی عالی بود….صدات عالیتر…..احسنت 20امتیاز

 36. mahdi گفت:

  بسیار مفید و آموزنده و خلاصه بود
  متشکر

 37. نادر گفت:

  بنده مشتاق استفاده از محصولات سایتتون هستم(10 نکته و برند سازی)منتها پول زیادی ندارم.به نظر شما راهی هست برای من که مطالب خوب و مفیدتون رو از دست ندم؟

 38. حسن گفت:

  خیییییییییییلی خوب . عالی بود . عاشق این جور آدمهام . خانوم غفوری دمت گرررررررررررم.امیدوارم بازم شاهد همچین مطالبی باشیم

 39. mohammad korosh گفت:

  ممنون و سپاسگزارم از خدمت کردن شما به فرزندان سرزمین اهورایی ایران
  و دو آرزو برای شما
  تنتان سالم
  دلتان شاد باد

 40. درنا گفت:

  سلام دوستان،
  من ازشیرازم،و در سال1395به عنوان بانوی کارآفرین برتر صنعتگر در استانم برگزیده شدم.
  دوست دارم یکی از خواننده های پیام من ،یه مسول دولتی باشه،تا برای من توضیح بده،چرا در این کشور یک بانوی صنعتگر کارآفرین،که هیچ رقیبی تا الان نتونسته محصولات صنایع دستیش کپی کنه،بدلیل نداشتن سرپرست بد یا مطلقه نبودن،هیچ حمایتی ازش نیاید بشه….
  آیا اگر یک زن در چهارچوب گرم خانواده اش تونسته هم فرزندان موفقی ترلبت کنه و هم در هنر کشورش سربلند بشه،این یک افتخار یا یک انزجار.
  چرا چرا و چرا؟؟؟؟؟؟

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*