۱۴ بهمن ۱۳۹۹  ·   زمان مطالعه 2 دقیقه

تفکر پیشرفت یا Progress Thinking چیست؟


وقتی یک مشتری احتمالی به سراغ خریدن یک محصول می رود در واقع دارد تلاش می کند یک به کمک آن محصول یک کاری که زندگی اش وجود دارد را انجام بدهد. یا یک نیازی که بوجود آمده است را با آن رفع کند.

استفاده از یک محصول یا خدمت می تواند جنبه های مختلف یک کار یا نیاز مانند کارکرد، احساسی، اجتماعی و روانی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر درست کار کند و کار مشتری را راه بیاندازد باعث شده است تا زندگی او را از یک وضعیت فعلی (Current State) به وضعیت مطلوب (Desired State) ببرد. کاربر را توانمند کند یا یک دردسر او را کم کند.

در این صورت، این یعنی در زندگی کاربر، یک پیشرفت ایجاد کرده است.

این موضوع، جانمایه یک روش اثرگذار و بسیار مدرن است که نام آن را «تفکر پیشرفت» یا Progress Thinking گذاشته ام. تفکر پیشرفت، مجموعه ای از ابزارها و روش های مشخص بر پایه چارچوب JTBD و وامگیری از تفکر طراحی، برای درک کارهایی است که در زندگی یک کاربر/مشتری سر بر می آورد.

به تصویر زیر توجه کنید:

تفکر پیشرفت یا Progress Thinking چیست؟

 

اگر یادتان باشد در باری سوپرماریو یا همان قارچ خور، هر زمان ماریو یک نوع قارچ می خورد، هیکلش بزرگتر و زور و سرعتش بیشتر می شد.

این اثرات کاربردی از نتیجه خوردن قارچ، ماریو را قادر می سارد تا از روی چاه ها، بلندتر بپرد، به سکه های بیشتری دست پیدا کند و همه دشمنانش را از سر راه بر دارد. یک محصول یا خدمت اثرگذار در زندگی کاربر، مانند قارچ در زندگی ماریو عمل می کند.

به زودی جزییات بیشتری از «تفکر پیشرفت» را در خوشفکری منتشر خواهم کرد.

تفکر پیشرفت

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*