۱۳ اسفند ۱۳۹۳  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

گزارش کارگاه آشنایی با مفاهیم استارتاپ و خلق مدل کسب و کار


در تاریخ ۶ و ۷ اسفند ۹۳ یک کارگاه دو روزه ی آموزشی – تجربی با هدف آشنا ساختن دانشجویان با مفاهیم اقتصاد دانش بنیان، راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه و ترویج فرهنگ کارآفرینی، در سنندج برگزار گردید.

در این رویداد که با همت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد واحد سنندج، برگزار شد،  به عنوان مدرس کارگاه تلاش کردم، مفاهیم و مطالب متنوعی برای ایجاد انگیزه و هدایت جوانان به سمت ارزش آفرینی، تولید ثروت  و راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه ارائه نمایم از جمله:

 • آشنایی با مفهوم استارتاپ، ارائه تعریف کاملی از استارتاپ، مقایسه نمونه های داخلی و خارجی
 • آشنایی با مدل های نوآورانه کسب و کار روز دنیا
 • نقش فناوری اطلاعات در خلق مدل های کسب و کار نوآورانه
 • انفجار اطلاعات، انقلاب استارتاپی در دنیا
 • چگونگی یافتن ایده های خوب برای استارتاپ
 • مقایسه مراکز رشد و شتابدهنده ها
 • بوم مدل کسب و کار
 • نوآوری در مدل کسب و کار

 

در این برنامه علاوه بر سخنرانی رئیس دانشگاه آزاد سنندج، مشاور استاندار کردستان، و رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه، یکی از کارآفرینان برتر استانی که چندسال پیش دانشجوی همین دانشگاه بوده است تجارب خود، و مسیری که در راه رسیدن به موفقیت طی کرده بود را با شرکت کنندگان به اشتراک گذاشت. سپس دانشجویان ایده های خود را در راستای تبدیل به کسب و کار ارائه کردند و ایده هایی که تعداد آراء بیشتری را از رای گیری میان دانشجویان کسب کردند جهت تشکیل تیم معرفی شدند.

در روز دوم، اعضای هر تیم، برای ایده مدنظر خود با استفاده از بوم مدل کسب و کار، مدل کسب وکار طراحی نمودند. در پایان، نماینده تیم ها مدل کسب و کار خود را به کمیته داوران توضیح داده و به پرسش های آنان پاسخ گفتند. پس از ارزیابی هیئت داوران، به ۵ تیم برتر جوایزی اهدا شد و مقرر شد که این تیم ها جهت ادامه فعالیت خود در راه  تبدیل شدن به کسب و کار، مورد حمایت مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج قرار گیرند.

با توجه به پتانسیل بالای سرمایه انسانی در میان دانشجویان، انتظار می رود که برگزاری کارگاه های این چنین در بخصوص در مراکز آکادمیک، زمینه را برای شکوفایی هر چه بهتر خلاقیت های دانشجویان در حوزه های مختلف فراهم کند و به آنان انگیزه لازم را برای حرکت در مسیر کارآفرینی، و تبدیل ایده هایشان به کسب و کارهای موفق ایجاد نماید.

در ادامه تصاویری از این رویداد را مشاهده می نمایید:

sanandaj-bmg-workshop3

sanandaj-bmg-workshop0

sanandaj-bmg-workshop5

sanandaj-bmg-workshop4

sanandaj-bmg-workshop8

sanandaj-bmg-workshop7

sanandaj-bmg-workshop18

sanandaj-bmg-workshop2

sanandaj-bmg-workshop1

sanandaj-bmg-workshop6

 

6 پاسخ به “گزارش کارگاه آشنایی با مفاهیم استارتاپ و خلق مدل کسب و کار”

 1. حسین داعی گفت:

  برگزاری این چنین کارگاه هاعالی است به شرط آنکه مخاطب ارزش محتوا (خلق مدل کسب و مفاهیم لین و… در این حوزه کار را بداند) و گرنه بیشتر برای تفریح و یک روز وقت گذراندن و ببینند چی هست و چی نیست و … میاند شرکت می کنند ، ارزش این کارگاه ها برای اون کسایی هست که جدی می خواند از وب پول دربیارن و زمان و پولشون رو الکی دور نریزند عالی هست .

 2. حسین داعی گفت:

  مطالب قبلیم اصلاح می شود منظور فقط پول دراورند از وب نیست چون مفاهیم لین و خلق مدل کسب و کار هم برای کسب و کار حقیقی و و هم مجازی می باشد.
  به قول یکی از پادکست های خوشفکری این ورود و خروج پول (پول درآوردن)به کسب و کار است که ادامه حیات اون کسب و کار(مجازی و حقیقی) را تعیین می کند.

 3. فرید شریعتی گفت:

  بنده با یکی از دوستانم 3 اسفندماه اطلاعیه برگزاری این کارگاه را دیدیم و چون داخل اطلاعیه مهلتی به عنوان پایان ثبت نام نوشته نشده بود روز بعد یعنی 4 اسفندماه با خوشحالی هزینه ثبت نام را واریز و ثبت نام کردیم. در پایان ثبت نام پیامی نمایش داده شد که نوشته بود اطلاع رسانی های بعدی از طریق سایت انجام خواهد شد. ما روز 5 و 6 و 7 اسفند هرچقدر به سایت مراجعه کردیم و دانشگاه رو برای دیدن اطلاعیه ای یا خبری گشتیم هیچ اثری از برگزاری این کارگاه نبود جالب اینکه از چندنفر از پرسنل دانشگاه هم پرسیدیم اما کسی اطلاعی نداشت! اون سه روز هم بالای 20 بار با تلفن مرکز رشد تماس گرفتیم اما جواب نمیدادن! رفتیم جلوی مرکز رشد هم اما هیچ اطلاعیه ای ندیدیم و خلوت به نظر می اومد گفتیم حتما لغو شده و برگزار نمیشه.
  یک ماه بعد خبر برگزاری اون رو در سایت دانشگاه دیدیم!
  اما نکته ای که می خوام بگم جالبتر از همه ایناست : دیروز با ما تماس گرفتن گفتن بیاین مرکز رشد کارتون داریم. منم رفتم اونجا میگن مدرک دوره شما صادر شده اما شما پول ثبت نام ندادین باید 20 هزار تومان پرداخت کنید! خلاصه داشتن برای مدرک دوره ای که شرکت نکرده بودیم ازم پول می گرفتن و منم هرچی میگفتم واریز کردم قبول نمی کردن. من پول همراهم نبود کارت بانکی رو دادم کشیدن به دستگاه اما دستگاه خراب بود پول برداشت نکرد. بعد از اون گفتن مشکلی نیست مدرک رو میدن بعدا پرداخت میکنم. گشتن دنبال مدرک اما مدرکی نبود و دست آخر گفتن شما شرکت نکردین براتون مدرک صادر نشده! دیگه اونجا داشتم از شدت عصبانیت منفجر میشدم که چرا با این همه کار و مشکلات منو این همه راه کشوندن اینجا.
  من برای جناب مهندس عباسی احترام زیادی قائلم و اصلا به شوق ایشون در این کارگاه شرکت کردم اما نحوه عملکرد این ادارات و سازمان ها کاملا آدم رو نا امید میکنه و اگر یه وقت هم کاری انجام بدن همش نمایش تبلیغاتیه.

  • سهیل عباسی گفت:

   دوست عزیز،
   با تشکر از ابراز نظرتان،
   این موارد بر عهده دانشگاه برگزار کننده است و به دلیل اینکه برای بار اول برگزار می شود احتمال دارد کارکنانش آگاهی کافی را نداشته اند و این بی نظمی ها پیش آمده. لطفا از طریق مرکز رشد دانشگاه پیگیری نمایید،

   موفق باشید

   • فرید شریعتی گفت:

    آقای عباسی عزیز ممنون از پاسختون. منظور بنده هم دانشگاه بود که اشتباهات و کم لطفی پرسنلش باعث شد ما هم نتونیم شرکت کنیم و در جوار شما تجربه ای کسب کنیم. انشاا… دوره بعد.

    موفق و موید باشید

 4. فروشگاه دوربین مداربسته گفت:

  از مطالب خوبتون سپاس گذارم موفق باشید

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*