روابط عمومی به سبک SpaceX

۲۷ شهریور ۱۳۹۶  ·   زمان مطالعه 2 دقیقه


شرکت های بزرگ معمولا اشتباهات و خطاهایی که در کسب و کارشان مرتکب می شوند را لاپوشانی می کنند و همه تلاششان را می کنند که با ابزارهای مانند روابط عمومی و تبلیغات، ذهن مشتریان یا مخاطبانشان را از آن اشتباهات منحرف کنند. البته اگر بنیانگذار و مدیر آن شرکت ایلان ماسک باشد داستان به کلی متفاوت خواهد شد.

SpaceX که در سال ۲۰۰۲ راه اندازی شد و در سال ۲۰۰۶ آقای ماسک ۱۰۰ میلیون دلار از پول خود را در آن سرمایه گذاری کرد، اولین شرکت فضانوری کاملا خصوصی است که اهداف بلندپروازانه ای را مانند بردن انسان به مریخ دنبال می کند. در سال ۲۰۱۵ شرکت گوگل در ازای تصاحب ۸.۳٪ از سهام SpaceX یک میلیارد دلار روی آن سرمایه گذاری کرد و امسال (۲۰۱۷) ارزش این شرکت که حدود ۶۰۰۰ کارمند دارد به ۲۱ میلیارد دلار رسیده است.

یکی از اولین کارهایی که ایلان ماسک در نظر داشت انجام دهد، کاهش هزینه های سفرهای فضایی به کمک استفاده از چندبارمصرف کردن موشک های ماهواره بر بود که پس از ۱۰ سال تلاش به آن دست یافت.

البته این تلاش، چندان کم خرج هم نبوده و SpaceX به شکل طنزگونه ای ویدیویی با عنوان How Not to Land an Orbital Rocket Booster (چطوری یه موشک ماهواره‌بر را فرود نیاورید!) با موسیقی تیتراژ سریال طنز قدیمی مانتی پایتان (Monty Python) منتشر کرده است که در آن تصاویری از شکست هایی که در راه رسیدن به آن هدف دچار شده را نشان می دهد.

هر کدام از این پرتاب ها چیزی حدود ۶۰ میلیون دلار هزینه برده است و ممکن است اینطور به نظر بیاید که ساختن ویدیوی طنز از آن، چیزی جز دیوانگی نیست اما واقعیت این است که از بین ۴۱ باری که این شرکت تا حالا موشک های فالکن ۹ را به فضا پرتاب کرده است ۳۹ بار ماموریت اصلی مورد نظر با موفقیت انجام شده ولی تعدادی از آن ها نتوانسته اند درست و سالم بر روی محل تعیین شده فرود بیایند تا بتوان از آن ها استفاده مجدد کرد. البته بعد از تغییرات و اصلاحات بسیار ۱۲ بار این موشک درست و سالم فرود آمده است.

از جنبه روابط عمومی و بازاریابی، این نحوه ی برخورد با اشتباهات و خطاها به صورت طنز و ابزاری برای تبلیغات و معرفی برند به مردم، آن هم در چنین ماموریت های مهمی اگرچه بی نظیر نیست اما بسیار کم نظیر است.

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*