اسپانسر یا سرمایه گذار، کدام برای شما بهتر است؟

۱۹ آذر ۱۳۹۵  ·   زمان مطالعه 4 دقیقه


در تماس هایی که از طرف افرادی که دارای ایده ها یا محصولات نوآورانه می باشند با من گرفته می شود اغلب این سوال پیش می آید که: «من به دنبال یه اسپانسر خوب می گردم. چطوری پیدا کنم؟» یا گاهی همراه با چاشنی نا امیدی می گویند: «چرا کسی اسپانسر ما نمی شود!»

واقعیت امر این است که اغلب این افراد معنای اسپانسر را چندان به درستی نمی دانند و تصوری از اینکه چه فایده ای برایشان دارد ندارند. آنان منظور دیگری از کلمه اسپانسر دارند اما کلمه ای برای آن نیافته اند.

پیش از آنکه به آن کلمه مورد نظر بپردازیم اجاره دهید تا به بررسی معنی اسپانسر بپردازیم.

اسپانسر به فرد یا سازمانی گفته می شود که تمام یا بخشی از هزینه ها را برای برگزاری یک رویداد ورزشی، فرهنگی، هنری و … در ازای تبلیغات برعهده می گیرد.

به این ترتیب اسپانسرشیپ، ارتباطی است ما بین یک سازمان یا شرکت با یک برنامه یا رویداد که در ازای دسترسی به پتانسیل های (غالبا تبلیغات) قابل بهره‌برداری از آن برنامه، مبلغ نقدی معینی می‌پردازد. برای مثال شرکت ساعت سازی Rolex طی قراردادهای بلند مدت با کمیته های برگزاری مسابقات تنیس، و همچنین بازیکنانی مانند راجر فدرر،حقوق انحصاری تبلیغات در بازی‌های ومیبلدون و غیره را در اختیار می گیرد.

با توجه به تعاریف بالا، می توان نتیجه گرفت که اگر کسی که ایده ای که در سر داشته را تا حدودی اجرا کرده و حالا برای پیشرفت بیشتر نیاز به منابع مالی دارد، این فرد نباید به دنبال اسپانسر باشد. چرا که اولا، سازمان ها یا شرکت ها چیزی را اسپانسر می کنند که بدانند برایشان بازدهی تبلیغاتی بالا و با ارزشی دارد و تعداد زیادی از افراد درگیر آن خواهند شد. اما فرد یا گروهی که هنوز ابتدای کار است و نه کاریر زیادی دارد و نه مشتری چندانی، نمی تواند انتظارات اسپانسرکننده را برآورده کند. دوما، اسپانسر کننده تنها در موففیت های شما شریک می شود و طوری با شما قرارداد می بندد که اگر کار شما شکست بخورد یا بازدهی لازم را نداشته باشد، ضرر و زیانی را متحمل نشود و اگر به اعتبارش ضربه وارد شد، بتواند از شما خسارت بگیرد.

خوب اگر اسپانسر برای کمک به شکل گیری و حرکت یک استارتاپ به جلو مناسب نیست، سراغ چه چیزی باید رفت؟

در موضوع تامین سرمایه ی کسب و کارهای نوپا روش ها و راه های مختلفی وجود دارد از خرج کردن پس اندازهای شخصی و قرض گرفتن از فامیل و دوستان و آشنایان تا شریک شدن با سرمایه گذاران و دریافت وام از بانک.

در این میان آنچه که موثرتر به نظر می آید جذب سرمایه از افراد یا موسسات سرمایه گذاری است که با مفاهیم مورد نظر آشنایی دارند و می دانند که نباید انتظار داشته باشند که سرمایه ای که به یک استارتاپ داده اند به زودی به نتیجه خواهد رسید و چندبرابر آن را برداشت خواهند کرد. در واقع ریسک و خطر این سرمایه گذاری را باید بتوانند بپذیرند. به همین دلیل به آنان اغلب سرمایه گذاران خطرپذیر و اهل ریسک می گویند.

مرتبط: چگونه اعتماد سرمایه‌گذاران را در کمترین زمان برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ خود جلب کنید؟ + اجرای صوتی

خوبی جذب سرمایه گذار این است که او با شما شریک می شود و این یعنی هم در موفقیت شریک است و هم در شکست. هم در سود و هم در ضرر. یعنی به جای اینکه مانند بانک به شما پولی قرض دهد و برایش مهم نباشد که چه بلای سر آن پول می آید و در نهایت پولش را به اضافه ی سود بخواهد، در ازای سهمی از کل پروژه ( نه تنها سود) سرمایه ای به پزوژه ای که دارید پیش می برید تزریق می کند تا آن کار پیشرفت کند و به موفقیت برسد و ارزشش بالاتر رود. در صورتیکه ارزش آن در طول زمان اضافه شد، ارزش سهام تمام شرکای آن شرکتی که بر اساس آن پروژه تشکیل می شود هم افزایش خواهد یافت. اگر هم کار شکست بخورد و ارزشش کم شود و ضرر بدهد تمامی شرکا به نسبت سهامشان باید ضرر را تحمل کنند.

مرتبط: یک کارآفرین در آمریکا چگونه سرمایه گذار فرشته Angel پیدا می کند؟

اضافه بر این، اگر سرمایه گذار مورد نظر خودش صاحب نظر باشد و ارزشش بیشتر از پولی که می آورد باشد این به شدت می تواند در موفقیت کسب و کار اثر داشته باشد. در زبان انگلیسی به این نوع پول می گویند: Smart Money یعنی هم پول و هم راهنمایی و کمک و ارتباطات با خود دارد.

نوبت شماست:

شما چه فکر می کنید؟ آیا تا به حال تجربه جذب سرمایه داشته اید؟ اسپانسر چطور؟

13 پاسخ به “اسپانسر یا سرمایه گذار، کدام برای شما بهتر است؟”

 1. برانیکو گفت:

  اسپانسر به شخص حقیقی یا حقوقی اطلاق میشود که به جهت کمک و حمایت مالی از فعالیت های کاری دیگران به انها کمک مالی نموده و به نوعی با با دیگران همکاری عملی داشته باشند تا هم منافع اسپانسر و هم منافع شخص یا شرکت فعال تا حد زیادی تامین گردد.

 2. روتوس گفت:

  در واقع اسپانسر شیپ راه ارتباطی است و بسیار هم کاربردی است

 3. صالح گفت:

  سلام و احترام
  خیلی وقت هست از مطالب مفید و آموزنده شما خبری نیست !!
  ما چشم انتظارتون هستیم همچنان

 4. امید گفت:

  سوال اصلی هنوز بی پاسخ مانده. این که اسپانسر یا سرمایه گذار یا هر اسم دیگری را چطور پیدا کنم؟
  (نه در امریکا، بلکه در ایران.)

 5. شهروز شیروانی گفت:

  سلام،دنبال یک سرمایه گذار میگردم که ماهیانه فقط۵۰۰تا۶۰۰هزار تومان کمک کند و با توجه به اینکه به علت فقدان مالی پیشرفت چشم گیری ندارم اگر کسی هست لطفا کمکم کنید، با توکل به خدا به یک سال نمیکشد که به نتیجه های خوبی میرسیم

 6. شاه ابادی گفت:

  سوله ای برای کارگاه دارم دربیستون کرمانشاه.دنبال شخصی هستم که ایده خوبی داشته باشه وشراکت کارکنیم

 7. سیدمحمد گفت:

  سلام.دنبال کسی میگردم حدود۲۰تومان یا۳۰تومان داشته باشه من باپولش کاری ندارم خودش مغازه ای رهن کنه منم ضازعات خریدوفروش کنم خودش هم اگربیکارهست فقط امورمالی رابه عهده بگیره من کارمیکنم هرروزازصبح تاشب قول میدم یک سال که شدبارخودمون میبندیم

 8. ایمان غریبی گفت:

  سلام من ایمان غریبی هستم از مشهد ۱۴سال سابقه آشپزی دارم ومیخاهم یک آشپز خانه برای خودم بزنم ولی اسپانسر ندارم همچنین بودجه اش راهم ندارم لطفا اگر کسی هست بیاد اسپانسر من بشه ممنون از شما ۰۹۰۳۲۵۲۲۷۵۳

 9. خانه هوشمند الفا رشت گفت:

  چجوری با کمترین هزینه اسپانسر بشیم؟

 10. محمدرضا گفت:

  سلام..کارمند بانک هستم . یه دامداری بزرگ درست کردم باتمام امکانات ولی بوجه برای خریددام ندارم دستم خالی شد دنبال یک انسان باشرف برای شراکت میگردم درپناه حق

 11. کارگد گفت:

  تماس بگیر واسه دامداری

 12. mahdiafrasi گفت:

  یا سلام من به دنبال اسپانسر یا سرمایه گذار مالی میگردم که در مورد پروژه های عظیم نظامی سرمایه گذاری کند اکنون بنده 50/50 کار میکنم که با حمایت اسپانسر مالی میتوانیم صفر تا صد پروژه رو خودمون انجام بدیم

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*