سهیل عباسی

9 دسامبر 2016

خواندن در 4 دقیقه

خوشفکری » همه مطالب


اسپانسر یا سرمایه گذار، کدام برای شما بهتر است؟


در تماس هایی که از طرف افرادی که دارای ایده ها یا محصولات نوآورانه می باشند با من گرفته می شود اغلب این سوال پیش می آید که: «من به دنبال یه اسپانسر خوب می گردم. چطوری پیدا کنم؟» یا گاهی همراه با چاشنی نا امیدی می گویند: «چرا کسی اسپانسر ما نمی شود!»

واقعیت امر این است که اغلب این افراد معنای اسپانسر را چندان به درستی نمی دانند و تصوری از اینکه چه فایده ای برایشان دارد ندارند. آنان منظور دیگری از کلمه اسپانسر دارند اما کلمه ای برای آن نیافته اند.

پیش از آنکه به آن کلمه مورد نظر بپردازیم اجاره دهید تا به بررسی معنی اسپانسر بپردازیم.

اسپانسر به فرد یا سازمانی گفته می شود که تمام یا بخشی از هزینه ها را برای برگزاری یک رویداد ورزشی، فرهنگی، هنری و … در ازای تبلیغات برعهده می گیرد.

به این ترتیب اسپانسرشیپ، ارتباطی است ما بین یک سازمان یا شرکت با یک برنامه یا رویداد که در ازای دسترسی به پتانسیل های (غالبا تبلیغایت) قابل بهره‌برداری از آن برنامه، مبلغ نقدی معینی می‌پردازد. برای مثال شرکت ساعت سازی Rolex طی قراردادهای بلند مدت با کمیته های برگزاری مسابقات تنیس، و همچنین بازیکنانی مانند راجر فدرر،حقوق انحصاری تبلیغات در بازی‌های ومیبلدون و غیره را در اختیار می گیرد.

با توجه به تعاریف بالا، می توان نتیجه گرفت که اگر کسی که ایده ای که در سر داشته را تا حدودی اجرا کرده و حالا برای پیشرفت بیشتر نیاز به منابع مالی دارد، این فرد نباید به دنبال اسپانسر باشد. چرا که اولا، سازمان ها یا شرکت ها چیزی را اسپانسر می کنند که بدانند برایشان بازدهی تبلیغاتی بالا و با ارزشی دارد و تعداد زیادی از افراد درگیر آن خواهند شد. اما فرد یا گروهی که هنوز ابتدای کار است و نه کاریر زیادی دارد و نه مشتری چندانی، نمی تواند انتظارات اسپانسرکننده را برآورده کند. دوما، اسپانسر کننده تنها در موففیت های شما شریک می شود و طوری با شما قرارداد می بندد که اگر کار شما شکست بخورد یا بازدهی لازم را نداشته باشد، ضرر و زیانی را متحمل نشود و اگر به اعتبارش ضربه وارد شد، بتواند از شما خسارت بگیرد.

خوب اگر اسپانسر برای کمک به شکل گیری و حرکت یک استارتاپ به جلو مناسب نیست، سراغ چه چیزی باید رفت؟

در موضوع تامین سرمایه ی کسب و کارهای نوپا روش ها و راه های مختلفی وجود دارد از خرج کردن پس اندازهای شخصی و قرض گرفتن از فامیل و دوستان و آشنایان تا شریک شدن با سرمایه گذاران و دریافت وام از بانک.

در این میان آنچه که موثرتر به نظر می آید جذب سرمایه از افراد یا موسسات سرمایه گذاری است که با مفاهیم مورد نظر آشنایی دارند و می دانند که نباید انتظار داشته باشند که سرمایه ای که به یک استارتاپ داده اند به زودی به نتیجه خواهد رسید و چندبرابر آن را برداشت خواهند کرد. در واقع ریسک و خطر این سرمایه گذاری را باید بتوانند بپذیرند. به همین دلیل به آنان اغلب سرمایه گذاران خطرپذیر و اهل ریسک می گویند.

مرتبط: چگونه اعتماد سرمایه‌گذاران را در کمترین زمان برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ خود جلب کنید؟ + اجرای صوتی

خوبی جذب سرمایه گذار این است که او با شما شریک می شود و این یعنی هم در موفقیت شریک است و هم در شکست. هم در سود و هم در ضرر. یعنی به جای اینکه مانند بانک به شما پولی قرض دهد و برایش مهم نباشد که چه بلای سر آن پول می آید و در نهایت پولش را به اضافه ی سود بخواهد، در ازای سهمی از کل پروژه ( نه تنها سود) سرمایه ای به پزوژه ای که دارید پیش می برید تزریق می کند تا آن کار پیشرفت کند و به موفقیت برسد و ارزشش بالاتر رود. در صورتیکه ارزش آن در طول زمان اضافه شد، ارزش سهام تمام شرکای آن شرکتی که بر اساس آن پروژه تشکیل می شود هم افزایش خواهد یافت. اگر هم کار شکست بخورد و ارزشش کم شود و ضرر بدهد تمامی شرکا به نسبت سهامشان باید ضرر را تحمل کنند.

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه محصولات و خدمات کاربردی طراحی کنید، و بر اساس آن ها برندهای با ارزش و غیرقابل رقابت بسازید؟

در این دوره آموزشی شرکت کنید و از رقبایتان جلو بزنید

همین حالا شروع کنید

مرتبط: یک کارآفرین در آمریکا چگونه سرمایه گذار فرشته Angel پیدا می کند؟

اضافه بر این، اگر سرمایه گذار مورد نظر خودش صاحب نظر باشد و ارزشش بیشتر از پولی که می آورد باشد این به شدت می تواند در موفقیت کسب و کار اثر داشته باشد. در زبان انگلیسی به این نوع پول می گویند: Smart Money یعنی هم پول و هم راهنمایی و کمک و ارتباطات با خود دارد.

نوبت شماست:

شما چه فکر می کنید؟ آیا تا به حال تجربه جذب سرمایه داشته اید؟ اسپانسر چطور؟

10 پاسخ به “اسپانسر یا سرمایه گذار، کدام برای شما بهتر است؟”

 1. Avatar برانیکو گفت:

  اسپانسر به شخص حقیقی یا حقوقی اطلاق میشود که به جهت کمک و حمایت مالی از فعالیت های کاری دیگران به انها کمک مالی نموده و به نوعی با با دیگران همکاری عملی داشته باشند تا هم منافع اسپانسر و هم منافع شخص یا شرکت فعال تا حد زیادی تامین گردد.

 2. Avatar روتوس گفت:

  در واقع اسپانسر شیپ راه ارتباطی است و بسیار هم کاربردی است

 3. Avatar صالح گفت:

  سلام و احترام
  خیلی وقت هست از مطالب مفید و آموزنده شما خبری نیست !!
  ما چشم انتظارتون هستیم همچنان

 4. Avatar امید گفت:

  سوال اصلی هنوز بی پاسخ مانده. این که اسپانسر یا سرمایه گذار یا هر اسم دیگری را چطور پیدا کنم؟
  (نه در امریکا، بلکه در ایران.)

 5. Avatar شهروز شیروانی گفت:

  سلام،دنبال یک سرمایه گذار میگردم که ماهیانه فقط۵۰۰تا۶۰۰هزار تومان کمک کند و با توجه به اینکه به علت فقدان مالی پیشرفت چشم گیری ندارم اگر کسی هست لطفا کمکم کنید، با توکل به خدا به یک سال نمیکشد که به نتیجه های خوبی میرسیم

 6. Avatar شاه ابادی گفت:

  سوله ای برای کارگاه دارم دربیستون کرمانشاه.دنبال شخصی هستم که ایده خوبی داشته باشه وشراکت کارکنیم

 7. Avatar سیدمحمد گفت:

  سلام.دنبال کسی میگردم حدود۲۰تومان یا۳۰تومان داشته باشه من باپولش کاری ندارم خودش مغازه ای رهن کنه منم ضازعات خریدوفروش کنم خودش هم اگربیکارهست فقط امورمالی رابه عهده بگیره من کارمیکنم هرروزازصبح تاشب قول میدم یک سال که شدبارخودمون میبندیم

 8. Avatar علی سرخی گفت:

  با سلام عرض ادب و تحیات بر محمد مصطفی و خاندان پاک مطهر ایشان
  ب صمع و نظر شما می رسانم بنده حقیر آقای علی سرخی فرد ساکن استان خوزستان شهرستان شوش دانیال ( ع ) می باشم ک موفق ب طراحی بشکه ای برای تصفیه خانه های آب منازل شده ام ک تا کنون این طرح در هیچ کجای دنیا اجرا نشده است !

  دستگاه ب شرح ذیل می باشد !

  ۱ بدون استفاده از فشار باد و جلوگیری از فشار آمدن دینام در زمانی که بشکه درحال ذخیره آب می باشد .

  ۲ ظرفیت تمام بشکه ؛

  دیگر نیاز نیست که نصف بشکه باد باشد ؛ و نصف دیگر آن آب قرار گیرد !

  *مثلا اگر بشکه ۱۹ لیتری داشته باشیم و ۱۲ لیتر آن آب باشد و بقیه باد !!*

  *با این ترفند می توان تمام بشکه را آب پر کرد یعنی همان ۱۹ لیتر*

  ۳ – حذف تیوپ درون مخزن که باعث بیماری می شود .

  و هر چند وقت یکبار بشکه خراب می شود و درون آن سوراخی ایجاد می شود ،
  و نیاز ب تعویض کل بشکه میشود
  ک هزینه آن در بازار بالاست .

  ۴ – اما در این ایده و شیوه اجرایی نیاز ب تیوپ و یا باد ندارد و جلوگیری از فشار آمدن دینام ، در زمانی که در بشکه آب ذخیره می کند .

  ۵ – فشار آب قابل شرب از شیر تصفیه چندین برابر افزایش می یابد

  ۶ -استهلاک کمتر

  ۷ – در این بشکه طراحی شده دیگر نیاز به باد ندارد .

  ۸ – و نیاز به تیوپ و دردسرهای قدیمی ندارد ، که در ساخت آن مشکل و دردسرهای فراوانی اعم از ساخت و زمان جوشکاری برش ورق و… همچنین بیماری هایی که در بشکه وجود دارند ؛ که می توانند سرطان زا باشند . چرا که تیوپ درونی باعث ترشح شیمیایی میکند و در هنگامی که آب بمدت چندروز درآن قرار می گیرد تاثیر گذار است .

  ۹- از قیمت ساخت دستگاه کاسته می شود .
  چرا که بشکه معمولی و شیشه ای مانند و شفاف و…. چند ابزار کوچک و خیییئلی کم قیمت می توان بشکه را ساخت و ب فروش گذاشت .

  اما در بشکه های قدیمی نیازی به
  ۱ – ورق بشکه
  ۲ – جوشکاری ورق
  ۳ – چسب تیوپ
  ۴ – تیوپ
  ۵ – پلاستیک بدنه
  ۶ – پرس کاری پلاستیک
  ۷ –

  اما در طرح جدید و مزیت های آن :

  ۱ – پر کردن تمام مخزن

  ۲ – بدون نیاز به باد

  ۳- بدون نیاز به تیوپ

  ۴ – فقط مخزن معمولی و توخالی

  ۵ – نیاز به ابزار خیلی کم قیمت و ساده و…

  ۶ – حذف بیماری درون مخزن

  ۷ – فشار آب چندین برابر می شود .

  ۸ – بدون نیاز ب هیچ تغییری در ساختار و نحوه ساخت و کارکرد دستگاه وجود ندارد .

  در طراحی بشکه جدید شما می توانید بشکه آب را مشاهده کنید ؛ که چه اندازه آب دارد ،
  و یا آب کثیف باشد و بشکه کاملا شفاف است . اما در بشکه های قدیمی شما متوجه تغییر مزه آب می شوید . و در این مدت شما با سوراخ شدن ریز در تیوپ مخزن بی اطلاع هستین . چرا که وقتی تیوپ مخزن پاره می شود آب در مخزن سمت باد سرایت می کند و بعد از چند روز تبدیل به آب سیاه رنگ و لجنی می شود و در آب مزه ایجاد می کند . که این بزرگترین خطر و بیماری بشمار می رود .

  چرا ک فقط در ساختار بشکه که سرطان زا می باشد تغییری جزئی و علمی و عملی ایجاد می شود ک می تواند جلوی بیماری هارا بگیرد .

  در این طرح شما می توانید خط تولید بشکه با این ساختار و ترفند به قیمت خیلی کمک به بازار ارائه دهید چرا ک مشکل مردم اکثرا از نظر بشکه مهم است .

  و دیگر نیاز نیست دستگاه آب کمی پر کند و دوباره روشن شود !
  با این طرح یکبار دستگاه را روشن کرده و تا زمانی که تمام همان ۱۹ لیتر آب بشکه خالی شود دوباره خودکار شروع به کار کردن می کند .
  خانوارهایی ک تعداد آن زیاد می باشند با این مشکل روبرو هستن و فقط چند لیتر اول استفاده می کنند و منتظر می شوند تا دوباره دستگاه شروع به کار کند و بشکه را پر از آب کنند

  مزیت های این ایده برای روشن و خاموش شدن های تکراری خوب است و می تواند یکسره بشکه ۱۹ لیتری آب را پر کند و هروقت تمام شد دوبار روشن شود .
  طرح بشکه قابلیت این را دارد که تا ۱۹ لیتر برسد و خاموش شود و بالعکس اگر مقداری از آن کم شود هم روشن می شود .

  اما در طرح های قدیمی بشکه تا ۲ لیتر آب پر می شود و دوباره شروع ب کار کردن می کند .

  نکته مهم!!!

  برای ادعای این طرح می توانم بشکه دستگاه تصفیه ی خانه خودم را جلوی دوربین رسانه ها با سنگ جت بشکافم و لجن آن را به عموم مردم آشکار کنم و همین می تواند سبب فروش طرح بشکه جدید شود

  و من ا… توفیق 🙏🙏🙏

 9. Avatar ایمان غریبی گفت:

  سلام من ایمان غریبی هستم از مشهد ۱۴سال سابقه آشپزی دارم ومیخاهم یک آشپز خانه برای خودم بزنم ولی اسپانسر ندارم همچنین بودجه اش راهم ندارم لطفا اگر کسی هست بیاد اسپانسر من بشه ممنون از شما ۰۹۰۳۲۵۲۲۷۵۳

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*