۲۱ خرداد ۱۳۹۴  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

چارچوب کلی راه اندازی شتابدهنده استارتاپ‌ منطبق با فرصت‌های نوین بازار ایران


اکنون در دنیا، موج دوم شتابدهنده های سازمانی/ شرکتی با هدف ایفای نقش مهمی در رشد، تکمیل و گسترش اکوسیستم محصولی و خدماتی کسب و کار آن سازمان/شرکت، به راه افتاده است. مشارکت بخش خصوصی یکی از اصول پایه ای در توسعه اقتصاد دانش بنیان و کمک به شکل گیری زیست بوم ارزش آفرینی و کارآفرینی، و تولید ثروت ملی است. کارکرد اصلی مفهوم شتابدهی کسب و کارهای نوپا، کمک به نوپاها (استارتاپ ها) است و البته اگر درست اجرا شود، می تواند نقشی فراتر از یک مرکز رشد که در ازای سهام سرمایه و میز و کامپیوتر می دهد، ایفا کند.

اضافه بر آن، می تواند به عنوان راه حلی برای برون رفت شرکت ها و سازمان های بزرگ از سکون و سختی سازمانی شود، خون تازه ای در رگ هایشان جاری کند و برای بار دیگر آن ها را به سمت نوآوری هدایت کند.

اگرچه در حال حاضر به کمتر از انگشتان یک دست شتابدهنده به معنای مشخص آن (نزدیک به آنچه در مدل جهانی تعریف شده است) در این فعالیت می کنند اما این عدد به نسبت کشورهای دیگر، و ظرفیت های اقتصادی، انسانی و فرهنگی کشورمان بسیار ناچیز است.

بیش از ۲ سال است که در خوشفکری بر روی این مفهوم، نیازسنجی، طراحی و روش های اجرای بهینه آن مطابق با واقعیت های کشور، در حال، پژوهش، رایزنی، همکاری و برنامه ریزی هستیم و مقدمات اجرای آن نیز خوشبختانه فراهم شده است.

دست به دست هم دهیم:

امسال، آنطور که به نظر می رسد، کشور آبستن اتفاقات خوب اقتصادی است. از طرف دیگر باید بر روندهای جهانی و موج های نوآوری استارتاپی چشم گشود و به سیاست های کلان دولت هم در این زمینه توجه داشت. برای مثال حوزه های سلامت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، و حمل و نقل سریع، سه مسیری هستند که در دولت برای توسعه کشور مدنظر قرار گرفته شده است. به علاوه، باید حضور شرکت های خارجی در ایران و به اصطلاح دوران پساتحریم را با جدیت مورد توجه قرار داد.

در واقع در برخورد با این موضوع باید رشک و انحصارگرایی را کنار بگذاریم و با تفکر همه گرایی در جهت افرایش کمیت و کیفیت شتابدهنده های استارتاپی در همه شهرهای کشور – منطبق با فضای اقتصادی و فرهنگی آن شهر – دست به کار شویم.

برای دست بکار شدن، بیشتر بخوانید:

در طول ۲ سال پژوهش و بررسی و مطالعه، و تعامل با چندین و چند شتابدهنده خارجی در کشورهای مختلف، مستندات بسیاری تهیه گردید که خلاصه ای از مهترین آن ها در یک فایل پاورپوینت (هشدار: طولانی!) گردآوری کرده ام که جهت استفاده دیگر علاقمندان در اینجا منتشر می نمایم.

امیدوارم این مستندات بتواند به شما کمک کند تا فرصت های موجود در بازارهای داخلی و خارجی، و حمایت از استارتاپ ها را بهتر بشناسید و در مسیر درست راه اندازی شتابدهنده های تخصصی حوزه خود گام بردارید.

 

نوبت شماست:

دوستان، نظر شما چیست؟ لطفا دیدگاه هایتان را با استفاده از فرم زیر با من و دیگر خوانندگان خوشفکری در میان بگذارید.

8 پاسخ به “چارچوب کلی راه اندازی شتابدهنده استارتاپ‌ منطبق با فرصت‌های نوین بازار ایران”

 1. mohammad گفت:

  خیلی عالی بود.جناب عباسی عزیز در صورت امکان به من ایمیل بزنید که وارد تعامل بشیم.

 2. علی محمدی گفت:

  برای راه‌اندازی استارتاپ همکاری با اعضای یک گروه بزرگترین کمک میتونه باشه. چیزی که من به شخصه تجربه کردم.

 3. فایبرکانکس گفت:

  همکاری و دست به دست هم دادن که متاسفانه زیاد در ایران رعایت نمیش یکی از اصول مهم در مدیریت و پیشبرد کسب و کار است.

 4. sani گفت:

  با سلام
  سوالی داشتم در مورد ابزارهای تهیه و طراحی یک مدل شتاب دهنده، میشه راهنمایی کنید…

 5. تحقیقات بازاریابی گفت:

  ممنون جناب عباسی حسابی زحمت کشیدید تشکر میکنم از شما و تیم خوشفکری

 6. هادی گفت:

  با سلام، خیلی زحمت کشیدید و با گشاده دستی نتیجه زحمات و مطالعات خود را در اختیار جامعه دانش پژوه و کار آفرین قرار دادید. اگر جامعه ما و بزرگان علمی این کشور همین مسئولیت شما را داشتند اکنون ما در در جایگاه بهتری از نظر علمی، اقتصادی و فرهنگی قرار داشتیم. موفق و موید باشید.

 7. کیوان گفت:

  لذت بردیم

 8. حسن زایری گفت:

  با سلام اگر امکان داره فایل چارچوب راه اندازی یک شتابدهنده رو برام ایمیل بفرمایید مطلب خوبی بود میخوام در مورد چارچوب این کار اطلاعات بیشتری بدست بیارم
  با تشکر

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*