۲ فروردین ۱۴۰۰  ·   زمان مطالعه 3 دقیقه

چرا نباید خودت را CEO استارتاپت صدا بزنی؟!


مارک زاکربرگ وقتی فیسبوک را راه اندازی کرد و آن را به شرکت تبدیل کرد و سرمایه جذب کرد، یک کارت ویزیت ساخت که روی آن بالای اسمش نوشته بود: I am CEO, Bitch او با این کار با لحنی عوامانه و ساختار شکنانه، مدیرعامل بودنش (یک جوان بیست و چندساله) را به رخ دیگران می کشید!

اما استفاده از عناوین قلمبه سلمبه گاهی با خودش اعتبار موقت ایجاد می کند اما تاکید بر آن در کسب و کارهای کوچک و استارتاپ های نوپا خوب نیست. وقتی خودتان را CEO (یا هر عنوان دیگری که با C شروع می شود) می نامید این ریسک را دارید که در دنیای کسب و کار، شما را بیشتر یک فرد خودشیفته و یا دارای مشکلات اعتماد به نفس تفسیر کنند. بنابراین بجای توجه بیش از اندازه و فخرفروشی برای داشتن این عنوان های اداری و روی کاغذ، بر روی انجام کارهایی که شما را به هدفتان خواهد رساند تمرکز کنید.

اگر بخواهیم کمی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم باید به انگیزه و چرایی یک فرد از راه اندازی کسب و کار توجه کنیم. دلایل مختلفی برای راه اندازی کسب و کار در فضای رسانه ای مطرح می شود مانند آزادی کار کردن، رسیدن به شهرت، جلب تایید اطرافیان،‌ رئیس خود بودن، رسیدن به استقلال مالی، کسب ثروت، اثرگذاری مثبت بر زندگی مردم، ایجاد راه حل برای مسائل خود و اطرافیان، و غیره. معمولا کسانی که چرایی بزرگتری از خود برای راه اندازی یک کسب و کار دارند به این عنوان ها توجه و علاقه چندانی ندارند و بر روی اثری که می خواهند بر روی جامعه بگذارند متمرکز شده اند.

این عنوان ها برای پر کردن فرم ها و نامه نگاری های اداری لازم هستند اما نمایانگر کار بزرگ و مهمی که شما دارید انجام می دهید نیستند. در نتیجه هر وقت خواستید خودتان را به کسی معرفی کنید بجای اینکه بگویید من کارآفرین هستم یا مدیرعامل فلان شرکت/استارتاپ،‌ بگویید: من هم موسس یک استارتاپ هستم که فلان مسئله را داریم حل می کنیم یا من و تیمم داریم تلاش می کنیم (محصولی می سازیم) تا زندگی مردم را به روش بهمان بهتر کنیم.

از تجربه شخصی ام در همکاری و تعامل با CEO های مختلف شرکت های بزرگ و یا استارتاپ ها، به این نتیجه رسیده ام که دارد از اهمیت عنوان مدیرعامل کاسته می شود. مخصوصا در استارتاپ ها وقتی مدام کسی خودش را مدیرعامل خطاب قرار می دهد، حس خوبی در مخاطبانش بوجود نمی آورد و او را به بی تجربگی، سادگی و عدم بلوغ فکری قضاوت می کنند.

بسیاری از موسسان استارتاپ ها و کسب و کارها که خودشان را CEO صدا می زنند، شایسته آن عنوان نیستند. صرفا اینکه کسی یک کسب و کار را شروع کرده باشد دلیل نمی شود که باید آن را راهبری کنید. برای مطالعه بیشتر دز این زمینه دو کتاب خیلی خوب را پیشنهاد می کنم: کتاب کلاسیک The First time manager و کتاب به نسبت جدیدتر Startup CEO, A Field Guide to Scaling Up Your Business

تعداد زیادی از استارتاپ ها را دیده ام که چنین عنوان هایی را برای خودشان انتخاب کرده اند اما جواب نداده است. مدیریت و راهبری یک شرکت، نیاز به مهارت ها و توانمندی هایی دارد که همیشه کسانی که ایده ای را داده اند و بر اساس آن کسب و کاری را راه اندازی کرده اند ندارند. باز هم بر اساس تجربه شخصی ام می گویم که دادن یک عنوان به یک فرد باعث نمی شود آن فرد در آن عنوان جدید جایگاه درست و عالی بدست آورد. همه ما باید تلاش کنیم، فارغ از اینکه که بوده ایم و از کجا آمده ایم، رشد کنیم و قدمان را به قواره عنوان ها و نقش هایمان برسانیم.

اینکه خودت را CEO صدا بزنی، ناگهان شما را به یک مدیر ارشد عملیاتی و اجرایی تبدیل نمی کند، بلکه رسیدن به اهداف، خلق فرصت های جدید، مدیریت تعارضات تیم، تسلیم نشدن در برابر مشکلات، یادگیری مداوم و درس گرفتن از اشتباهات، راه را برای رشد شما باز می کند.

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*