۱۹ تیر ۱۴۰۰  ·   زمان مطالعه 4 دقیقه

چطور یک هم بنیان گذار عالی برای استارتاپمان پیدا کنیم؟


وقتی که  ایده معرکه ­ای دارید، تیمی می ­خواهید که برای تحقق آن به واقعیت به شما کمک کند. اما شما هنوز پولی برای استخدام کسی ندارید. بهترین کار پیدا کردن هم بنیان گذاری است که علاقمند به کار منصفانه باشد. اما هم بنیان گذاران مناسب را هر روز در جلوی در ورودی در حال قدم زدن نمی بینید! پس، چطوری آن ها را باید پیدا کرد؟

در این مقاله از خوشفکری برای پیدا کردن بهترین هم بنیان گذاران استارتاپتان پیشنهاداتی مفید ارائه می کنیم.

قبل از اینکه بدنبال هم بنیان گذار بروید:

۱. بدانید که چه چیزی برای ارائه دارید!

درک می کنیم که شما ایده فوق العاده ای دارید. اما با ایده خالی به شما ارزن هم نمی فروشند! شروع استارتاپ با انبوهی از خطرات مواجه است. چه چیزی برای متقاعد کردن افرادی که با شما کار می­ کنند دارید که آینده کسب و کار جدید شما را واضح تر سازد؟!

آیا شما هم­ اکنون مشتریان یا دنبال ­کنندگان (فالوئر) اجتماعی بزرگی دارید که می ­توانند تبدیل به پشتوانه شما شوند؟ آیا شما قبلا استارتاپ ­های موفقی را ایجاد کرده ­اید؟ آیا شما حساب بانکی چند میلیاردی دارید یا واران بافت منتور شماست؟!

اگر هیچکدام از موارد بالا را ندارید، آیا می ­دانید که چگونه برنامه ­نویسی کنید؟ اگر نمی­ دانید، احتمالا باید یاد بگیرید. استخدام توسعه ­دهندگان، مخصوصا در مراحل اولیه کسب و کار نوپای شما گران است، زمانیکه شما دقیقا نمی ­دانید که محصول نهایی به چه شکلی است و احتمالا نیاز به آزمایش و بررسی بصورت مستمر خواهید داشت.

توانایی حداقل برای ساخت محصول پایای اولیه (MVP) شما را تبدیل به یک بنیانگذار جذاب می کند. از طرف دیگر، یافتن هم بنیان گذار فنی که برای شما برنامه ­نویسی خواهد کرد ۱۰ برابر سخت­تر از یافتن شریک تجاری یا بازاریابی است.

۲. چیزی برای نمایش دارید؟

بله، می­دانیم شما هنوز محصولی ندارید. اما شما حداقل صفحه فرود (Landing page) دارید؟ در مورد قالب­ ها، برنامه ­های تجاری، نمایش ­های تبلیغاتی و نمایش ­های ویدئویی چطور؟ بخودتان لطفی کنید، برخی از آ ن­ها را قبل از اینکه هم بنیان گذاری را جذب کنید، آماده کنید. این نشان می ­دهد که شما جدی و متعهد هستید  و شرح دیدگاه شما را خیلی آسان­تر می­ کند.

هم بنیان گذاران خارق ­العاده را کجا پیدا کنید؟

۱. شبکه موجود شما

افرادی که هم­ اکنون با آن­ ها کار می کنید احتمالا کمک ­موسسین مطلوبتری نسبت به غریبه ­ها هستند، چرا که شما سلیقه یکدیگر را می­ شناسید و حداقل به هم اعتماد متقابل دارید. به همین دلیل است که شما بسیاری از همکاران سابق را می­ بینید که باهم شرکت ­هایی را تاسیس می­ کنند. اگر شما ارتباط با برخی از رفقای سابق را از دست داده­ اید، شاید الان زمان این باشد که برای آن­ها ایمیلی بفرستید و سلامی بگویید.

در مورد ایده اتان با افرادی که می ­شناسید، صحبت کنید، و بپرسید که آیا آن ­ها فردی را که علاقمند به پیوستن به استارتاپتان باشد را  می­ شناسند. افراد بدون اینکه شما موضوعی را مطرح کنید  نمی ­دانند که چگونه کمک کنند.

دوستانی را در رویدادهای استارتاپی آشنا شده اید، این افراد بطور محتمل­ افراد دیگری را می­ شناسند که زمینه کارآفرینی دارند. اگر شما کارآفرین تازه کاری هستید، اگر منتورهای شناخته شده ای بیابید برای اتصال شما به جامعه استارتاپی کمک شایانی به شما می کنند.

۲. سایت ها و صفحات آگهی

سایت های کاریابی کمترین مکان برای پیدا کردن هم بنیانگذار است. اغلب افراد درحین تماشای اعلانات شغلی در جستجوی دستمزد واقعی هستند، همچنین درست است که اغلب استارتاپ ­ها مشاغل هم بنیاگذاری را در این جاها قرار نمی دهند. اگر این کار را انجام دهید متمایز خواهد بود.

درنتیجه آگهی شغلی بنویسید که بدنبال چه کمک ­موسسی می ­گردید، از جمله توضیحی در مورد شرکتتان، مسئولیت ­ها و صلاحیت ­های شغلی. و آن را در سایت های کاریابی و شغلی ای که به شما اجازه می دهند قرار دهید.

۳.دانشگاه ­ها

دانشگاه ها نیز محل مناسبی برای یافتن هم تیمی می باشند. می توانید با اساتید و کسانی که در دانشگاه هستند صحبت کنید و به آنها بگویید اگر کسی را می شناسند به شما معرفی کنند.

۴. فروم­های (انجمن­های) استارتاپی و رویدادها

سایت هایی مانند ایوند می توانند به شما کمک کنند. اگر در شهر بزرگی زندگی می­ کنید، احتمالا حداقل یک رویداد استارتاپی را هر هفته پیدا خواهید کرد. توسعه ­دهندگان استارتاپ و شتابدهنده ها نیز رویدادهای استارتاپی را میزبانی می­ کنند. بعلاوه، پیج های آنلاین بسیاری در لینکداین و سایر شبکه های اجتماعی مرتبط با کارآفرینی وجود دارند. ماورای رفتن به این رویدادها و فروم­ها این است که شما به آسانی افراد بسیاری را ملاقات می­ کنید که علاقمند به راه­ اندازی کسب و کار هستند.

بعد از اینکه هم بنیانگذار را جستجو کردید

شما روی کاغذ هم بنیان گذار کاملی را پیدا می ­کنید و استارتاپتان را با هم شکل می دهید. اما چطور مطمئن خواهید بود که با هم تیم خوبی هستید اگر نباشید چه می شود؟ پاسخ به این سوالات بررسی های جامعی می خواهد اما برای شروع هر فردی را به آرامی و طی یک دوره آزمایشی وارد مشارکت کنید. داشتن هم بنیان گذار می تواند استارتاپ شما را رونق بخشد یا از بین ببرد. و اگر قرار به شکست در ایجاد رابطه با هم بنیان گذار است لااقل بگذارید این شکست سریع اتفاق بیافتد.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*