۲۵ تیر ۱۴۰۰  ·   زمان مطالعه 4 دقیقه

چرا راه­ اندازی استارت­اپ نیازمند داشتن یک چشم­ انداز قوی و برجسته است؟


شرکت­های مهم و با اصالت بر اساس چشم­ اندازهای (Vision) برجسته و پایدار شکل می­‌گیرند. بیایید نگاهی به برخی از آن ها بیاندازیم:

  • چشم انداز گوگل: سازماندهی اطلاعات جهان و در دسترس و سودمند کردن آن‌ها به صورت جهانی.
  • چشم انداز توییتر: نبض کره زمین بودن.
  • چشم انداز آمازون: مشتری محورترین شرکت روی زمین شدن؛ ایجاد جایی که در آن مردم می­‌توانند هر آنچه را قصد خرید آنلاین دارند، پیدا کنند.

این بیانیه های چشم انداز ممکن است پر آب و تاب و شعاری باشند، اما همین که شروع به فکر کردن درباره آن می­‌کنید، متوجه می‌­شوید که چرا ایده هایی مانند «بهترین اپ عکاسی مخصوص برای به اشتراک­ گذاری تصاویر با دوستان» یا «بیایید چیزی را بسازیم و ببینیم نتیجه اش جه می شود، درسته؟»، عباراتی سطحی هستند.

چشم انداز یک شرکت باید بتواند برای سال­‌ها برجسته بماند. فناوری­‌ها، شبکه­ های اجتماعی، روندها، همه و همه می­‌آیند و می روند، اما یک شرکت باید با وجود این‌ها، استوار باشد. توجه کنید که چگونه گوگل اشاره ­ای به جستجو نمی­‌کند، آمازون اشاره‌­ای به کتاب ندارد، و توییتر نیز هیچ حرفی در مورد توییت نمی‌­زند. این یک تفکر بلند مدت است. شما نمی‌­توانید شرکت خود را پیرامون فناوری­‌ها، ترندهای فعلی، و یا شرکت­‌های دیگر بنا کنید. موضوع، کارهایی است که برای مشتریانتان انجام می دهید. اگر شما تصمیم دارید «بهترین پخش کننده موسیقی را برای تلگرام» بسازید، خب، متاسفانه فایده ای ندارد.

چرا استارت­اپ ها نیازمند داشتن یک چشم­ انداز قوی هستند؟

چرا راه­ اندازی استارت­اپ نیازمند داشتن یک چشم­ انداز قوی و برجسته است؟

بر اساس هرم بالا، یک چشم انداز مناسب به شما اجازه می­‌دهد اهداف خود را مشخص کنید، و مسیر و میزان پیشرفت کار را تعریف کنید. برای هر هدفی، مانند «بدست آوردن ۱۰ درصد سهم بازار» یا «صدهزار کاربر» می­‌توانید برنامه­ ریزی کنید. این راهکار به شما امکان می‌­دهد که تاکتیک های مناسب را انتخاب کنید، بدین ترتیب، راه­‌های مختلفی برای دستیابی به اهداف خود خواهید داشت. هر تاکتیک به شما اجازه می­‌دهد فعالیت­‌های مرتبط را انتخاب نمایید، و برای این کار، تلاش واقعی خود را بکار ببرید.

یک مثال واقغی را با توجه به هرم زیر در نظر بگیرید:

چرا راه­ اندازی استارت­اپ نیازمند داشتن یک چشم­ انداز قوی و برجسته است؟

البته در عمل، معمولا بیشتز از یک هدف وجود دارد و در نتیجه استراتژی های متعدد و همینطور فعالیت های گوناگون در روزهای مختلف قابل انجام خواهند بود. به شکل زیر:

چرا راه­ اندازی استارت­اپ نیازمند داشتن یک چشم­ انداز قوی و برجسته است؟

 

تعیین چشم ­انداز، حتی در تیم­‌های کوچک، کمک می کند که همه بدانند در چه جهتی در حرکت هستند. این موضوع کمک می‌کند که شما بدانید که چه فعالیت­‌هایی مفید و کدام ها بی ارزش و حاشیه ­ای هستند. چشم انداز به شما می‌­گوید که چه موقع نه، و چه زمان آری بگویید. همان گونه که مایکل پورتر در«استراتژی چیست؟» نوشته: «فایده و زیان یک شرکت، نتیجه ی همه فعالیت ­های آن شرکت است نه فقط تعدادیی از آن‌ها.» یک چشم انداز قوی به شما اجازه می­‌دهد که این فعالیت‌­ها را تعریف کنید.

معمای گربه چشایر

وقتی فکر می کنید همه فعالیت ها مفید به نظر می آیند باید بدانید که هیچ فعالیتی مفید نیست. این همان درس مهمی است در داستان آلیس در سرزمین عجایب از گربه چشایر یاد گرفت.

معمای گربه چشایر

مشکل تفکراتی مانند «بیایید بازهم ویژگی‌­ها و امکانات خوب دیگری را اضافه کنیم» این است که داشتن توافق روی چیز مفیدی که ارزش صرف وقت را داشته باشد، دشوار است. این رویکرد در روزهایی که شما به دنبال یک ایده یا موضوع اختصاصی می گردید مفید است، اما زمانی که به طور ویژه در تلاش برای رسیدن به چیزی مشخص هستید، نیاز به چشم ­انداز مشخصی دارید که به شما در تعریف کاری که باید بکنید کمک نماید. وقتی ندانید که به کجا دارید می­‌روید، همه جاده­‌ها، خوب به نظر می‌­آیند!

بدیهی است که هدایت تیم ها بر اساس یک چشم­ انداز، مستلزم افرادی هوشمند، با انگیزه و قابل اعتماد است.

نوبت شماست:

لطفا دیدگاه و نظرتان را در رابطه با این مطلب در زیر همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*