فاطمه فیروزی

18 اسفند 1398

خواندن در 4 دقیقه

خوشفکری » بوم‌ ها


بوم ایکیگای


واژه‌ی «ایکیگای» (ikigai) به یک فلسفه اصیل ژاپنی اشاره دارد. معنای لفظی این عبارت احساس شادیی است که از انجام یک فعالیت مستمر که برای فرد معنای خاصی داشته و هدفی را دنبال کند، ناشی می شود. Ikigai در ژاپنی به معنای «دلیلی برای بودن» است که می توان آزادانه آنرا «هدف» زندگی نیز ترجمه کرد.

با کمک بوم ایکیگای با پرسیدن چهار سؤال اساسی از خود می توانید چشم انداز و هدف شخصی تان را تعریف کنید. سؤالاتی که باید پاسخ دهید عبارتند از: «چه چیزی را دوست داری؟»، «در چه چیزی خوب هستی؟»، «برای چه چیزی می توان به شما پول پرداخت کرد؟» و «این جهان به چه چیزهایی نیاز دارد؟»

با پاسخ دادن به آنها و نشان دادن نتایج در بوم Ikigai، می بینید که آیا مواردی وجود دارد که به مرکز نمودار نزدیکتر باشند یا نه. به عنوان مثال، اگر مواردی وجود داشته باشد که شما آنها را دوست داشته باشید و در انجام آن ها خوب باشید، در بخشی از نمودار که در آن دو دایره با هم همپوشانی دارند، قرار می گیرند.

سعی کنید مواردی را پیدا کنید که جواب هر چهار سوال باشد.

اگر در پر کردن بوم ایکیگایی دچار مشکل شدید، به کارهای مختلفی که در زندگی خود انجام داده اید فکر کنید، همچنین کارهایی که دوست دارید انجام دهید، و ببینید که آنها در کجای این بوم قرار می گیرند. می توانید از کارهایی که دیگران انجام می‌دهند هم الهام بگیرید.

بوم ایکیگای

دانلود بوم ایکیگای

برای دانلود، نام و ایمیل خود را وارد کنید. ما فورا بوم را به ایمیل شما ارسال می کنیم:

ترتیب پر کردن بوم ایکیگای:

[۱] توانایی های شما:‌ در چه چیزی خوب هستید؟ مهارت و استعدادتان در چیست؟ تجربه انجام چه کاری را دارید؟

[۲] نیاز مردم و جامعه: این جهان و مردم آن به چه چیزهایی نیاز دارند؟ مسائلی که بایستی حل شوند چیست؟

[۳] آنچه دوست دارید: چه جیزی را دوست دارید؟ چه کاری را دوست دارید انجام دهید یا تجربه کنید؟ چه چیزهایی شما را خوشحال می‌کنند؟

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه محصولات و خدمات کاربردی طراحی کنید، و بر اساس آن ها برندهای با ارزش و غیرقابل رقابت بسازید؟

در این دوره آموزشی شرکت کنید و از رقبایتان جلو بزنید

همین حالا شروع کنید

[۴] روش هایی که می توانید کسب درآمد کنید: برای چه کارهایی پول درمی‌آورید؟ برای انچام چه کارهایی و یا خلق چه چیزی پول درمی‌آورید؟

[۵] اشتیاق شما: همان چیزهایی که دوست دارید انجام دهید و در آن خوب هستید احتمالا همان‌هایی هستند که نسبت به آنها اشتیاق و شور دارید.

[۶] ماموریت شما: همان چیزهایی که دوست دارید انجام دهید و همچنین این جهان به آن ها نیاز دارد، احتمالا همان‌هایی‌ هستند که می توانید به عنوان ماموریت خود به حساب آورید

[۷] شغل شما: همان چیزهایی که در آن خوب هستید و می توانید از آنها پول درآورید، کاندیداهای حرفه‌ی شما هستند.

[۸] حرفه شما: همان چیزهایی که در ان خوب هستید و این دنیا به آن نیاز دارد، همان شعل شماست.

[۹] ایکیاگی شما برابر است با: فصل مشترک شخصی شما از آنچه که در آن خوب هستید، آنچه این جهان بدان احتیاج دارد، آنچه که بخاطرش میتوان به شما پول پرداخت کرد و آنچه که دوست دارید انجام دهید.

راهنمای گام به گام:

۱. گردآوری کنید

برای هر یک از چهار دایره بیرونی، ۳ تا ۵ مورد بنویسید. اگر گیر کردید، از خود بپرسید: اگر شخص دیگری بود در مورد من چه می‌گفت؟ یا می‌توانید از کسی که شما را به خوبی می شناسد بپرسید. موارد را روی بوم خود بچسبانید.

۲. وصل کنید

سعی کنید مواردی را که قبلاً روی بوم قرار داده اید بررسی کنید و ببینید آیا می توانند روی نواحی مشترک هر یک از دایره های بزرگ قرار بگیرند یا خیر. سپس روی حلقه‌های همپوشانی که هنوز خالی هستند، بروید و سعی کنید ببینید که آیا می توانید ارتباط بین همان مواردی که قبلاً پر کرده‌اید را یافته و با هم ترکیب کنید. می توانید موارد جدید را نیز اضافه کنید، فقط اطمینان حاصل کنید که آنها واقعاً همان چیزی هستند که شما احساس می کنید و با آنها راحت هستید.

۳. ایکیگای

سعی کنید موارد بیشتری را با هم ترکیب کنید تا چیزی برای قرار دادن در مرکز بدست آورید. شاید شما هنوز آن را پیدا نکرده باشید، اگر چنین است، به مرحله ۱ برگردید و سعی کنید با دوستان و نزدیکان خود در مورد آنچه فکر می کنند شما در آنها خوب هستید، یا می توانید با آن کسب درآمد کنید و سایر موارد ذکرشده صحبت کنید.

۴. بررسی کنید

ایکیگای خود را ابتدا خودتان بررسی کنید. آیا این درست همان چیزی است که از هر چهار جنبه درست احساس می شود؟ آیا هیچ چیز دیگری وجود ندارد که بتواند جای آن را بگیرد؟ اگر کاملاً مطمئن نیستید چند روز بعد به آن برگردید و تمرین را تکرار کنید. سپس آن را با دوستان و نزدیکانتان بررسی کنید. ببینید که آیا آنها موافق هستند یا خیر.

۵. بازنگری

به طور مداوم بازنگری در ایکیگای خود را ادامه دهید و ببینید چی چیزی تغییر کرده است.

 

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*