سهیل عباسی

۳۱ مرداد ۱۳۹۲

11,362

خوشفکری » سرمایه‌ گذاری


سه توصیه مهم برای شراکت و سرمایه‌گذاری در استارتاپ ها و کسب‌و‌کارهای کوچک


درباره اهمیت و لزوم تزریق سرمایه به استارتاپ ها پیشتر، مفصل صحبت کرده ایم و خوشبختانه نوشته های قبلی ما، در خوشفکری، تا اندازه ی زیادی دیدگاه کارآفرینان و مدیران استارتاپ های ایران را به سمت واقعیت ها، و مسیر درست، هدایت کرده است. در ادامه، سه توصیه و پیشنهاد مهم و اجرایی برای شراکت بهتر و سرمایه‌گذاری مفیدتر در استارتاپ ها و کسب‌و‌کارهای کوچک، تقدیم می گردد.

۱. مفاهیم سرمایه گذاری را یاد بگیرید:

به زودی برای اینکه کسب و کارتان را سرپا نگه دارید و برنامه هایتان را اجرایی کنید به سرمایه نیاز خواهید داشت. پس بهتر است مفاهیم رایج در سرمایه گذاری را یاد بگیرید. مفاهیمی مانند پورتفولیو، سهامدار عمده، سهامدار جزء، هیات مدیره، مدیر عامل، سرمایه درگردش، شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام و …

البته تنها دانستن معنی این مفاهیم کافی است تا در ارتباط با سرمایه گذاران، دچار اشتباهاتی که متاسفانه اخبارش از گوشه و کنار می رسد نشوید. چرا که در اول کار، همه خوشحال و گرمِ انرژی سرمایه جذب شده هستند و ممکن است خیلی چیزهای ریز، بی توجه، رها شوند. همین نکات ریز، در آینده گریبان کارآفرین را خواهد گرفت.

بیشتر بدانید: راهنمای سریع و آسان خوشفکری برای درک امور مالی کسب و کارها + اجرای صوتی

یک مثال:

برای مثال، فرض کنید یک صندوق سرمایه گذاری، با خرید ۵ درصد سهام یک شرکت، مبلغ ۱۰ میلیون تومان سرمایه گذاری می کند. این مبلغ، ارزش سهام آن شرکت را به ۵۰ میلیون تومان می رساند. حال این شرکت به مبلغ ۲۵ میلیون تومان (نصف ارزشش) فروخته می شود. و با این حال، صندوق سرمایه گذاری، سود می کند! چطور چنین چیزی ممکن خواهد بود؟ درحالیکه می بایست آن سرمایه گذار، ۵% از ۲۵ میلیون تومان یعنی ۲.۵ میلیون تومان، دریافت کند.

نکته اش اینجاست که در بند کوچکی در قرار داد سرمایه گذاری، ذکر شده است که پس از فروش شرکت (Exit)، این سرمایه گذار است که ابتدا کل سرمایه اش را به همراه مبلغی به عنوان تضمین بازگشت سرمایه، از حساب بر می دارد و سپس نوبت به کارآفرین می رسد. در نتیجه، مبلغ ناچیزی عاید کارآفرین خواهد شد.

باید بسیار دقت کنید که مواردی که نوشته می شود، چه مفهومی دارند و در آینده چه استفاده ای از آنها ممکن است بشود. چراکه، سرمایه گذار، ممکن است بخواهد حتی به قیمت ورشکستگی تان، شما را درس عبرتی برای دیگران کند.

یک راه حل:

اگر فکر می کنید در حال حاضر، توان و زمان لازم برای جذب سرمایه را ندارید، بهترین کار این است که از مشتریانتان برای تامین سرمایه استفاده کنید. جریان نقدینگی، بسیار در این زمینه کمک خواهد کرد. وقتی، مشتری شما، به شما آنقدر اعتماد کند که حاضر باشد، پیش از تحویل محصول، هزینه اش را بپردازد، آنگاه می توان با این پول، خیلی کارها را انجام داد و سفارشات بعدی را هم آماده کرد.

۲. به همه سهم بدهید:

سه توصیه مهم برای شراکت و سرمایه‌گذاری در استارتاپ ها و کسب‌و‌کارهای کوچک

برای اینکه بهترین کارایی را از اعضای تیمتان بگیرید، به آن ها سهام بدهید. با توجه به اینکه در ابتدای کار، درآمد چندانی ندارید، وقتی فرد جدیدی را به تیم اضافه می کنید، برای او دو گزینه مطرح کنید، یا یک حقوق مشخص و یا یک حقوق کمی کمتر اما در عوض، بخشی از سهام شرکت تازه تاسیس تان.

تبلیغات توسط خوشفکری

چگونه در راه اجرای ایده خود، به سرعت، برای آن مدل کسب و کار مناسب بسازید؟

برای اطمینان از موفقیت و برتری ایده هایتان، قبل از شروع هر کاری، برای آن باید مدل کسب و کار مناسب طراحی کنید.

همین حالا شروع کنید

کسی که سهام را انتخاب می کند، می توان گفت، به آینده کسب و کار شما امیدوارتر است و برای اینکه در آینده وقتی شرکت فروخته شده (استراتژی خروج) بتواند از سود بالایی برخوردار شود به شدت در کنار شما کار خواهد کرد. اوست که مدل رشد استارتاپ ها را درک کرده است.

برای مثال می توانید به کسی که مسوول فروش است وعده دهید که در ازای فروش هر x عدد از محصول، در طول y روز، شما z درصد از سهام شرکت را به نام او خواهید کرد. در نتیجه هم او انگیزه و احساس تعلق پیدا خواهد کرد. اگر پس از y روز، نتوانست به اندازه لازم، بفروشد آنگاه شما این امکان را خواهید داشت که با خریدن سهامش، فرد دیگری را جایگزین کنید.

خلاصه اینکه هر کسی که در تیم شما هست، بهتر است سهام داشته باشد و هر کسی هم که سهام دارد باید با برنامه ها و اهداف بلند مدت بنیانگذاران و سرمایه گذاران کسب و کار، هماهنگ و همدل باشند.

انگیزه مردم صرفا پول دار شدن نیست:

همه ما، دوست داریم ثروتمند باشیم. اما تصویر ما از ثروتمند بودن، صرفا داشتن حسابی پر از پول نیست بلکه تصاویر و خیال کارهایی است که می خواهیم با آن پول انجام دهیم. در نتیجه اگر می خواهید اعضای تیم تان را به دریافت سهام در عوض حقوق کمتر ترغیب کنید، بکوشید تصاویر ذهنی شان را برای آینده ای روشن با بدست آوردن پول زیاد و قدرت، و در نتیجه انجام رویاها و کارهای دلخواه شان، تقویت کنید.

لازم نیست اعضای جدید تیم بدانند شرکت شما چند سهم دارد. تنها چیزی که مهم است، تعداد سهمی است که آن ها دارند. مثلا شما می توانید تعداد سهام شرکتتان را اعداد بالایی در نظر بگیرید، مثلا ۱ میلیون سهم. و وقتی به یکی از کارکنان تازه وارد، ۱۰.۰۰۰ سهم بدهید (که می شود ۱ درصد)، چیزی که همکار جدید شما دوست دارد بشنود، ۱۰۰۰۰ سهم است تا ۱ درصد سهام!

این عدد، به او انگیزه ی بی همتایی برای تلاش بیشتر خواهد داد.

۳. همیشه بیشتر از آنچه فکر می کنید، به سرمایه نیاز خواهید داشت:

کار دشواری است. بخصوص در دوران رکود اقتصادی کشور، اما ناممکن نیست. زمان و انرژی زیادی می خواهد تا بتوانید سرمایه گذاران را پیدا کنید، ایده تان را با آن ها درمیان بگذارید و آنان را به سرمایه گذاری در کسب و کارتان علاقه مند کنید. در نتیجه اگر شخص یا شرکتی به سرمایه گذاری در کسب و کارتان علاقه نشان می دهد، تلاش کنید بیشتر از آنچه فکر می کنید نیاز خواهید داشت، سرمایه درخواست کنید تا مجبور نشوید پس از چند ماه دوباره این روند دشوار جلب سرمایه گذار را از نو انجام دهید.

و وقتی هم آن سرمایه ی [لعنتی!!!] را بدست آوردید، با آن مانند آخرین و تنها پولی که در اختیار دارید برخورد کنید تا بهترین استفاده را ببرید.

چند روز مانده تا ورشکستگی

با بررسی دخل و خرجتان، می توانید سرعت خرج شدن (Burn rate) پول هایتان را حساب کنید. یکی از مهمترین چیزها، جریان نقدینگی (Cash flow) است که باید بر روی آن تمرکز داشته باشید و تا جایی که می توانید آن را مثبت نگه دارید. یعنی درآمدتان از مخارجتان بیشتر بماند. وقتی به سمت منفی شدن نزدیکی شد، شاید لازم باشد کارهای دیگر – مثلا به صورت فریلنس – انجام دهید (که خیلی از ما، این کار را کرده ایم) تا مقداری پول به دست آورید.

این پاراگراف را می توان اینگونه خلاصه کرد: هر چه بیشتر، تا می توانید، زمان ورشکستگی را عقب بیاندازید.

11,362

3 پاسخ به “سه توصیه مهم برای شراکت و سرمایه‌گذاری در استارتاپ ها و کسب‌و‌کارهای کوچک”

 1. Avatar بابک عباسي گفت:

  سهيل جان درود
  وقتي اين مطلب را ميخواندم، با خودم گفتم که شخصي که اين مطلب را نوشته، يا از روي يک کتاب کپي کرده يا اينکه اگه کلي هم کتاب خونده باشه، هنوز اجرا نکرده. چون نوشته شما چند اشکال جزيي و چند اشکال اساسي داره:
  3- از آخر ميگم. آخري رو قبول دارم. چون خيلي لازمه و اگه انچام نشه، حتما زمين ميزنه
  2- ميتونه مفيد باشه. اما عملا اجرايي نيست.
  اين رو من بهش ميگم يک راه حل کتابي. يعني فقط توي کتابها مياد و اجراشدني نيست. هم بخاطر اينکه معمولا کساني که ميخوان با کارآفرينها کار کنن، ميخوان کار کنن و حقوق بگيرن
  و اگه کساني هم باشن که به اين سطح از هرم نيازهاي مازلو رسيده باشن که بتونن حداقل حقوق رو تحمل کنن و اميد به آينده کاري داشته باشن که يکي ديگه داره طراحي و مديريت ميکنه، معمولا خودشون کارآفرين هستن، يا ميتونن مستقل کاري رو راه بياندازن.
  البته ميدونم که امکان داره کسايي هم باشن که حالت شما رو بپذيرن. اما خيلي نادرن.
  ضمنا اشکال عمده اين حالت اينا نيست. اينه که شما با اينکار آقابالاسر زياد ميکنيد. چون وقتي کسي سهامدار ميشه، شريک ميشه و دائم نظر ميده (البته با نگاه مثبت، فرض ميکنيم که براي بهبود عملکرد مجموعه داره نظر ميده) اما هندل کردن نظرات اين همه شريک، کار خيلي سختيه و ميشه يک دغدغه جديد براي کارآفرين.
  تازه اوج اين سختي در جايي معلوم ميشه که اونا با هزينه ها موافق نباشن. حالا بيا و درستش کن. ميگن ما شريکيم و هزينه ها به پاي ما حساب ميشه. پس ما هم بايد نظر بديم. که حق هم دارن. و …
  1- اما مورد اول.يادگيري اين مفاهيم خوبه و مفيد. مخصوصا اگه بخواي شريک داشته باشي (که شراکت با سرمايه گذاري مقداري فرق هم داره).
  ولي غور کردن در اين مفاهيم، به نظر من دل و جرآت رو از کارفرما براي اجرا ميگيره. که اين مورد هم ميتونه خيلي مهم نباشه يا بعضيا بگن اثرش زياد نيست. اوکي
  اما مثالي که در اين مورد زديد اشکالات جدي و اساسي داره:
  وقتي يک صندوق سرمايه گذاري با 10 ميليون تومان، به ميزان 5درصد سهام يک شرکت را خريداري ميکنه، يعني ارزش اين شرکت معادل 200 ميليون تومن درنظر گرفته يا توافق شده.
  و اگه ارزش شرکت به 50 ميليون تومن ميرسه، يعني اينکه ارزش شرکت به يک چهارم افت کرده (تا اينجا يعني ضرر. يعني يک سوم سرمايه پريد).
  و وقتي شرکت به 25 ميليون تومن فروخته ميشه، يعني ارزش شرکت از 200 به 25 ميليون تومان تنزل پيدا کرده (يک هشتم).
  اگر هم شرطي که فرموديد در قرارداد اومده باشه، سرمايه گذار اول پولش رو برميداره، اما بعدش که بايستي ضرر تقسيم بشه، بايستي 5درصد ضرر ( که ميشه 5درصد 175ميليون تومن، يعني 8ميليون و 750هزار تومن) رو بده.
  و اين يعني سود که نکرده، اون هم ضرر هنگفتي کرده.
  البته من ميدونم که منظور شما در مورد اول، دانايي کارآفرين به مفاهيم مربوطه بود، و مثال هم مرتبط، ولي اعداد و ارقام صحيح نبود. و آنجا که فرموديد سرمايه گذار سود ميکنه اما کارآفرين نه، غلطه.

  بهر حال بنده را ببخشيد.
  چون خودم کارآفريني بودم که هم تجربه شراکت ، و هم تجربه شکست خوردن کار و … رو داشتم، گفتم شايد نظراتم براي هموطنهاي جوانترم مفيد باشه.
  از زحمات شما هم بسيار تشکر ميکنم

  با احترام
  بابک عباسي

  • Avatar سام گفت:

   سلام ممکنه بپرسم شما شغلتون چی هستش؟
   و میتونید برای شراکتی که شروع شده و عدد و رقم در میان هستش مشاوره دهید؟
   ممنون

  • Avatar علی فصیح گفت:

   جناب آقای عباسی
   از اینکه با حوصله و دقت مشکلات مربوط به مطلب را تشریح کردید ممنون و با شما موافقم.
   با اینحال از نویسنده نیز بابت مطلب کاربردیش ممنون که با توضیحات آقای عباسی حالا کاملتر گردید.
   تنها موضوعی که می باید اضافه کنم اینست که آقای دراکر در کتاب خود توضیح داده است که دادن سهام به پرسنل تا زمانیکه شرکت در حال سود است منجر به انگیزه می شود و به محض ضرر ده بودن شرکت فاقد ایجاد انگیزه می شود.
   با آرزوی توفیق

شما هم نظرتان را بیان کنید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی با * نشانگذاری شده اند.

*

*