Jobs to be Done

چارچوبی متحول کننده در

ایجاد نوآوری تقاضا محور

 

 

 

 

Jobs to be Done

به شما کمک می کند محصولاتی بسازید که مردم حاضرند بابت آن پول پرداخت کنند

پنجره ای جدید به دنیای مشتری
کشف نیازهای رفع نشده
ایجاد نوآوری دستاورد-محور

 

مشتریان شما محصول شما را نمی خرند،
آن ها محصول شما را برای انجام کاری
به استخدام خود در می آورند.

کلیتن کریستنسن

Harvard Business School

Jobs to be Done چیست؟

Jobs-to-be-done یا به اختصار JTBD توسط پروفسور کلیتن کریستنسن، استاد دانشکده کسب و کار هاروارد (Harvard Business School) مطرح شد و توسط استادان و صاحب نظران و مدیران کسب و کارها مورد بحث قرار گرفت و به مرور تکمیل و به شکل امروزی آن در آمد. ‌JTBD توضیح می دهد مشتریان محصول را نمی خرند که فقط آن را خریده باشند بلکه آن ها آن محصول را برای رفع یک نیاز یا انجام یک کار، بکار می گیرند. افراد دیگری این مفهوم را به شکل های دیگری بیان کرده اند. برای مثال در قرن ۱۹ میلادی، تامس ادیسون گفته است: «چیزی که فروش نمی رود را نمی خواهم اختراع کنم. فروش یک چیز، نشاندهنده کاربردی و سودمند بودن آن است و این یعنی موفقیت.» کار مشتری که باید انجام شود همان کاربردی بودن است که یک محصول باید داشته باشد.

در دهه ۶۰ میلادی، آقای تئودور لویت استاد دانشکده کسب و کار هاروارد جمله مشهور و مهمی را بیان کرد. او گفت: «مردم مته های ۱/۴ اینچی نمی خواهند، آن ها سوراخ های ۱/۴ اینچ می خواهند.» به عبارت دیگر، برای رسیدن به موفقیت باید، به جای تمرکز بر محصول، روی کار و نیازی که مشتری دارد تمرکز شود.

استیو جابز، موسس اپل، معتقد بود توسعه محصول باید «از تجربه مشتری شروع شود و به فناوری برگردد.» کاری-که-باید-انجام-شود (job-to-be-done) همان تجربه مشتری است. یکی از دلایل موفقیت چشمگیر اپل این طرز فکر در تولید محصولاتش است.

تئوری Jobs-to-be-done دیدگاه و تحلیل های عمیق تر و واقعی تری نسبت به متد لین استارتاپ در درک مسئله و نیاز مشتریان ارائه می کند و به سادگی از این بخش مهم یک کسب و کار نمی گذرد چراکه آن را اساسی ترین دلیل شکل گیری و موفقیت یک کسب و کار می داند.

 

شرکت‌ها که با Jobs-to-be-Done نوآوری می‌کنند

Arm & HammerApple IncFordMcDonalds

CitiBankIntercome
Bosch GmbhStrategynInnosightbasecamp

چرا Jobs-to-be-Done کارساز و موثر است؟

بسیاری از محصولات و خدماتی که توسط کسب و کارها تولید و ارائه می شوند با اینکه هزینه و زمان زیادی برای تولید و تبلیغ آن صرف شده است چندان موفق نمی شوند. بسیاری از نقشه های راه ساخت یک محصول پر است از ایده هایی گوناگونی که بیش از اینکه به ساخت راه حل های موثر و کاربردی کمک کند موجب اختلاف نظر میان اعضای تیم درباره نیازهای مشتریان می شود.

زمان های زیادی صرف جلسات مختلف می شود که آیا این ویژگی را در محصول قرار دهیم یا آن یکی را حذف کنیم. هدف های کسب و کارها در طول زمان مدام تغییر می کند و در نتیجه دنبال کردن موفقیت را دشوار و حتی ناممکن می کند.

چارچوب Jobs-to-be-Done به شما کمک می کند تا تیم خود را حول اهداف مشخصی که به موفقیت منتهی می شوند متمرکز کنید. از طریق JTBD شما درک خواهید کرد که تعدادی زیادی از مردم یک نیاز مشترک دارند و میزان این نیاز چقدر است و چقدر حاضرند برای رفع آن پول پرداخت کنند.

همچنین این چارچوب کمک می کند تا فرصت های تجاری که ممکن بود از دست بدهید را کشف کنید و شرایط مشتری را به طور کامل درک کنید.

همانطور که آقای هنری فورد موسس کمپانی خودروسازی فورد گفته: «اگر از مردم می پرسیدم چه می خواهید، می گفتند درشکه هایی با اسب های تندروتر». به عبارت دیگر، از مشتریان نپرسید چه محصولی می خواهند، از آن ها درباره نیاز و کاری که می خواهند انجام بدهند (هدفی که می خواهند بدست بیاورند) بپرسید و اینکه با چه گرفتاری هایی در انجام آن کار روبرو هستند.

در خوشفکری ما به شما کمک می کنیم تا نیازهای واقعی مشتریانتان را در ابعاد کاربردی، احساسی و اجتماعی شناسایی کنید و آن را محور تولید و توسعه محصول خود قرار دهید. به این ترتیب، محصولات و خدماتی تولید خواهند شد که به شدت رشد می کنند،‌ مورد استقبال مشتریان قرار خواهند گرفت و رقبای شما را کنار خواهند زد.

 

 

ورکشاپ Jobs-to-be-Done

مدرس دوره jtbd مهندس سهیل عباسی

 

دوره آموزشی و تجربی Jobs to Be Done برای یادگیری این تئوری مهم و پرفایده و ابزارهای اجرایی کردن آن در کسب و کار طراحی شده است. شرکت در این دوره فشرده به استارتاپ‌ها، کارآفرینان، صاحبان کسب و کارها، مدیران و کارشناسان سازمان ها نوآوری-محور توصیه می‌شود. ورکشاپ‌های JTBD زیر نظر آقای مهندس سهیل عباسی برگزار می‌گردد.

منابع Jobs-to-be-Done

منابع متعددی برای تئوری Jobs to be Done وجود دارد. از جمله کتاب های:

 

همچنین مقالات و نوشته های متعدد و مفیدی در وب سایت های معتبر قابل دسترس است:

وب سایت jobstobedone.org

وب سایت strategyn

سایت Clayton Christensen

مقاله Know Your Customers’ Jobs to Be Done

مقاله The “Jobs to be Done” Theory of Innovation

سایت jobs-to-be-done.com

سایت JTBD.info

همچنین در خوشفکری دوره ای بر اساس این متدولوژی با عنوان «برندسازی به روش بزرگان» برای ساختن برندهای هدفمند و اثرگذار و اصلاح اشتباهات اساسی و دیدگاه های نادرست در بازاریابی و برندسازی ارائه شده است.

 

 

 

مطالب بیشتر درباره کاربردها و روش های بکارگیری JTBD

دریافت مطالب بیشتر از JTBD در ایمیل شما

اگر به دریافت مطالب جدید و شرکت در دورهمی ها آموزشی و کارگاه های JTBD و کاربردهای آن علاقه دارید ایمیل خود را ثبت کنید تا در جریان قرار بگیرید.